Wczytuję dane...

Rolety wewnętrzne - Kompendium

Na przestrzeni kilku ostatnich lat, na polskim rynku wewnętrznych przesłon okiennych pojawiło się wiele nowoczesnych rozwiązań. Dziś, do dyspozycji klientów jest już przynajmniej 10 systemów, z których na każdy składają się odmienne: sposoby montażu, walory użytkowe, jakość wykonania, cena i wiele innych. W jaki sposób odnaleźć się w gąszczu informacji i wybrać tę roletę, która będzie odpowiednia do indywidualnych preferencji?

Owo kompendium wiedzy o roletach wewnętrznych podzielono na kilka sekcji, z których każda pozwoli Państwu na wybór odpowiednich treści i zapoznanie się z bardziej lub mniej szczegółowymi zagadnieniami:

  1. Podstawowa klasyfikacja rolet wewnętrznych: w tej części znajdą Państwo skróconą charakterystykę najpopularniejszych systemów zaciemniających ze wskazaniem na ich podstawowe zalety, ewentualne ograniczenia i uwagi. To odpowiedni dział dla wszystkich osób, które jeszcze nie zdecydowały się na wybór rolet lub szukają kompletnych informacji na temat wybranych modeli.
  2. Którą roletę wybrać: sekcja, w której znajdują się podpowiedzi, jak wykorzystać wiedzę zawartą w pierwszej części tego materiału, do wyboru właściwej rolety wewnętrznej. Wskazano tam na najtańsze i najdroższe rozwiązania, wyjaśniono sposoby montażu i zaklasyfikowano rolety ze względu na ich stylistykę.

Rolety wewnętrzne - klasyfikacja systemów

Roleta rzymska z falbaną Więcej o roletach rzymskich z falbaną

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Warto wiedzieć: chociaż nie ma technicznych przeciwwskazań do montażu rolet rzymskich na przestrzeniach, których okna wykonane są z materiału PCV, to rolety rzymskie najlepiej prezentują się w połączeniu z ramami drewnianymi.

Ograniczenia:

  1. mniej komfortowa obsługa w pomieszczeniach, w których użytkownicy domu często otwierają i zamykają okna (roleta wolnowisząca przesłania dostęp do klamki),
  2. zbyt intensywne pranie rolet może być powodem, dla których materiał zacznie tracić intensywny kolor.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie są szczególnymi przesłonami okiennymi, które z jednej strony zalicza się do kategorii klasycznych systemów wolnowiszących, a z drugiej - ich jakość wykonania i walory designerskie są trudne do przecenienia. Tego typu rolety doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach reprezentacyjnych, salonach i pokojach dziennych. Ich materiał i wzornictwo można łączyć z obrusami, poszewkami poduszek oraz pozostałymi elementami wykończeniowymi wnętrz. Rolety rzymskie nie sprawiają problemów przy pielęgnacji, a ich materiał dobrze znosi domowe pranie w pralce lub czyszczenie chemiczne. Przed praniem koniecznie trzeba się zapoznać ze skaldem i wytycznymi dotyczącymi czyszczenia danej tkaniny ponieważ te są różne dla rożnych materiałów

Jak czyścić? Nie suszyć w suszarce bębnowej. Pranie delikatne - maks. temp. prania 40ºC. Prasować maks. temp. 150ºC. Nie wybielać Czyścić nadchloranem, petrolem, czystym alkoholem R 111 & R 113

Istotne cechy systemu:

  1. ponadprzeciętne wzornictwo,
  2. błyskawiczny montaż i demontaż (bezinwazyjny lub inwazyjny),
  3. szeroki wybór materiałów,
  4. możliwość częściowego, całkowitego przesłonięcia okna lub tylko rozproszenia promieni słonecznych,
  5. bardzo dobry stosunek ceny do jakości wykonania,
  6. nie sprawiają trudności w pielęgnacji.
Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Rolety austriackie

Rolety austriackie pod względem wartości wizualnej oraz jakości wykonania przypominają nieco rolety rzymskie. Technicznie, to rolety wolnowiszące, które można zainstalować bezinwazyjnie na specjalnym uchwycie montowanym do ramy okna lub inwazyjnie do ściany oraz sufitu. Mogą być wykonane z szerokiej palety materiałów i stanowić doskonałe uzupełnienie wnętrzarskie w pokojach dziennych, ale rolety austriackie z powodzeniem sprawdzą się także jako ozdoba wnęk okiennych w kuchniach. Ze względu na swoje charakterystyczne marszczenie, rolety austriackie najlepiej prezentują się rozwinięte do 1/3 lub 1/2 wysokości okna.

