Wczytuję dane...

Rolety na okna dachowe – dlaczego warto je mieć?

średnia: 5.0  ocen: 3

Wiele osób marzy o własnym poddaszu – mamy gdzieś zakodowaną nostalgię do tych niewielkich pokoików ze skosami, rozświetlonych dzięki niewielkim oknom. Z pewnością kiedyś nie trzeba się było bać, że ktoś będzie przez nie zaglądał – teraz, w dobie satelitów i dronów nie jest to już takie oczywiste. Jak skutecznie zadbać o swoją prywatność na poddaszach?

Okna dachowe trzeba też czasem zasłaniać z powodu nadmiernej ilości światła – które jest potrzebne, ale w okresie upałów może stanowić raczej problem. W tej chwili wiele osób zastanawia się więc jak zabezpieczyć swoje okna przed promieniami i ciekawskimi osobami – mogą do tego posłużyć rolety! Oczywiście, w odpowiedniej, dachowej wersji!

Rolety dachowe – po co je montować?

Rolety na okna dachowe stanowią świetne zabezpieczenie przed intensywnym słońcem oraz przed ewentualnymi, ciekawskimi spojrzeniami osób mieszkających czy to w bloku naprzeciwko, czy w wyższym domu, albo posiadających dzieci, które bawią się dronami w przestrzeni powietrznej sąsiadów. Zwykłe rolety oczywiście nie sprawdziłyby się zupełnie w podobnym przypadku – w końcu okna dachowe są pochyłe, ustawione pod kątem i ułożone dość wysoko.

Rolety do okien dachowych do pokoju dziecięcego

Na szczęście producenci myślą o potrzebach swoich klientów i zaprojektowano rolety specjalnie do tego typu okien. Dzięki specjalnemu mechanizmowi sprężynowemu tkanina utrzymywana jest przy oknie i nie zwisa swobodnie w dół – zapewnia więc należyty stopień zaciemnienia, jeśli tylko chcą tego użytkownicy.

Jak zasłonić okno dachowe?

Takie pytanie zadają sobie dziesiątki posiadaczy mieszkania na poddaszu. Wbrew pozorom można temu jednak łatwo zaradzić. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom takim tak: żaluzje, moskitiery oraz rolety. Te ostatnie są najczęściej wybieranym rozwiązaniem – a przede wszystkim modele montowane od wewnątrz. W przeciwieństwie do nich żaluzje często kojarzone są z czymś staromodnym. Przez wiele osób są również uważane za niepraktyczne. Mało kto jednak wie, że na rynku dostępne są modele obsługiwanie elektrycznie. Jeszcze rzadziej spotykane w polskich domach są moskitiery.

Znacznie popularniejszym rozwiązaniem stały się rolety. Montowane na okna dachowe, spotykane są w dwóch wariantach: rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Te ostatnie potrafią skutecznie zatrzymać światło oraz spory proc. ciepła. Stanowią więc doskonałą pomoc dla klimatyzacji – zwłaszcza w upalne, letnie popołudnia. Na tym jednak jeszcze nie koniec ich zalet. Tego typu rolety tłumią również i hałas. Sprawdza się więc w przypadku poddaszy, które są zlokalizowane przy ruchliwych ulicach. Podobnie jak rolety na okna dachowe wewnętrzne można je otwierać manualnie lub elektrycznie. Niestety są one jednak droższe oraz bardziej skomplikowane w montażu. Dlatego też modele wewnętrzne stały się bardziej popularne.

Wewnętrzne rolety na okna dachowe – dlaczego większość stawia na to rozwiązanie?

To właśnie im zaufały tysiące osób mieszkających na poddaszu. Rolety wewnętrzne są dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach, co sprawia, że bez problemu można dopasować je do wystroju mieszkania. Stosunkowo łatwe w montażu oraz dostępne w przystępnej cenie – doskonale spełniają się w swojej roli. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, bardzo dobrze izolują mieszkanie przed promieniami słońca i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Zaprojektowane z myślą o ekspozycji na słońce, zostały wyprodukowane z wysokiej klasy materiału odpornego na blaknięcie. W dodatku są one łatwe w czyszczeniu – wszystko za sprawą powłoki ułatwiającej czyszczenie.

