Nie bez powodu żaluzje drewniane uchodzą za ekskluzywny sposób na udekorowanie pomieszczeń i samych okien. Co więcej, zastosowanie drewna, które samo w sobie nadaje bardzo ciepły, stylowy wygląd już jest symbolicznym strzelałem w dziesiątkę pod względem łatwości kompozycji owych żaluzji np. z meblami, panelami czy szkłem. Co więcej naturalne komponenty niosą ze sobą wiele miłych skojarzeń osobom, którym nudzą się plastikowe czy papierowe wnętrza bez smaku. Ogromną zaletą omawianego systemu jest bardzo duża wartość praktyczna – chyba mało doceniana.
O żaluzjach drewnianych
Otóż żaluzje to wciąż jeden z najlepszych systemów do regulacji ilości wpuszczanego światła oraz, co bardzo istotne, do regulacji temperatury naszych wnętrz. Wielu klientów w okresie letnim uważa, że zaciemniające rolety podgumowane dające 100% zacienienia będą najlepszym ratunkiem na upały. Jednak warto pamiętać, że tkanina zawsze będzie tkaniną i łatwiej ją nagrzać niż drewno czy aluminium. Wysoka, jakość użytych komponentów sprawia, że oferowane w sklepie Olmark żaluzje drewniane to wybór na dobrych kilka lat.
Żaluzje drewniane - Rodzaje
Żaluzje drewniane zasadniczo nie muszą być dzielone na szczególne grupy i rodzaje z jednym wyjątkiem. Warto rozróżnić je ze względu na użyte lamela a w zasadzie szerokości użytych lameli. Lamele występują zazwyczaj w szerokości 25mm lub 50mm. Żaluzje w wersji 25 mm można z powodzeniem wieszać na ścianie, do sufitu czy też na ramie okna. Posiadają one możliwość zastosowania bocznego prowadzenia żyłkowego by ułatwić utrzymanie systemu przy szybie nawet po uchyleniu okna.
Jeśli zaś mowa o wersji 50mm to zdecydowanie odradza się montaż na ramie okna. Teoretycznie jest możliwie, ale gabaryt i waga takiej żaluzji jest zdecydowanie za duża, za toporna, tak, iż takie rozwiązanie staje się niepraktyczne a może nawet doprowadzić do uszkodzenia okna.
Czy można używać żaluzji drewnianych poza pomieszczeniami np. na balkonie czy wiacie zewnętrznej? Zdecydowanie odradzam takie użytkowanie żaluzji wykonanych z naturalnych komponentów. Nie jest tajemnicą, że drewno czy bambus pod wpływem wilgoci, ciepła i światła może pracować, wyginać się czy nawet pleśnieć. Sznurki utrzymujące i podnoszące żaluzje pod wpływem wilgoci mogą się łatwiej przetrzeć i nie działać zgodnie z przeznaczeniem.