Istotne cechy systemu:

  1. niepowtarzalny kształt materiału rolet,
  2. łatwy montaż i demontaż (inwazyjny lub bezinwazyjny),
  3. nadają wnętrzom ciepły klimat,
  4. materiał rolet może być prany w pralce.

Ograniczenia:

  1. rolety austriackie należy rozpatrywać raczej w kategorii ozdoby niż kompleksowego systemu zaciemniającego pomieszczenie,
  2. podobnie jak w przypadku innych systemów wolnowiszących, rozwinięta roleta austriacka (przy montażu inwazyjnym) utrudnia nieco dostęp do samego okna.
Rolety Austriackie Więcej o roletach Austriackich

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Warto wiedzieć: decydując się na bezinwazyjny montaż rolet austriackich, nie ma możliwości skorzystania z opcjonalnego mechanizmu tzw. koralikowego – ten dostępny jest tylko dla systemów montowanych do ściany lub sufitu.

Roleta plisowana Więcej o roletach plisowanych "New Cossi"

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Warto wiedzieć:

  1. rolety plisowane mogą być łączone z zasłonami,
  2. plisy wykorzystuje się także do zaciemnienia powierzchni drzwi balkonowych/tarasowych,
  3. system ten może być doposażony w żyłki prowadzące co szczególnie sprzyja funkcjonalności przy montażu plis na oknach dachowych.

Ograniczenia:

  1. czyszczenie rolet plisowanych poprzez namaczanie materiału w detergencie wymaga wprawnej ręki; wpierw plisy warto oczyszczać zmiotką lub za pomocą delikatnie wilgotnej gąbki.

Rolety plisowane

Rolety plisowane są jednymi z najbardziej ergonomicznych przesłon wewnętrznych dostępnych na polskim rynku. Ich wysoka funkcjonalność doceniana jest nie tylko przez właścicieli domów i mieszkań, ale i pracowników pomieszczeń biurowych. Plisy gwarantują błyskawiczny montaż i demontaż, a ich pielęgnacja nie sprawia żadnych trudności – rolety można czyścić wilgotną gąbką lub poprzez zanurzenie materiału w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.

Poza tym, rolety plisowane sprawdzają się także w trudnych warunkach, a możliwość dopasowania ich do nietypowych kształtów przestrzeni okiennych jest w zasadzie dowolna (okna półokrągłe, trapezowe i pozostałe). Szeroki wybór materiałów oraz odmian kolorystycznych pozwala na dobór rolet w taki sposób, aby te stanowiły także przykuwający wzrok element dekoracyjny.

Istotne cechy systemu:

  1. proste w montażu i demontażu (między listwami przyszybowymi, na listwach oraz bezinwazyjnie na ramie okna),
  2. łatwe w utrzymaniu czystości,
  3. szeroki wybór wytrzymałych tkanin, wzorów i odmian kolorystycznych,
  4. sprawdzają się w ekstremalnych warunkach (odpowiednie do nietypowych kształtów okien oraz lokalizacji, np. na dachu),
  5. elegancki wygląd,
  6. bardzo dobra relacja ceny do funkcjonalności,
  7. pozwalają na dowolne regulowanie poziomem przesłony.

Rolety dachowe

Rolety dachowe to dedykowane przesłony, które instaluje się na przestrzeniach okiennych w pokojach o ścianach kolankowych lub na poddaszach. W porównaniu do tradycyjnych rolet wolnowiszących, te posiadają specjalne systemy sprężynowe, które przeciwdziałają odchylaniu się rolety, a tym samym gwarantują pełne pokrycie okna. Co więcej dzięki wspomnianemu systemowi tkanina rolety stale jest napięta i nie obwisa.

Istotne cechy systemu:

  1. zapobiegają swobodnemu zwisaniu materiału rolety,
  2. gwarantują całkowitą lub częściową przesłonę okna,
  3. stosunkowo proste w montażu,
  4. możliwość zasłaniania częściowej powierzchni okna,
  5. szeroki wybór kolorystyczny profilu i samych materiałów.