Osobom, które ostre promienie słoneczne budzą ze snu już o poranku, poleca się rolety zaciemniająco-plisowane. Niektóre z ich modeli potrafią odciąć nawet 100% światła. Z kolei modele podwójnie plisowane pozwalają na regulacje ilości wpadającego do mieszkania słońca. Wystarczy jedynie operować nimi od góry i od dołu. Z kolei w pokoju dziennym warto postawić na modele, które jedynie nieco przyciemnią spadające światło. W tej roli znakomicie sprawdzą się rolety plisowane, które rozproszą promienie słońca.

Rolety do okien dachowych – co mamy do wyboru?

Roleta dachowa samozwijająca dekolux

Wiele osób zapewne myśli, że istnieje tylko jeden rodzaj tego typu rolet – rolety dachowe. Tymczasem, jak zawsze, liczba dostępnych produktów jest bardzo duża, ponieważ i potrzeby użytkowników są różnorodne. Podstawowy podział to rolety dachowe samozwijające, tradycyjne oraz tak zwane plisy. Tak jedne, jak i drugie dzielą się jednak na kolejne podtypy.

Rolety samozwijające umożliwiają wyjątkowy komfort użytkowania. Wszystko dlatego, że nie potrzebują żadnych dodatkowych łańcuszków i linek, ale wyposażone są w specjalny, sprężynowy mechanizm, pozwalający dodatkowo zdecydować do którego momentu dana roleta będzie się zwijać. Są proste w montażu – przykręca się je do ramy okna. Są wygodne także i ze względu na dzieci, więc znajdują zastosowanie również przy zwykłych oknach. W wersji dachowej mogą być nawet założone tak, żeby umożliwiać zasłanianie nie tylko z jednej strony, ale i z obu – tworząc bazę w części środkowej.

Jeszcze wygodniejszą wersją rolet na okna dachowe są tak zwane plisy. Tradycyjne rolety samozwijające są z pewnością tańsze i lepiej znane, jednak to właśnie plisy posiadają więcej zalet – lepsze warunki do użytkowania na poddaszu. Przede wszystkim są trwalsze, ponieważ lepiej znoszą wysokie temperatury, a takie na pewno będą występować na oknach dachowych, naświetlanych przez specyficzne ułożenie względem słońca. Tak naprawdę w plisach nie ma co się zepsuć. Wyposażone są w różne tkaniny, zapewniające różne efekty końcowe. Oczywiście, można je wygodnie dopasować do kształtu okna (który bywa różny), ponieważ dostępne są w rozmaitych wariantach tak kolorystycznych, jak i wielkościowych.

Rolety dachowe – jak je zamontować?

Nie bój się montażu! Montaż rolet dachowych wiele osób przeraża, a tak naprawdę jest prosty i nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych umiejętności. Zwłaszcza w przypadku plis wszystko przebiega szybko. Zakłada się je na ramę okna, montuje do listwy przyszybowej, albo zakłada bezpośrednio na okno. Nie potrzeba głębokiego wiercenia, wchodzenia na dach i długiego stania przy drabinie z uniesioną głową. Każdy sobie z tym poradzi i wiele się przy tym nie namęczy (zobacz poniżej instrukcję montażu). A rolety pozwolą zasłonić pomieszczenie w upalny, letni dzień.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety odbijające światło czy podgumowane?

Zobacz

Wysokie temperatury na zewnątrz i przedzierające się przez okna promienie słoneczne bywają uciążliwe...

Rolety rzymskie – wszechstronne i eleganckie

Zobacz

Rolety rzymskie są coraz chętniej wybierane do domów, mieszkań i firm. Zaskakują nie tylko funkcjonalnością, ale również i elegancją – nadają się zatem świetnie…