Poszukujesz osłon na swoje okno i nie wiesz, który system wybrać? Poniżej przedstawiono różne rodzaje rolet i żaluzji wraz z ich charakterystycznymi cechami. Zapewne poniższe informacje okażą się bardzo pomocne w wstępnym rekonesansie w świecie rolet i żaluzji.
Rodzaje rolet wewnętrznych
Rolety wewnętrzne - poznaj ich rodzaje
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Więcej o roletach rzymskich przeczytasz: Rolety Rzymskie na wymiar - Informacje
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie łączą funkcjonalność klasycznych rolet tkaninowych z dekoracyjnym charakterem zasłon. Taka osłona uszyta jest z tkanin, które po pociągnięciu za sznureczek złożą się falami tworząc dekoracyjne fale. Mogą one zostać wzmocnione fiszbinami z przodu lub tyłu, dzięki którym materiał złoży się równomiernie.
Rolety rzymskie są szyte zarówno z delikatnych i transparentnych materiałów, które zastąpią firankę, jak i z tkanin zaciemniających, które uchronią pomieszczenie przed słońcem.
Jak czyścić? Nie suszyć w suszarce bębnowej. Pranie delikatne - maks. temp. prania 40ºC. Prasować maks. temp. 150ºC. Nie wybielać Czyścić nadchloranem, petrolem, czystym alkoholem R 111 & R 113
Istotne cechy systemu:
- ponadprzeciętne wzornictwo,
- błyskawiczny montaż i demontaż (bezinwazyjny lub inwazyjny),
- szeroki wybór materiałów,
- nie sprawiają trudności w pielęgnacji.
Rolety austriackie
Rolety austriackie są alternatywą dla zasłon. Ich cechą charakterystyczną jest dekoracyjność, która idealnie będzie pasować do aranżacji w stylu klasycznym. Posiadają one obfite marszczenia – po pociągnięciu za sznurek tkanina nie zwija się, ale tworzy dekoracyjne fałdy. Montuje się je na suficie lub ścianie. Można wykorzystać także uchwyt przytwierdzony do okna. Takie osłony sprawdzą się przede wszystkim jako dekoracja, a nie typowy system zaciemniający okno.
Istotne cechy systemu:
- niepowtarzalny kształt materiału rolet,
- nadają wnętrzom ciepły klimat,
Warto wiedzieć: rolety austriackie bez wątpienia świtanie nadają się do wnętrz klasycznych ale nie skreślaj ich pochopnie gdy urządzasz wnętrza mieszkania w bloku lub tzw. Zwykłym domu. Efektowne bufy wspaniale pasują do nowocześni kuchni i j przestronnych jadani. Lekkie materiał i pastelowe kolory nie powodują efektu ciężkości jaki kojarzy się czasem z tym systemem.
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Rolety plisowane
Rolety plisowane (plisy) dostępne są w formie harmonijek wolnowiszących lub w prowadnicach. Są one dedykowane do okien zarówno typowych, prostokątnych jak i w nietypowych kształtach (plisami można przysłonić okno trójkątne, okrągłe lub trapezowe). Na rynku dostępne są plisy jedno- oraz dwufunkcyjne. Te pierwsze zwija się z dołu do góry, a te drugie można zwijać w obie strony.
Istotne cechy systemu:
- łatwe w utrzymaniu czystości,
- szeroki wybór wytrzymałych tkanin, wzorów i odmian kolorystycznych,
- elegancki wygląd,
- pozwalają na dowolne regulowanie poziomem przesłony.
Więcej o roletach plisowanych: Rolety Plisowane - informacje
Rolety dachowe
Na oknach połaciowych nie można przytwierdzić klasycznych rolet wolnowiszących lub w kasecie, ponieważ tkaniny pod kątem źle by się układały. Rozwiązaniem problemu są specjalne rolety do okien dachowych. Są to systemy wyposażone w sprężyny, które utrzymują materiał tuż przy szybie. Rolety połaciowe dostępne są w wersji z mechanizmem samozwijającym oraz jako plisy. Producenci proponują także zewnętrzne osłony na okna dachowe.
Istotne cechy systemu:
- zapobiegają swobodnemu zwisaniu materiału rolety,
- możliwość zasłaniania częściowej powierzchni okna,
Więcej o roletach dachowych Rolety dachowe - informacje
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Rolety wolnowiszące i mini roletki
Rolety wolnowiszące to tkaniny doklejone do rolki, którą przytwierdza się do ściany nad oknem lub do futryny. Takie osłony często są prowadzone za pomocą systemu żyłkowego, który przylega wzdłuż do ramy okna ( tę opcję nazywamy mini roletami). W ten sposób tkanina ładnie układa się tuż przy szybie.
Rolety wolnowiszące pozwalają wygodnie otwierać okno nawet wtedy, gdy materiał jest całkowicie opuszczony. Szczególnym rodzaje rolet wolnowiszących są ekonomiczne wyżej wymienione mini-roletki, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na niską cenę i łatwy sposób montażu. Takie osłony wyposażone są w specjalne haczyki, które wystarczy założyć na ramę okienną (montaż nieinwazyjny). Ciekawą opcją są mini rolety z mechanizmem samozwijającym.
Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne nie tylko chronią wnętrza przed promieniami słonecznymi i spojrzeniami przechodniów, ale i mogą stanowić barierę antywłamaniową. Na rynku dostępne są rolety naokienne, natynkowe, podtynkowe oraz typu RKS. Rolety zewnętrzne mogą posiadać sterowanie mechaniczne lub elektryczne (mechanizm z silnikiem lub sterowany za pomocą fal radiowych).