Ograniczenia:

  1. rolety dachowe dobiera się z uwzględnieniem konkretnego producenta oraz modelu okna (wyjątek od reguły stanowią rolety plisowane dachowe, które mają zastosowanie uniwersalne).
Rolety Austriackie Więcej o roletach dachowych

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Warto wiedzieć: montaż inwazyjny do ramy w pewnym stopniu wyklucza możliwość usunięcia rolety w przyszłości, bez widocznego uszkodzenia konstrukcji okna.

Mini roleta z żyłką Więcej o mini roletach

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Warto wiedzieć: mini rolety są alternatywą dla rolet plisowanych, jeśli chodzi o przesłonięcie drzwi balkonowych; niskim nakładem finansowym można całkowicie zaciemnić także te z „poprzeczkami”.

Ograniczenia:

  1. w przypadku pomieszczeń reprezentacyjnych, mało wyszukany wygląd.
Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Mini rolety

Niewielkie rozmiary, atrakcyjna cena oraz szeroki przekrój przez systemy montażowe są powodem, dla których mini rolety uważane są za jedne z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, tuż obok rolet plisowanych. Mini rolety dobrze sprawdzą się w każdym rodzaju pomieszczenia; polecane do stosowania w kuchniach, łazienkach, salonach i pomieszczeniach wypoczynkowych, stanowią także częsty wybór rodziców, którzy szukają kompleksowego systemu zaciemnienia do pokoju dziecięcego lub sypialni. Żyłkowe prowadzenie gwarantuje dobre dopasowanie do powierzchni, a przy tym zapobiega uderzaniu rolety, kiedy okno jest uchylone (problem występujący przy roletach wolnowiszących).

Należy zaznaczyć, że mini rolety są także dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają systemu zaciemniającego na okna z wywietrznikami. Bezinwazyjny montaż przy wykorzystaniu charakterystycznych, wydłużonych haczyków lub przyklejanych uchwytów pozwala na ominięcie tego charakterystycznego elementu zamontowanego na ramie okna.

Istotne cechy systemu:

  1. szerokie, uniwersalne zastosowanie dla większości pomieszczeń w domu,
  2. prosty, bezinwazyjny montaż i demontaż rolety,
  3. bogaty dostęp do akcesoriów, tj. mechanizmów, płytek montażowych i haczyków,
  4. niewielkie rozmiary po zwinięciu,
  5. możliwość wyboru między mocowaniem na magnes, a prowadzeniem żyłkowym,
  6. pełen dostęp do okna – możliwość otwierania i zamykania okna bez konieczności podnoszenia rolety.

Rolety klasyczne

Rolety klasyczne uznawane są za podstawowy system zaciemniający wnętrza, chociaż pod względem technicznym, zostały stworzone z myślą o największych przestrzeniach okiennych (do 250 cm), gdzie inne rozwiązania zawodzą. Rolety wolnowiszące mają uniwersalne zastosowanie, nie sprawiają trudności przy montażu, a przy tym zachowują dobry stosunek jakości wykonania do ceny.

Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych materiałów, na jakie mogą składać się rolety klasyczne, tj. od całkowicie zaciemniających, przez półtransparentne, aż do tych, które pokryte są materiałami odbijającymi światło. Rolety klasyczne montuje się do ściany lub sufitu, ale w szczególnych wypadkach możliwa jest także ich instalacja do ramy okna za pomocą wytrzymałych uchwytów.

Istotne cechy systemu:

  1. uniwersalne zastosowanie,
  2. rolety odpowiednie dla największych powierzchni okiennych,
  3. szeroki wybór materiałów funkcjonalnych,
  4. szeroka gama kolorystyczna i wzornicza,
  5. stosunkowo prosty montaż,
  6. atrakcyjna cena na tle konkurencyjnych rozwiązań.

Ograniczenia:

  1. zasłonięcie okna utrudnia dostęp do klamki i uniemożliwia otwarcie skrzydła okna bez wcześniejszego zwinięcia rolety,
  2. pielęgnacja rolety klasycznej nie jest utrudniona, ale wymaga wprawy (rolet klasycznych nie powinno się czyścić na mokro, co może prowadzić do jej trwałej deformacji; znacznie lepiej sprawi się zmiotka do kurzu, odkurzacz lub wałek z taśmą do czyszczenia odzieży).
Rolety klasyczne Więcej o roletach klasycznych

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Warto wiedzieć: w przypadku okien z wywietrznikami lub krótką wnęką warto sprawdzić, czy żaden z elementów nie wystaje poza linię ściany, do której montowana jest roleta, co mogłoby uniemożliwić proces montażu.

