Wczytuję dane...

Wybieramy idealne rolety do okien dachowych.

Okna dachowe często są jedynym możliwym rozwiązaniem dla pochyłych okien o nietypowym kształcie. Rolety to opcja dekorowania otworów okiennych mająca bardziej złożoną strukturę, ale dzięki temu jest niepomarszczona, niezawodnie chroni przed niepożądanym światłem lub, przeciwnie, pozwala skierować strumień światła we właściwym kierunku. Okna dachowe doświetlają pomieszczenia urządzone na użytkowym poddaszu. Jednak, przez szyby zamontowane bezpośrednio w połaci dachowej, do wnętrz może wnikać zbyt wiele promieni słonecznych, które będą przeszkadzać w wypoczynku, oglądaniu telewizji czy korzystaniu z komputera. Dlatego przydatne są rolety do okien dachowych. Jaki system wybrać, aby był maksymalnie funkcjonalny i estetyczny?

Dlaczego nie można zamontować tradycyjnych rolet?

Rolety do okien dachowych

Okna dachowe zamontowane są w połaci pod pewnym kątem. Dlatego tradycyjne rolety tkaninowe, typu dzień noc czy rzymskie nie sprawdzą się tutaj, ponieważ tkanina nie przylegałaby do szyby, ale zwisała w dół nie zapewniając żadnej ochrony przed promieniami słonecznymi.

Skośne okna wymagają montażu osłon, które będą posiadały specjalny mechanizm sprężynowy. Pozwoli on utrzymać tkaninę lub inny materiał ściśle przylegający do szyby lub ramy okna.

Rolety do okien dachowych Fakro lub innych marek muszą również wykorzystywać odpowiednie rozwiązania pozwalające na wygodny dostęp do klamki (w oknach skośnych otwieranie jest inaczej zaprojektowane niż przy okiennicach tradycyjnych).

Jakie rolety na okna dachowe?

Najbardziej popularne na współczesnym rynku są rolety lub żaluzje aluminiowe, tkaninowe, plisowane. Warto przeanalizować bardziej szczegółowo wszystkie opcje, aby dokonać właściwego wyboru.

    1. Rolety (żaluzje) aluminiowe

Są to blaszki umieszczone jedna nad drugą tzw. lamele. Różnią się prostotą i naturalnością działania, a także relacją cena - jakość. Aluminium to lekki i trwały materiał, który nie blaknie na słońcu. Idealnie nadaje się do otwierania okien w pionie, obracania lub rozkładania okien. Kolory dostępne w sklepach pozwolą wybrać tę opcję do każdego wnętrza. Rolety aluminiowe są łatwe do czyszczenia, nie boją się mycia na mokro. Główną zaletą jest możliwość regulacji strumienia światła i powietrza.

    1. Rolety tkaninowe dachowe zwijane na mechanizm sprężynowy.

W przeciwieństwie do swoich aluminiowych odpowiedników, wyglądają mniej standardowo i wprowadzają do domu komfort i romantyczną atmosferę. Rolety są wykonane z litego płótna, posiadają konstrukcję montażową i sterującą. Idealne do niestandardowych okien, mogą być montowane na dowolnych gzymsach. Mechanizm sprężynowy zapewnia równe napięcie i przyczepność do okna pod dowolnym kątem nachylenia, co pozwala na otwarcie ramy bez składania arkusza tkaniny.

    1. Rolety materiałowe plisowane

Jedna z najbardziej udanych opcji dla małych okien na poddaszu. Plisowane żaluzje to model z poziomymi listwami, ozdobiony plisowanym materiałem, przymocowany sznurkiem, który pozwala zbierać i związywać rolety, a także przymocowywać je na określonej wysokości. W przypadku okien dachowych istnieją różne urządzenia, które upraszczają ich użycie. Niezwykły wygląd plisowanych tkanin będzie wspaniałą ozdobą okna na poddaszu. Dopasowują się do szkła, tworzą elegancką atmosferę, a dzięki fałdom niezawodnie chronią przed słońcem.

A co z roletami do okien dachowych Velux, Fakro, Roto, Okpol – jak wybrać idealny system?

Rolety dachowe na wymiar - dekolux

Zanim wybierzemy konkretne rolety dachowe na zamówienie lub gotowe osłony (w klasycznych wymiarach), warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Pierwszym jest ustalenie własnych potrzeb. Rolety dachowe dekolux mogą:

  1. chronić wnętrza przed nadmiernym przegraniem
  2. rozpraszać wpadające światło
  3. całkowicie zaciemniać pomieszczenia
  4. stanowić dekorację

Warto zwrócić uwagę na to, że okna dachowe Velux, Roto, Okpol lub stolarka innych firm ma pewien dylemat. Szyby zamontowane bezpośrednio na połaci mają dużą tendencję do nagrzewania się. W ten sposób latem, w pomieszczeniach urządzonych na poddaszu, może panować wyższa temperatura niż w całym domu. Idealne rolety dachowe powinny dobrze chronić przed przenikaniem do wnętrz ciepła i promieni słonecznych. Doskonale sprawdzą się tutaj systemy, które posiadają dodatkową tkaninę podgumowaną (zapewniają one nawet całkowite zaciemnienie wnętrz) lub materiał podbity aluminium, dlatego ciekawym rozwiązaniem będzie również specjalna srebrna folia rozpraszająca światło.Jest to jednak półśrodek który nie zastąpi rolety zewnętrznej.

