Wczytuję dane...

Czy rolety bambusowe wciąż są atrakcyjną opcją na wystrój okien?

średnia: 4.5  ocen: 4

Rolety bambusowe wciąż mają wielu zwolenników. Jednak na rynku coraz trudniej je dostać. Czy warto ich poszukiwać? Jakie są zalety tego produktu i czy można mówić jeszcze o jakimś wyborze owych rolet? Przekonajmy się.

Wszystkim osobom, które zainteresowane są osłoną swojej prywatności (poprzez skuteczne zasłanianie okien), ciekawymi efektami rozproszenia światła słonecznego i niebanalnym stylem, polecić można bambusowe rolety, spełniające wszystkie te kryteria.

Czym charakteryzują się rolety bambusowe?

Roleta bambusowa w wersji rolowanej

Rolety te wykonuje się z cienkich, drobnych, a zarazem elastycznych patyczków bambusa. Łączy się je zaś systemem nici oraz wzmacniających przeszyć. Tego rodzaju połączenie listewek daje efekt delikatnych prześwitów, które to w naturalny i przyjemny wizualnie sposób, rozpraszają światło dzienne. Taką roletę zazwyczaj zwija się za pomocą sznurka, czyli cała jej budowa opiera się na prostym mechanizmie. Trzy najczęściej pojawiające się na rynku rodzaje rolet bambusowych to:

  1. Klasyczne rolety bambusowe - zwija się je od dołu do góry, a mechanizm działania jest doskonale widoczny.
  2. Rolety bambusowe z ukrytym mechanizmem - sznurek skrywa się zazwyczaj za dodatkowym "pasem" bambusowym, a całość zwija się z dołu do góry.
  3. Rolety rzymskie bambusowe, ze skrytym mechanizmem - w tym przypadku całości się nie zwija, ale składa. Wiąże się to z trochę trudniejszą produkcją całości.

Warto także zaznaczyć, że tego rodzaju rolety najlepiej przymocowywać jest do sufitu albo do ściany, a ich montaż jest niezwykle łatwy. W ich produkcji, jako mechanizm zwijania, najczęściej wykorzystuje się linkę z bawełny - która jest odporna na działanie Słońca.

Zalety rolet bambusowych

Roleta bambusowa rzymska na wymiar

Wybór tego rodzaju rolet do swojego gospodarstwa domowego, wiąże się z wieloma korzyściami.

  1. Po pierwsze, posiadają one naprawdę nietuzinkowy design, dlatego pozwalają na stworzenie niezwykłej aranżacji wnętrza, która zahaczać może wręcz o trendy orientalne.
  2. Po drugie, w związku z tym, że są one wykonane z naturalnych materiałów, nadają pomieszczeniom przytulności i dopasowują się do różnego rodzaju mebli. Mogą występować w kilku różnych odcieniach, doskonale korespondują więc z meblami drewnianymi (o różnej kolorystyce).
  3. Po trzecie, ich budowa pozwala na częściowe przepuszczanie światła, co sprawia, że jest ono miękkie i stwarza wyjątkowy klimat.
  4. Po czwarte, bambusowe rolety posiadają także zalety związane z kwestiami technicznymi. Są one: - wytrzymałe - ich konstrukcja oparta jest zazwyczaj na dwóch grubszych listwach, na tej znajdującej się u góry znajdują się uchwyty do zawieszenia rolety, - stabilne - poszczególne listewki połączone są mocnymi nićmi, a przeszycia wykonywane są w równych odstępach, co zabezpiecza całość przed poruszaniem się drobnych patyczków, - lekkie - rolety ważą niewiele, dlatego nie zniszczą ściany czy ramy okiennej.
  5. I wreszcie po piąte, bambusowe rolety są łatwe w czyszczeniu. Wystarczy regularnie przecierać je miotełką do kurzu i raz na jakiś czas (do mocniejszych zabrudzeń) używać delikatnie wilgotnej ściereczki.

Najpopularniejsze zastosowanie rolet bambusowych

Bardzo dobrze sprawdzają się one w kuchni, łazience oraz pokojach dziennych (np. w salonie). Jednak fakt, że są one wykonywane z materiałów naturalnych sprawia, że idealnie pasują one również jako dodatek aranżacyjny na zewnątrz - to znaczy na balkonach, tarasach, czy w przydomowych i działkowych altanach. Warto jednak pamiętać, że kiedy będzie używać się ich na świeżym powietrzu, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Rolety najlepiej posmarować wtedy z obu stron olejem ochronnym (ale nie lakierem), co zwiększy ich wodoodporność. Taką czynność dobrze jest powtarzać co roku. Dzięki temu rolety będą mogły ochraniać przed Słońcem i przez długi czas zachwycać swoim wyglądem.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety dzień noc – w czym tkwi ich urok?

Zobacz

Rolety dzień noc są coraz bardziej popularne – mnóstwo ludzi pyta o nie w sklepach stacjonarnych, a wyszukiwarki internetowe odpowiadają na coraz więcej zapytań właśnie ...

Tkaniny na upalne dni - którą wybrać i na co liczyć?

Zobacz

Pracujesz przy komputerze, ale słońce pada na monitor? A może wcześnie snop świata wdziera się do twojej sypialni i nie daje ci spać?…