Rolety w kasecie Więcej o roletach w kasecie

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Warto wiedzieć:

  1. rolety w kasecie są odpowiednie do stosowania w przypadku okien z wywietrznikami i/lub zaokrąglonymi listwami, pod pewnymi warunkami – dopytaj sprzedawcę
  2. podobnie jak rolety plisowane, rolety w kasecie mogą pełnić także funkcję przesłaniającą drzwi balkonowe (także te z poprzeczkami; do przesłonięcia takich skrzydeł wykorzystuje się dwie rolety lub jedną w systemie z prowadnicami przestrzennymi w kształcie litery „C”).

Ograniczenia:

  1. należy sprawdzić czy wnęka okienna nie jest na tyle wąska by po zamontowaniu kaset nie ograniczyło poważnie otwierania okna na oścież.

Rolety w kasecie

Rolety w kasecie są nieco droższą alternatywą dla klasycznych rolet wolnowiszących i chętnie montowane są w tych pomieszczeniach, w których ze względów technicznych, wyklucza się możliwość inwazyjnej instalacji rolety do ściany, bądź sufitu. Montaż rolet w kasecie przebiega bezinwazyjnie przy wykorzystaniu kasety i listew klejonych do ramy okna, bądź inwazyjnie, przykręcając kasetę do listew przyszybowych. Tego typu rolety zajmują znacznie mniej miejsca od modeli klasycznych, dzięki czemu dostęp do klamki i samego okna jest w zasadzie nieograniczony (uchylanie i otwieranie okna nie sprawia żadnych trudności). Tu jednak trzeba przed montażem sprawdzić czy w wąskich wnękach po montażu kasety okno nadal będzie możliwe do uchylenia na oścież.

W porównaniu do tradycyjnych rolet, rolety w kasecie znacznie łatwiej utrzymać w czystości, a precyzyjne prowadzenie przyszybowe, gwarantuje możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia i wyeliminowanie łopotania materiału przy otwartym oknie.

Istotne cechy systemu:

  1. szerokie zastosowanie i ponadprzeciętna ergonomia,
  2. precyzyjne prowadzenie przyszybowe,
  3. nie ograniczają dostępu do okna,
  4. montaż na ramie wyklucza konieczność wiercenia otworów montażowych w ścianie lub suficie,
  5. szeroki wybór tkanin i wzorów samej kasety,
  6. mechanizm pozwala na całkowite zwinięcie rolety, co ogranicza osadzaniu się kurzu i ewentualnemu płowieniu materiału.

Rolety bambusowe

Rolety bambusowe są naturalnymi przesłonami okiennymi o wyjątkowym walorze wizualnym. W miejscu syntetycznych tkanin pojawiają się egzotyczne drewno, bambus, juta itp. które splecione w odpowiedni sposób, pozwala na delikatne przepuszczanie promieni słonecznych, budując przy tym ciepły klimat domowego zacisza. Pielęgnacja rolet bambusowych nie sprawia większych trudności, ale ze względu na swoją budowę, warto obchodzić się z nimi możliwie delikatnie. Ich niepowtarzalny wygląd doskonale komponuje się z orientalnymi elementami wyposażenia wnętrz, drewnianymi ramami okien oraz innymi, naturalnymi dodatkami. Architekci chętnie planują ich wykorzystanie w pokojach wypoczynkowych, reprezentacyjnych, salonach i biblioteczkach. Rolety bambusowe można montować na ścianie lub bezpośrednio na ramie okiennej; pod względem technicznym, należałoby zakwalifikować je do innych rolet wolnowiszących.

Istotne cechy systemu:

  1. niepowtarzalny, naturalny wygląd,
  2. prosty montaż na suficie, ścianie lub na ramie okiennej,
  3. nie sprawiają trudności w pielęgnacji,
  4. doskonale komponują się z naturalnymi dodatkami do wnętrz,
  5. rozpraszają światło, budują intymną atmosferę.

