Wczytuję dane...

Rolety do okien dachowych - kompendium

Rolety na okna dachowe to nietypowy ich rodzaj przeznaczony – jak sama nazwa wskazuje – na okna dachowe. To zdawałoby się banale stwierdzenie na swój sens. Otóż okna dachowe różnią się konstrukcją od typowych okien i często posiadają mniej lub bardziej nietypowe klamki, – co może utrudniać montaż rolety. Co ważniejsze, okna te w większości wypadków są nachylone, a to niesie ze sobą wyzwania, których nie ma przy typowych oknach montowanych pionowo. O czym mowa?

Jakie rolety na okna dachowe?

W większości systemów rolet wewnętrznych sama grawitacja w zupełności wystarczy by materiał wisiał swobodnie, układał się estetycznie i zgodnie z założeniami. Przy nachyleniu do podłogi, jakie zachodzi w wypadku okien dachowych doprowadzałoby to do brzydkiego obwisania materiału. Dlatego rolety dachowe posiadają mechanizm sprężynowy, automatycznie zwijający tkaninę na rurkę. Takie rozwiązanie sprawia, że roleta wciąż jest naprężona i nie obwisa w nieestetyczny sposób.

Sprawdź też: Rolety Dachowe w ofercie sklepu Olmark

Rolety do okien dachowych - jakie?

Warto nadmienić, iż maskownice montowane na obrzeżach ramy okna są wykonane z aluminium. Dzięki temu oraz modnym kolorom, w jakich występują ( biel, brąz, srebro i wzory drewnopodobne) roleta ta prezentuje się bardzo estetycznie i tworzy z oknem zgraną kompozycję.

Rolety dachowe - Uwagi techniczne

Czy rolety dachowe mogą wykorzystywać tkaniny podgumowane dające 100% zacienienia?

Zazwyczaj nie powinno tak być. Dlaczego? Nie każda tkanina podgumowania dobrze zniesie tak silne uderzenie światła i temperatury. Nachylenie okna dachowego w tym wypadku działa na niekorzyść rolety, ponieważ jest ona bardziej wystawiona do słońca, a to doprowadza do mocniejszego pogrzania. Czym to grozi? Najczęściej tym, że warstwa gumy zaczyna się przyklejać i złuszczać podczas pracy rolety.

Czy zwykłe rolety można zamontować na okna dachowe?

Nie, ponieważ większość systemów nie będzie w stanie naprężać materiału i zwalczać efektu obwisania. Co więcej rama okna dachowego niejednokrotnie ma inny kształt i powierzchnie, a to ego inne niż w standardowych okach ułożenie klamek. Wszystko to może stanowić wyzwanie dla zwykłych rolet – często nie do przejścia.

Czy rolety dachowe pasują tylko do okien znanych producentów?

Nie bez znaczenia są producenci okien, na które chcemy założyć rolety. Okna firm Velux, Fakro, Roto i Okpol to najpopularniejsze systemy, na które zazwyczaj nie ma problemu zakupić roletę. W wypadku innych producentów koniecznie proszę dopytać przed zakupem o to czy roleta do takiego okna będzie pasować. Niestety nie zawsze jest to możliwe i owo pytanie ma istotne znacznie w uniknięciu nieporozumień i problemów w montażu rolety.

Montaż rolet dachowych nie jest bardzo skomplikowany, ale warto nie wykonywać go w pojedynkę. Tu przytrzymanie pewnych komponentów rolety bardzo pomaga w sprawnym wykonaniu owej czynności. Zaleca się też ostrożność w kontaktach z maskownicą, której krawędzie bywają ostre.

Czy można pomalować rolety lub żaluzje?