Wczytuję dane...

Dlaczego roleta krzywo się zwija?

Rolety w XXI wieku powinny być funkcjonalne i jednocześnie ozdobne. Istnieje kilka przyczyn, z powodu których roleta krzywo się zwija. Niektóre z nich możemy wychwycić sami i spróbować podjąć się poprawienia niechcianej krzywizny, jednak trzeba podkreślić, że domowe sposoby nie zawsze spełnią w pełni naszych oczekiwań związanych z pełną funkcjonalnością. Z drugiej strony co jakiś czas zdarza się, że zakupione rolety krzywo się zwijają. Czasem ten problem można jednak w łatwy sposób rozwiązać. Jak?

No więc dlaczego roleta krzywo się zwija?

Pierwszym powodem nieestetycznego i mocno irytującego krzywego zwijania się tkaniny jest po prostu jej wada fabryczna - roleta została nieprawidłowo przymocowana do rurki nawojowej, jej profil jest wadliwy, źle zamontowano sznurek bądź nieprawidłowo przytwierdzono uchwyt do jej całej konstrukcji.

To oczywiste że rolety muszą zwijać się równo. Dlaczego czasem roleta krzywo się zwija?

Istotne jest również to, aby dopasować do okna właściwy rozmiar rolety - źle dobrane gabaryty sprawiające, że którakolwiek część rolety będzie zahaczała o jakikolwiek przedmiot z otoczenia, zawsze będzie problematyczne.

Drugim i zarazem bardzo częstym czynnikiem powodującym krzywe zwijanie rolety jest błędny montaż naszej praktycznej ozdoby okiennej. W tej grupie czynników najczęstszym błędem, jaki popełniamy są nierówno przyklejone haczyki. Rzecz ma się nieco inaczej w przypadku kiedy roleta zwija się w sposób nieprawidłowo ponieważ z czasem nasze okno po prostu nieco zmieniło swoje położone, obwieszając się z jednej strony. Co zrobić we wszystkich wymienionych przypadkach?

Sprawdzone sposoby na krzywo rozwijającą się roletę?

    1. Wykonaj szczegółowe pomiary i sprawdź okno

Aby roleta ładnie się układała i zwijała idealnie prosto, musi zostać odpowiednio zamontowana. Zasada ta dotyczy zarówno rolet wolnowiszących, które przytwierdza się do ścian lub sufitu, jak i rolet w kasecie, które należy zamontować bezpośrednio w oknie. Osłony w kasetach mocuje się do listew przyszybowych bądź ram okiennych za pomocą wkrętów lub kleju. Kasetę trzeba ustawić poziomo do okna. Każda krzywizna skutkuje bowiem skręcaniem się tkaniny podczas podnoszenia rolety w górę.

    1. Użyj poziomnicy

Specjaliści radzą, aby podczas montażu wykorzystać poziomicę. Poziome ustawienie mechanizmu nie zawsze jest możliwe „na oko”, ponieważ starsze okna mogą nieco opaść w ścianie. Podobną zasadę stosuje się do montażu roletek mini na specjalnych haczykach. W tym przypadku krzywe powieszenie osłony również skutkuje krzywym zwijaniem się tkaniny, ale osłonkę łatwo jest poprawić. Krzywe przykręcenie kasety do ramy okiennej jest trudne do poprawienia, dlatego podczas montażu takiego systemu należy zachować szczególną ostrożność.

  1. Zawsze korzystaj z instrukcji montażu przed montażem

Sprawdzony sposobem jest... właściwy montaż rolet okiennych. W pierwszej kolejności zadbajmy o to aby kupić roletę dobrej jakości. Zbyt cienki materiał prędzej czy później odkształci się, szpecąc wystrój całego pomieszczenia. Ważny jest nie tylko sam materiał, ale również jego obszycie. Połączenie wysokiej jakości użytych materiałów oraz staranność wykonania sprawiają, że roleta będzie solidna i przetrwa całe lata. Jeżeli będziemy montować ją sami, sprawdźmy czy mamy w domu poziomicę i wszystkie narzędzia niezbędne do wykonania prawidłowej instalacji. Jeżeli roletę będzie montować fachowiec, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jego pomocy już przed dokonaniem zakupu - podczas pomiaru.

Co możemy zrobić samodzielnie? Podsumowanie tematu krzywo zwijających się rolet.

Po pierwsze sprawdźmy czy okno jest osadzone w poziomie. Użyjmy do tego celu domowego sprzętu w postaci poziomicy Jeżeli roleta jest w poziomie to znaczy, że najprawdopodobniej sam produkt posiada jakąś wadę fabryczną, o której wspominamy powyżej. Najlepiej zareklamować wadliwą roletę. Oczywiście, są domowe sposoby na tymczasowe naprawienie takiej wady, o których przeczytamy na różnych stronach internetowych, jednak takie rozwiązania są krótkotrwałe i tymczasowe.

Czy można pomalować rolety lub żaluzje?

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak wybrać idealne rolety do okien dachowych?

Zobacz

Okna dachowe doświetlają pomieszczenia urządzone na użytkowym poddaszu. Jednak, przez szyby zamontowane bezpośrednio w połaci dachowej...

Rodzaje rolet wewnętrznych - który wybrać?

Zobacz

To chyba jedno najczęstszych pytań zadawanych przed zakupem takowych. Często odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, które sami musimy …