Ograniczenia:

  1. nie gwarantują 100-procentowego zaciemnienia wnętrza,
  2. wrażliwe na trudne do usunięcia zanieczyszczenia; niewskazanym jest montaż rolet bambusowych w okolicach kuchni i/lub zlewów kuchennych.
Rolety bambusowe Więcej o roletach bambusowych

Kliknij, by dowiedzieć się więcej

Warto wiedzieć: chociaż rolety bambusowe doskonale komponowałyby się z oknami tarasów i altan działkowych, podobnie jak w przypadku innych rolet wewnętrznych, nie stosuje się ich na zewnątrz (nawet impregnacja drewnianych lameli przed wilgocią nie gwarantuje sprawnej pracy mechanizmu oraz pozostałych elementów montażowo-użytkowych, na co wskazują warunki gwarancyjne, wystawiane przez producentów).

Roleta dzień noc Więcej o roletach dzień noc

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Warto wiedzieć: sama struktura powierzchni zaciemniającej rolet Dzień i Noc pozostaje niezmienna bez względu na wybrany system budowy oraz montażu. Każda z rolet składa się z naprzemiennie występujących pasów i dotyczy to zarówno tych montowanych w kasecie, klasycznych, jak i mini rolet.

Ograniczenia:

  1. te same które wymieniono w mini roletach, roletach w kasecie i wolnowiszących

Rolety dzień noc

Rolety Dzień i Noc są szczególnymi rodzajami rolet, które występują w trzech różnych segmentach montażowo-konstrukcyjnych: w kasecie, wolnowiszące oraz jako mini rolety. Ich unikalna budowa gwarantuje w zasadzie dowolny poziom regulacji zaciemnienia, tj. od całkowitego przesłonięcia do delikatnego rozproszenia promieni słonecznych. Rolety Dzień i Noc składają się z naprzemiennie ułożonych pasów, które pokryte są tkaniną, a przy wykorzystaniu prostego mechanizmu, przesuwając je w górę i dół, można uzyskać spodziewany rezultat.

Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie, Rolety Dzień i Noc doskonale sprawdzają się w każdym rodzaju wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych systemów montażowych oraz tkanin, co pozwala na dowolne dopasowanie rolet do indywidualnych preferencji domowników. Przez specjalistów, rolety Dzień i Noc uważane są za alternatywę dla żaluzji, zasłon i firan, łącząc w sobie unikalne walory estetyczne oraz wysoką ergonomię.

Istotne cechy systemu:

  1. bardzo szerokie zastosowanie,
  2. mnogość materiałów oraz systemów montażowych,
  3. precyzyjna regulacja poziomem zaciemnienia,
  4. odpowiednie zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji wnętrz,
  5. nie sprawiają kłopotów w utrzymaniu czystości,
  6. mogą być stosowane przy przestrzeniach okiennych, dochodzących do ok. 6m2,
  7. prosta instalacja na ramie okna, w kasecie oraz inwazyjnie do ściany.

Żaluzje drewniane

Wykonane z naturalnych komponentów, żaluzje drewniane łączą w sobie wysoką funkcjonalność oraz niepowtarzalne poczucia estetyczne. W zależności od wybranej szerokości poszczególnych lamelek, tego typu produkty chronią przed wdzierającymi się do pomieszczeń promieniami słonecznymi, a przy tym wprowadzają szczególne poczucie ciepła, nadają wnętrzom prywatny, intymny klimat. Żaluzje drewniane w porównaniu do tradycyjnych rolet są nieco bardziej wymagającym produktem. Lamele wymagają dość regularnego oczyszczania, ponieważ podobnie jak w przypadku innych produktów wykonanych z drewna – przyciągają kurz. Do oczyszczania żaluzji wykorzystuje się suche ściereczki oraz środki, które dodatkowo pielęgnują i impregnują drewno.

Wiodącymi drewnami wykorzystywanymi do produkcji żaluzji są m.in.: drewno egzotyczne (głównie afrykańskie), a także lipy: syberyjska oraz kanadyjska. Przed wyborem żaluzji drewnianych, warto dokładnie przyjrzeć się produktowi i zapoznać z ofertą sprzedawcy. Na rynku pojawia się coraz więcej żaluzji drewnianych o wątpliwym pochodzeniu i takiej jakości (produkty importowane z Chin, które najczęściej nie są przygotowywane na wymiar).

Istotne cechy systemu:

  1. interesująca alternatywa dla rolet bambusowych,
  2. doskonale prezentują się w połączeniu z drewnianymi ramami okien,
  3. wprowadzają intymną, ciepłą atmosferę do pomieszczeń,
  4. wykonane z dobrego drewna, są bardzo wytrzymałe,
  5. możliwość montażu bezinwazyjnego na ramę okna oraz inwazyjnie do sufitu lub ściany.

