Jak wybrać idealne rolety do okien dachowych?

Okna dachowe doświetlają pomieszczenia urządzone na użytkowym poddaszu. Jednak, przez szyby zamontowane bezpośrednio w połaci dachowej, do wnętrz może wnikać zbyt wiele promieni słonecznych, które będą przeszkadzać w wypoczynku, oglądaniu telewizji czy korzystaniu z komputera. Dlatego przydatne są rolety do okien dachowych. Jaki system wybrać, aby był maksymalnie funkcjonalny i estetyczny?

Rolety dachowe na wymiar - dekolux


Dlaczego nie można zamontować tradycyjnych rolet?

Okna dachowe zamontowane są w połaci pod pewnym kątem. Dlatego tradycyjne rolety tkaninowe, typu dzień noc czy rzymskie nie sprawdzą się tutaj, ponieważ tkanina nie przylegałaby do szyby, ale zwisała w dół nie zapewniając żadnej ochrony przed promieniami słonecznymi.
Skośne okna wymagają montażu osłon, które będą posiadały specjalny mechanizm sprężynowy. Pozwoli on utrzymać tkaninę lub inny materiał ściśle przylegający do szyby.
Rolety do okien dachowych Fakro lub innych marek muszą również wykorzystywać odpowiednie rozwiązania pozwalające na wygodny dostęp do klamki (w oknach skośnych otwieranie jest inaczej zaprojektowane niż przy okiennicach tradycyjnych).

Rolety do okien dachowych Velux i innych – jak wybrać idealny system?

Zanim wybierzemy konkretne rolety dachowe na zamówienie lub gotowe osłony (w klasycznych wymiarach), warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Pierwszym jest ustalenie własnych potrzeb. Rolety dachowe dekolux mogą:

• chronić wnętrza przed nadmiernym przegraniem
• rozpraszać wpadające światło
• całkowicie zaciemniać pomieszczenia
• stanowić dekorację

Rolety dachowe mogą bardzo dobrze zaciemniać pomieszczenia

Warto zwrócić uwagę na to, że okna dachowe Velux, Roto, Okpol lub stolarka innych firm ma pewien dylemat. Szyby zamontowane bezpośrednio na połaci mają dużą tendencję do nagrzewania się. W ten sposób latem, w pomieszczeniach urządzonych na poddaszu, może panować wyższa temperatura niż w całym domu. Idealne rolety dachowe powinny dobrze chronić przed przenikaniem do wnętrz ciepła i promieni słonecznych. Doskonale sprawdzą się tutaj systemy, które posiadają dodatkową tkaninę podgumowaną (zapewniają one nawet całkowite zaciemnienie wnętrz) lub materiał podbity aluminium, dlatego ciekawym rozwiązaniem będzie również specjalna srebrna folia rozpraszająca światło.

Jakie sterowanie?

Gdy mamy swobodny dostęp do okien dachowych, możemy wybrać rolety ze sterowaniem mechanicznym (np. systemy żyłkowe czy łańcuszkowe, bądź wspomiany sprężynowy). Gdy dostęp do rolet jest utrudniony, sprawdzą się nowoczesne systemy ze sterowaniem elektrycznym.

Wewnętrzne czy zewnętrzne?

Kolejnym dylematem osób wybierających osłony do okien połaciowych jest zdecydowanie pomiędzy tradycyjnymi roletami wewnętrznymi, a roletami zewnętrznymi. Gdy chcemy, aby osłona stanowiła zarazem urozmaicenie aranżacji wnętrza, warto zdecydować się na wewnętrzne rolety tkaninowe. Systemy na haczykach są uniwersalne i niedrogie, a osłony na prowadnicach pozwolą na wygodne zatrzymywanie tkaniny na dowolnej wysokości szyby.

Rolety zewnętrzne powinny przypaść do gustu wszystkim, którzy mają duże wymagania w stosunku do rolet okiennych – zapewniają one nie tylko zaciemnienie wnętrz oraz ochronę przed promieniami słonecznymi, ale i stanowią pewną barierę akustyczną (m.in. chronią przed dźwiękiem kropel deszczu lub gradu uderzającego o szybę). Są także doskonałą izolacją termiczną i mechaniczną (chronią szybę przed zalegającym na dachu śniegiem).

Jaki wzór rolety?

Dostępne są różne wzory i kolory materiałów, co pozwoli dobrać tkaninę idealnie pasującą do aranżacji konkretnego wnętrza. Gładkie tkaniny będą pasować zarówno do sypialni, jak i pokoju dziennego. Tkaniny plisowane pięknie się prezentują i nadadzą wnętrzu wyjątkowy charakter.