Wczytuję dane...

Rolety na okna dachowe – dlaczego warto je mieć?

średnia: 5.0  ocen: 2

Wiele osób marzy o własnym poddaszu – mamy gdzieś zakodowaną nostalgię do tych niewielkich pokoików ze skosami, rozświetlonych dzięki niewielkim oknom. Z pewnością kiedyś nie trzeba się było bać, że ktoś będzie przez nie zaglądał – teraz, w dobie satelitów i dronów nie jest to już takie oczywiste. Jak skutecznie zadbać o swoją prywatność na poddaszach?

Okna dachowe trzeba też czasem zasłaniać z powodu nadmiernej ilości światła – które jest potrzebne, ale w okresie upałów może stanowić raczej problem. W tej chwili wiele osób zastanawia się więc jak zabezpieczyć swoje okna przed promieniami i ciekawskimi osobami – mogą do tego posłużyć rolety! Oczywiście, w odpowiedniej, dachowej wersji!

Rolety dachowe – po co je montować?

Rolety do okien dachowych do pokoju dziecięcego

Rolety na okna dachowe stanowią świetne zabezpieczenie przed intensywnym słońcem oraz przed ewentualnymi, ciekawskimi spojrzeniami osób mieszkających czy to w bloku naprzeciwko, czy w wyższym domu, albo posiadających dzieci, które bawią się dronami w przestrzeni powietrznej sąsiadów. Zwykłe rolety oczywiście nie sprawdziłyby się zupełnie w podobnym przypadku – w końcu okna dachowe są pochyłe, ustawione pod kątem i ułożone dość wysoko.

Na szczęście producenci myślą o potrzebach swoich klientów i zaprojektowano rolety specjalnie do tego typu okien. Dzięki specjalnemu mechanizmowi sprężynowemu tkanina utrzymywana jest przy oknie i nie zwisa swobodnie w dół – zapewnia więc należyty stopień zaciemnienia, jeśli tylko chcą tego użytkownicy.

Rolety do okien dachowych – co mamy do wyboru?

Roleta dachowa samozwijająca dekolux

Wiele osób zapewne myśli, że istnieje tylko jeden rodzaj tego typu rolet – rolety dachowe. Tymczasem, jak zawsze, liczba dostępnych produktów jest bardzo duża, ponieważ i potrzeby użytkowników są różnorodne. Podstawowy podział to rolety dachowe samozwijające, tradycyjne oraz tak zwane plisy. Tak jedne, jak i drugie dzielą się jednak na kolejne podtypy.

Rolety samozwijające umożliwiają wyjątkowy komfort użytkowania. Wszystko dlatego, że nie potrzebują żadnych dodatkowych łańcuszków i linek, ale wyposażone są w specjalny, sprężynowy mechanizm, pozwalający dodatkowo zdecydować do którego momentu dana roleta będzie się zwijać. Są proste w montażu – przykręca się je do ramy okna. Są wygodne także i ze względu na dzieci, więc znajdują zastosowanie również przy zwykłych oknach. W wersji dachowej mogą być nawet założone tak, żeby umożliwiać zasłanianie nie tylko z jednej strony, ale i z obu – tworząc bazę w części środkowej.

Jeszcze wygodniejszą wersją rolet na okna dachowe są tak zwane plisy. Tradycyjne rolety samozwijające są z pewnością tańsze i lepiej znane, jednak to właśnie plisy posiadają więcej zalet – lepsze warunki do użytkowania na poddaszu. Przede wszystkim są trwalsze, ponieważ lepiej znoszą wysokie temperatury, a takie na pewno będą występować na oknach dachowych, naświetlanych przez specyficzne ułożenie względem słońca. Tak naprawdę w plisach nie ma co się zepsuć. Wyposażone są w różne tkaniny, zapewniające różne efekty końcowe. Oczywiście, można je wygodnie dopasować do kształtu okna (który bywa różny), ponieważ dostępne są w rozmaitych wariantach tak kolorystycznych, jak i wielkościowych.

Rolety dachowe – jak je zamontować?

Nie bój się montażu! Montaż rolet dachowych wiele osób przeraża, a tak naprawdę jest prosty i nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych umiejętności. Zwłaszcza w przypadku plis wszystko przebiega szybko. Zakłada się je na ramę okna, montuje do listwy przyszybowej, albo zakłada bezpośrednio na okno. Nie potrzeba głębokiego wiercenia, wchodzenia na dach i długiego stania przy drabinie z uniesioną głową. Każdy sobie z tym poradzi i wiele się przy tym nie namęczy (zobacz poniżej instrukcję montażu). A rolety pozwolą zasłonić pomieszczenie w upalny, letni dzień.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety odbijające światło czy podgumowane?

Zobacz

Wysokie temperatury na zewnątrz i przedzierające się przez okna promienie słoneczne bywają uciążliwe...

Rolety rzymskie – wszechstronne i eleganckie

Zobacz

Rolety rzymskie są coraz chętniej wybierane do domów, mieszkań i firm. Zaskakują nie tylko funkcjonalnością, ale również i elegancją – nadają się zatem świetnie…