Warto wiedzieć: warto wybierać tylko wysokiej jakości, sprawdzone produkty; tanie alternatywny importowane z Azji w krótkim czasie tracą swoją pierwotną barwę, a mechanizmy stosowane do obsługi żaluzji bywają mało komfortowe w obsłudze.

Żaluzje drewniane Więcej o żaluzjach drewnianych

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Ograniczenia:

  1. dość wymagające w zakresie pielęgnacji,
  2. montaż żaluzji drewnianych nie jest wskazany w miejscach, w których istnieje ryzyko okresowego zabrudzenia substancjami trudnymi do usunięcia – dotyczy np. okolic zlewu lub kuchni,
  3. instalacja w łazience żaluzji drewnianych nie jest wykluczona, ale pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane, alby nie doprowadzić do przesadnego osadzania się wilgoci na lamelkach i w samym mechanizmie.
Darmowy poradnik o roeltach - Olmark
Żaluzje aluminiowe Więcej o żaluzjach aluminiowych

Kliknij, by poznać dostępne tkaniny, szerszy opis i wycenę

Warto wiedzieć: żaluzje aluminiowe dostępne są w wielu wariantach transparentności. Osoby, które szukają półśrodka między pełnym, a tylko częściowym zaciemnieniem mogą zdecydować się na żaluzje z lamelkami perforowanymi.

Ograniczenia:

  1. w swojej podstawowej wersji, mało wyszukany wygląd.

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe są popularnymi przesłonami wewnętrznymi, z których większość znajduje swoje zastosowanie w pomieszczeniach użytkowych. Atrakcyjna cena w połączeniu z wysoką ergonomią oraz możliwością 100-procentowego zaciemnienia wnętrza, doceniana jest coraz częściej także przez właścicieli nowoczesnych, bardziej minimalistycznych wnętrz. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych szerokości lamelek aluminiowych: droższe o szerokości 50 mm oraz tańsze o szerokości 25 mm. Materiał, jakim pokryte są żaluzje aluminiowe skutecznie odbija promienie słoneczne, a przy tym w części chroni przed przesadnym nagrzewaniem się pomieszczeń w okresie wiosny i lata. Żaluzje aluminiowe na ogół występują z systemem montażowym do ramy okna, ze względu na swoją wagę, te o nieco szerszych lamelkach wymagają najczęściej instalacji inwazyjnej do sufitu lub ściany.

Istotne cechy systemu:

  1. popularny system, odpowiedni do zaciemniania pomieszczeń użytkowych lub wnętrz mieszkalnych o bardziej minimalistycznym charakterze,
  2. stosunkowo szerokie zastosowanie,
  3. najtańszy produkt zaciemniający dostępny na rynku (dot. podstawowych żaluzji aluminiowych z wąskimi lamelkami),
  4. wysoka odporność na czynniki zewnętrzne (słońce, woda oraz zanieczyszczenia),
  5. wiele odmian kolorystycznych oraz wzorów do wyboru,
  6. banalne w utrzymaniu czystości.

W jaki sposób wybrać rolety wewnętrzne?

Ostateczny wybór rolet wewnętrznych powinien być wynikową kilku podstawowych oczekiwań wobec produktu. Z tego też powodu, warto zwrócić uwagę na samo miejsce montażu, walory estetyczne, a także cenę, oczekiwany poziom zaciemnienia oraz to, jak wymagające pod względem pielęgnacji są wybrane rolety. Przygotowano skrócony przegląd, który pomoże Państwu na wybór spośród dostępnych na rynku rolet w oparciu o zasadnicze kryteria.

Wybór rolet i żaluzji ze względu na miejsce i rodzaj montażu

Miejsce i rodzaj montażu są podstawowymi kryteriami przy wyborze rolet oraz żaluzji wewnętrznych. Pominięcie zaleceń producenta w tym zakresie, może być powodem, dla którego nasz zakup okaże się bezwartościowy i niemożliwy do wykorzystania w przyszłości.

