Wczytuję dane...

Firany do salonu

Sortuj według:

  Jakie firany do salonu?

  Szukasz właśnie idealnych firan do salonu? Pamiętaj, że inne wzory i tkaniny sprawdzą się wtedy, gdy firanka ma osłaniać pomieszczenie przed słońcem, a inne wtedy, gdy tkanina będzie pełnić wyłącznie rolę dekoracyjną. Należy również pamiętać, aby wybrany wzór pasował do stylu całego pomieszczenia.

  Firany do salonu

  Jaką funkcję ma pełnić firana?

  Gdy chcesz, aby firana osłaniała wnętrze salonu przed spojrzeniami z zewnątrz i promieniami słońca, musisz wybrać tkaniny uszyte z gęstych splotów (np. firanki żakardowe z dodatkowymi haftami i aplikacjami lub modne firany satynowe w ciemniejszym kolorze). W przypadku, gdy firanka będzie połączona z roletami, możesz pozwolić sobie na dużo większą dowolność i wziąć pod uwagę także delikatne, zwiewne tkaniny – woale, tiule, jasną organtynę. Warto pamiętać, że jasne, delikatne tkaniny doskonale rozświetlą całe pomieszczenie, dlatego idealnie sprawdzą się w salonach z oknami wychodzącymi na północ.

  Firanki w salonie - kwestie praktyczne

  Firany nie mogą przytłaczać wnętrza. Dlatego długie, ciężkie tkaniny najlepiej zarezerwować do przestronnych pomieszczeń. W mniejszym salonie lepiej zrezygnować z firan gęsto marszczonych – gładka, jasna powierzchnia optycznie powiększy całe pomieszczenie. Warto także rozważyć połączenie krótkiej firanki sięgającej parapetu z długimi zasłonami lub wybrać kompozycje łukowe i obszyć je dekoracyjną taśmą do firan. Pięknie prezentują się dekoracje, w których zasłony zastępowane są kolorowymi paskami uszytymi z tiulu. Firanki powinny być dostosowane do rodzaju karnisza. Już na etapie zakupu, należy zastanowić się nad sposobem upięcia. Możemy wybrać gładkie tkaniny, które przypniemy metalowymi lub drewnianymi klamrami, ale możemy także zdecydować się na przelotki lub firany z szelkami.

  Stwórz efektowne marszczenia

  Do firan najlepiej dobrać odpowiednią taśmę marszczącą, która pozwoli nam sprawnie układać ładne zakładki (każda taśma inaczej skraca się przy marszczeniu, dlatego należy sprawdzić to przy zakupie). Wzór taśmy powinien pasować do firany. Do wzorzystych firan najlepiej wybrać taśmę z niewielkimi zakładkami, aby wzór na tkaninie był dobrze widoczny.

  Uwaga! Więcej na ten temat napisano na blogu sklepu wystrój okien w artykule: Jak wybrać firanki do salonu?

  Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

  Dopasuj styl firany do wnętrza

  W salonie w stylu rustykalnym idealnie sprawdzą się firanki koronkowe ozdobione pojedynczymi motywami. Żakard i organtyna wpiszą się w styl klasyczny. Aranżacje minimalistyczne i futurystyczne warto udekorować firanami z tiulu lub woalu.

  Do wnętrz bogato zdobionych idealnie będą pasować gładkie, wolno wiszące firany. Fantazyjne upięcia i wiele wzorów na tkaninie warto zarezerwować do salonu, w którym to okno będzie centralnym punktem dekoracyjnym.