Istotne cechy systemu:
- uniwersalne zastosowanie,
- rolety odpowiednie dla największych powierzchni okiennych,
- szeroki wybór materiałów funkcjonalnych,
- atrakcyjna cena na tle konkurencyjnych rozwiązań.
Warto wiedzieć: materiał suntex to przezierna powłoka dająca nie tyle znaczące zaciemnieni co stanowiąca swoisty baldachim ,biorący na siebie uderzenie światła. Stosowanie rolet zewnętrznych sprzyja obniżaniu temperatury wnętrz gorące letnie dni.
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Rolety w kasecie
Rolety w kasecie to tkaniny połączone z dwoma prowadnicami, które przytwierdzają materiał tuż przy szybie. Mechanizm można przykręcić lub przykleić do skrzydła okiennego. Tkanina jest szczelnie zamknięta wewnątrz kasety, dzięki czemu nie blaknie pod wpływem słońca i wolniej się niszczy niż rolety wolnowiszące. Kasety najczęściej wykonane są z PCV lub aluminium. Takie rozwiązanie szczególnie polecane jest do okien z wywietrznikami, do których nie pasują systemy wolnowiszące.
Istotne cechy systemu:
- precyzyjne prowadzenie przyszybowe,
- szeroki wybór tkanin i wzorów samej kasety,
- mechanizm pozwala na całkowite zwinięcie rolety, co ogranicza osadzaniu się kurzu i ewentualnemu płowieniu materiału.
Żaluzje pionowe – verticale
Verticale - żaluzje pionowe - to żaluzje wykonane z pionowych pasów (plisów, lameli). Producenci wykorzystują paski drewniane, tkaninowe, z drewna, PCV lub aluminium (najczęściej pokrytego lakierem). Paski od dołu łączy się za pomocą łańcuszków lub sznureczków, dzięki czemu tworzą one jednolitą osłonę. Łańcuszek lub sznurek jest połączony z szyną, która pozwala sterować paskami (ręcznie lub automatycznie). Lamele można przesuwać we wszystkie strony lub obracać o 180 stopni, co pozwala wygodnie sterować poziomem światła wnikającego do wnętrza.
Istotne cechy systemu:
- prosty montaż na suficie, ścianie lub na ramie okiennej,
- nie sprawiają trudności w pielęgnacji,
- świetne do zasłaniania dużych powierzchni.
Kliknij, by dowiedzieć się więcej
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Rolety dzień noc
Rolety typu dzień i noc to osłony wykonane z pasów tkanin zaciemniających i transparentnych. Pomiędzy poszczególnymi paskami producent pozostawia przerwy pozwalające na regulację natężenia światła wpadającego do wnętrza. Gdy pasy będą nachodzić na siebie, na oknie stworzą się luki przepuszczające promienie słoneczne, a gdy pasy ułożą się naprzemiennie, pomieszczenie zaciemni się. Rolety dzień i noc pięknie prezentują się we wnętrzach urządzanych w nowoczesnym stylu.
Istotne cechy systemu:
- bardzo szerokie zastosowanie,
- mnogość materiałów oraz systemów montażowych,
- odpowiednie zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji wnętrz,
Więcej o roletach dzień noc: Rolety Dzień i Noc - informacje
Żaluzje wewnętrzne - rodzaje
Żaluzje drewniane
Drewniane żaluzje szczególnie są polecane do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, ponieważ dodają one aranżacji ciepła. Osłonę tworzą poziomo ułożone lamele wykonane z różnych gatunków drewna. Obecnie producenci oferują również lamele bambusowe oraz laminowane. Klasyczne lamele mają 25 mm, dostępne są także żaluzje z lamelami o szerokości 50 mm. Taka osłona pozwala sterować poziomem światła wnikającego do wnętrza, dzięki możliwości obracania lamelkami.
Istotne cechy systemu:
- wprowadzają intymną, ciepłą atmosferę do pomieszczeń,
- wykonane z dobrego drewna, są bardzo wytrzymałe,
Więcej o żaluzjach drewnianych: Żaluzje Drewniane - informacje
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę
Żaluzje aluminiowe
Żaluzje aluminiowe to klasyczna osłona okienna, która największym zainteresowaniem cieszyła się przed laty. Obecnie powoli ustępują one roletom tkaninowym oraz verticale. Warto jednak podkreślić, ze system ten jest łatwy do utrzymania w czystości i odporny na wodę, dlatego dobrze może sprawdzić się w kuchni lub łazience. Taka żaluzja składa się z lameli aluminiowych ułożonych poziomo. Dostępne są osłony z lamelami o szerokości 25 mm, 16 mm oraz 50 mm.
Istotne cechy systemu:
- najtańszy produkt zaciemniający dostępny na rynku (dot. podstawowych żaluzji aluminiowych z wąskimi lamelkami),
- wysoka odporność na czynniki zewnętrzne (słońce, woda oraz zanieczyszczenia),
- wiele odmian kolorystycznych oraz wzorów do wyboru,
Rolety rzymskie na okna dachowe
Rolety rzymskie przystosowane do specyfiki okien połaciowych są w Polsce nowością. Takie dekoracyjne osłony tkaninowe pozwalają na stworzenie bardzo efektownej dekoracji, a specjalne mechanizmy gwarantują, że można podwiesić materiał do okna zamontowanego pod kątem w taki sposób, aby układał się on w fale przylegające do szyby.