  1. ściana i sufit: rolety klasyczne (w tym rolety Dzień i Noc,), rzymskie, austriackie, bambusowe oraz żaluzje aluminiowe i drewniane,
  2. rama okna [system bezinwazyjny]: rolety w kasecie przyklejanej, mini rolety, rolety plisowane z uchwytem, żaluzje,
  3. rama okna [system inwazyjny]: rolety w kasecie przykręcane, rolety plisowane, mini rolety, rolety bambusowe, żaluzje z uchwytami, rolety rzymskie z uchwytami,
  4. poddasze: rolety dachowe oraz rolety dachowe plisowane.

Wybór rolet i żaluzji ze względu na cenę

tanie rolety

Koszt zakupu, tuż po miejscu i rodzaju montażu ma na ogół decydujący wpływ na ostateczny wybór rolet i żaluzji. Większość dostępnych na rynku produktów ma w swoich kategoriach droższe i tańsze warianty; dotyczy to zarówno wyboru materiałów, samej kolorystyki, jaki i wzorów, systemów montażowych oraz mechanizmów w obrębie tej samej kategorii.

  1. niska: mini rolety, rolety klasyczne, żaluzje aluminiowe,
  2. przeciętna: rolety w kasecie, rolety plisowane, bambusowe, Dzień i Noc, rolety dachowe,
  3. wysoka: żaluzje drewniane, rolety rzymskie i austriackie.

Warto zaznaczyć, że do najbardziej ekonomicznych rozwiązań należałoby zakwalifikować rolety i żaluzje dostępne w standaryzowanych rozmiarach, określanych przez producenta.

Wybór rolet i żaluzji ze względu na wartości designerskie, estetyczne

Walory estetyczne są trzecim co do wartości proponowanym kryterium, dla którego warto rozpatrywać wybrane rodzaje rolet i żaluzji dla domu.

  1. styl elegancki: rolety rzymskie, austriackie, żaluzje drewniane oraz rolety Dzień i Noc,
  2. styl nowoczesny: rolety Dzień i Nic, rolety plisowane, żaluzje drewniane,
  3. styl klasyczny: rolety w kasecie, mini rolety, żaluzje aluminiowe, rolety dachowe,
  4. styl orientalny: rolety bambusowe.

Wybór rolet i żaluzji ze względu na materiał tkaniny

Gatunek tkaniny, z jakiej wykonano materiał przesłaniający, zadecyduje o poziomie transparentności, wartościach użytkowych, a także tym, w jaki sposób należy dbać o roletę. Wysoka dostępność do wielu zróżnicowanych gatunków oferowanych na rynku nie ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji.

tkaniny do rolet okiennych
  1. materiały sztuczne: popularne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku rolet, które są okresowo wystawiane na działanie czynników zewnętrznych. Wysoka funkcjonalność oraz ponadprzeciętna odporność na zabrudzenia. Rolety z przesłonami wykonanymi z materiałów sztucznych takich jak poliamid oraz poliester nie wykazują tendencji do kurczenia się, a przy tym znacznie lepiej radzą sobie z długotrwałym nasłonecznieniem.
  2. materiały naturalne: przyjemne w dotyku, ale mogą znacznie szybciej ulegać odkształceniom – głównie ze względu na niewłaściwą eksploatację użytkownika, np. czyszczenie na mokro. W tej kategorii wyróżniamy przede wszystkim len oraz bawełnę, które doskonale sprawdzają się w połączeniu z naturalnymi elementami wnętrzarskimi.

Materiały o specjalnym zastosowaniu:

  1. tkaniny podgumowane: gwarantują możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia przy każdych warunkach oświetleniowych. Świetnie sprawdzają się w kuchniach i łazienkach, gdzie istnieje wysokie ryzyko zabrudzenia. Rolet z takimi tkaninami nie należy jednak instalować na poddaszach – długotrwałe, silne nasłonecznienie może doprowadzić do odkształcenia się materiału.
  2. tkaniny odbijające światło: tkaniny posrebrzane ograniczają dostęp do światła; z jednej strony pokryte są materiałem, który odbija promienie słoneczne, a drugą stronę można dostosować do swoich indywidualnych oczekiwań.

Pozostałe wartości praktyczne:

  1. ponadprzeciętne wartości dekoracyjne: rolety rzymskie, austriackie oraz plisowane,
  2. możliwość zasłonięcia nietypowych powierzchni: rolety plisowane,
  3. swobodne sterowanie poziomem nasłonecznienia: żaluzje aluminiowe oraz drewniane, a także rolety Dzień i Noc.
Darmowy poradnik o roeltach - Olmark