Rolety dachowe wewnętrzne czy zewnętrzne?

Kolejnym dylematem osób wybierających osłony do okien połaciowych jest zdecydowanie pomiędzy tradycyjnymi roletami wewnętrznymi, a roletami zewnętrznymi. Gdy chcemy, aby osłona stanowiła zarazem urozmaicenie aranżacji wnętrza, warto zdecydować się na wewnętrzne rolety tkaninowe. Systemy na haczykach są uniwersalne i niedrogie, a osłony na prowadnicach pozwolą na wygodne zatrzymywanie tkaniny na dowolnej wysokości szyby.

Rolety zewnętrzne powinny przypaść do gustu wszystkim, którzy mają duże wymagania w stosunku do rolet okiennych – zapewniają one nie tylko zaciemnienie wnętrz oraz ochronę przed promieniami słonecznymi, ale i stanowią pewną barierę akustyczną (m.in. chronią przed dźwiękiem kropel deszczu lub gradu uderzającego o szybę). Są także doskonałą izolacją termiczną i mechaniczną (chronią szybę przed zalegającym na dachu śniegiem).

Rolety zewnętrzne na okna dachowe

Rolety zewnętrzne na okna dachowe zapewniają komfortowe mieszkanie na poddaszu, częściowo chronią przed nadmiernym ciepłem, pozwalają zaciemnić wnętrze, zmniejszają poziom hałasu podczas gradu lub deszczu. Zapewniają poczucie prywatności na poddaszu. Rolki aluminiowe zapewniają wysoką wydajność i niezawodną pracę przez wiele lat. Montaż rolet na poddaszu jest szybki i łatwy.

Rolety zewnętrzne zbudowane z wytrzymałego aluminium zapewniają maksymalną wydajność niezależnie od pogody. Zapewniają optymalny komfort cieplny pozwolą zmniejszyć nasłonecznienie do 95%. Optymalizacja efektywności energetycznej poddasza pozwala zaoszczędzić na klimatyzacji w lecie, a także na ogrzewaniu zimowym poprawiając izolację okna o 27%

Rolety wewnętrzne do okien dachowych

Projekt rolet wewnętrznych do okien dachowych pozwala zarówno przyciemnić, jak i stworzyć interesującą grę światła i cienia w pokoju na poddaszu. Obecność szyn bocznych eliminuje listwy wyginające się o niewielkim kącie nachylenia dachu. Rolety wykonane są z aluminiowych lamelek różnych kolorach, co znacznie poszerza granice dekoracji okien.

Rolety wewnętrzne do okien dachowych to nie tylko wspaniała dekoracja, która uzupełnia i podkreśla wnętrze, ale także radzi sobie z zadaniami, których zwykłe zasłony nie mogą rozwiązać ze względu na niestandardowe okna i ich położenie na dachu. Funkcje tych rolet to: zdolność kontrolowania strumienia światła poprzez zmianę kąta piór, możliwość częściowego zaciemnienia okna, ochrona pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, możliwość zasłonięcia pokoju przed ciekawskimi oczami bez znaczącego zaciemnienia.

Materiały do rolet na okna dachowe

Wybierając kolor i materiał do rolet na okna dachowe, należy wziąć pod uwagę, że o wiele więcej promieniowania UV przechodzi przez otwory okienne na poddaszu, a stopień ogrzewania pomieszczenia jest znacznie wyższy. Dlatego należy wziąć pod uwagę nie tylko cechy wnętrza, ale także praktyczność materiału, jego zdolność do ochrony pomieszczenia przed przegrzaniem.

Dlatego w nowoczesnej produkcji tekstylnej produkowane są specjalne materiały na poddasze. Mają warstwę powłoki z elementami folii, pozwalającą odbijać światło słoneczne. Odbicie światła nie jest tym samym co odbicie ciepła. Podczas używania lekkich tkanin, krawędzie mogą pozostać luźne, co pozwala tkaninie swobodnie poruszać się w strumieniu powietrza. Grubsze materiały do dużych okien są mocowane za pomocą oczek lub ozdobnych pinezek.

Dostępne są różne wzory i kolory materiałów, co pozwoli dobrać tkaninę idealnie pasującą do aranżacji konkretnego wnętrza. Gładkie tkaniny będą pasować zarówno do sypialni, jak i pokoju dziennego. Tkaniny plisowane pięknie się prezentują i nadadzą wnętrzu wyjątkowy charakter.

Jakie sterowanie brać pod uwagę?

Gdy mamy swobodny dostęp do okien dachowych, możemy wybrać rolety ze sterowaniem mechanicznym (np. systemy żyłkowe czy łańcuszkowe, bądź wspomiany sprężynowy). Gdy dostęp do rolet jest utrudniony, sprawdzą się nowoczesne systemy ze sterowaniem elektrycznym.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety na okna dachowe – dlaczego warto je mieć?

Zobacz

Wiele osób marzy o własnym poddaszu – mamy gdzieś zakodowaną nostalgię do tych niewielkich pokoików ...

Rodzaje rolet wewnętrznych - który wybrać?

Zobacz

To chyba jedno najczęstszych pytań zadawanych przed zakupem takowych. Często odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, które sami musimy …


Czy można pomalować rolety lub żaluzje?