W jaki sposób wybrać rolety wewnętrzne?
Ostateczny wybór rolet wewnętrznych powinien być wynikową kilku podstawowych oczekiwań wobec produktu. Z tego też powodu, warto zwrócić uwagę na samo miejsce montażu, walory estetyczne, a także cenę, oczekiwany poziom zaciemnienia oraz to, jak wymagające pod względem pielęgnacji są wybrane rolety. Przygotowano skrócony przegląd, który pomoże Państwu na wybór spośród dostępnych na rynku rolet w oparciu o zasadnicze kryteria.
Wybór rolet i żaluzji ze względu na miejsce i rodzaj montażu
Miejsce i rodzaj montażu są podstawowymi kryteriami przy wyborze rolet oraz żaluzji wewnętrznych. Pominięcie zaleceń producenta w tym zakresie, może być powodem, dla którego nasz zakup okaże się bezwartościowy i niemożliwy do wykorzystania w przyszłości.
- ściana i sufit: rolety klasyczne (w tym rolety Dzień i Noc,), rzymskie, austriackie, bambusowe oraz żaluzje aluminiowe i drewniane,
- rama okna [system bezinwazyjny]: rolety w kasecie przyklejanej, mini rolety, rolety plisowane z uchwytem, żaluzje,
- rama okna [system inwazyjny]: rolety w kasecie przykręcane, rolety plisowane, mini rolety, rolety bambusowe, żaluzje z uchwytami, rolety rzymskie z uchwytami,
- poddasze: rolety dachowe oraz rolety dachowe plisowane.
Wybór rolet i żaluzji ze względu na cenę
Koszt zakupu, tuż po miejscu i rodzaju montażu ma na ogół decydujący wpływ na ostateczny wybór rolet i żaluzji. Większość dostępnych na rynku produktów ma w swoich kategoriach droższe i tańsze warianty; dotyczy to zarówno wyboru materiałów, samej kolorystyki, jaki i wzorów, systemów montażowych oraz mechanizmów w obrębie tej samej kategorii.
- niska: mini rolety, rolety klasyczne, żaluzje aluminiowe,
- przeciętna: rolety w kasecie, rolety plisowane, bambusowe, Dzień i Noc, rolety dachowe,
- wysoka: żaluzje drewniane, rolety rzymskie i austriackie.
Warto zaznaczyć, że do najbardziej ekonomicznych rozwiązań należałoby zakwalifikować rolety i żaluzje dostępne w standaryzowanych rozmiarach, określanych przez producenta.
Wybór rolet i żaluzji ze względu na wartości designerskie, estetyczne
Walory estetyczne są trzecim co do wartości proponowanym kryterium, dla którego warto rozpatrywać wybrane rodzaje rolet i żaluzji dla domu.
- styl elegancki: rolety rzymskie, austriackie, żaluzje drewniane oraz rolety Dzień i Noc,
- styl nowoczesny: rolety Dzień i Nic, rolety plisowane, żaluzje drewniane,
- styl klasyczny: rolety w kasecie, mini rolety, żaluzje aluminiowe, rolety dachowe,
- styl orientalny: rolety bambusowe.
Wybór rolet i żaluzji ze względu na materiał tkaniny
Gatunek tkaniny, z jakiej wykonano materiał przesłaniający, zadecyduje o poziomie transparentności, wartościach użytkowych, a także tym, w jaki sposób należy dbać o roletę. Wysoka dostępność do wielu zróżnicowanych gatunków oferowanych na rynku nie ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji.
- materiały sztuczne: popularne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku rolet, które są okresowo wystawiane na działanie czynników zewnętrznych. Wysoka funkcjonalność oraz ponadprzeciętna odporność na zabrudzenia. Rolety z przesłonami wykonanymi z materiałów sztucznych takich jak poliamid oraz poliester nie wykazują tendencji do kurczenia się, a przy tym znacznie lepiej radzą sobie z długotrwałym nasłonecznieniem.
- materiały naturalne: przyjemne w dotyku, ale mogą znacznie szybciej ulegać odkształceniom – głównie ze względu na niewłaściwą eksploatację użytkownika, np. czyszczenie na mokro. W tej kategorii wyróżniamy przede wszystkim len oraz bawełnę, które doskonale sprawdzają się w połączeniu z naturalnymi elementami wnętrzarskimi.
Materiały o specjalnym zastosowaniu:
- tkaniny podgumowane: gwarantują możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia przy każdych warunkach oświetleniowych. Świetnie sprawdzają się w kuchniach i łazienkach, gdzie istnieje wysokie ryzyko zabrudzenia. Rolet z takimi tkaninami nie należy jednak instalować na poddaszach – długotrwałe, silne nasłonecznienie może doprowadzić do odkształcenia się materiału.
- tkaniny odbijające światło: tkaniny posrebrzane ograniczają dostęp do światła; z jednej strony pokryte są materiałem, który odbija promienie słoneczne, a drugą stronę można dostosować do swoich indywidualnych oczekiwań.
Pozostałe wartości praktyczne:
- ponadprzeciętne wartości dekoracyjne: rolety rzymskie, austriackie oraz plisowane,
- możliwość zasłonięcia nietypowych powierzchni: rolety plisowane,
- swobodne sterowanie poziomem nasłonecznienia: żaluzje aluminiowe oraz drewniane, a także rolety Dzień i Noc.