Wczytuję dane...

Rolety wewnętrzne standardowe

Rolety standardowe – co warto o nich wiedzieć i jak dobrać wymiar?

Poszukujesz niedrogich osłon okiennych, które zapewnią ochronę przed promieniami słonecznymi i wścibskimi spojrzeniami? Gdy nie chcesz przepłacać, a jednocześnie zależy Ci na estetyce, możesz wybrać rolety standardowe – w tej kategorii sklep Olmark przygotował produkty w najpopularniejszych wymiarach.

Rolety standardowe – dlaczego warto je wybrać?

mini rolety gotowe

Rolety na wymiar są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają dobrać dowolną osłonę do wymiaru każdego okna. Za taki luksus trzeba jednak dodatkowo zapłacić (koszty produkcji bowiem rosną). Rolety standardowe prezentują się równie elegancko, a są tańsze. Warto więc poświęcić chwilę na dokładne pomiary okna i przejrzeć tabelę wymiarów dostępnych produktów. W ten sposób, za niewielką cenę, można znaleźć prawdziwą perełkę, która będzie trwała, praktyczna i pięknie się będzie prezentować. Takie rolety są idealnym rozwiązaniem do okien o standardowych wymiarach. Sprawdzą się do kuchni, sypialni czy salonu.

A jak dobrać rozmiar rolety?

W przypadku rolet standardowych, ważne jest dobranie odpowiedniego wymiaru osłony. Jak to zrobić? Należy dokonać pomiarów okien i ustalić szerokość i wysokość tkaniny oraz rozmiar całego mechanizmu. Pomiary musimy dostosować do rodzaju montażu.

Sposoby montażu rolet w wymiarach standardowych

żaluzje montowane do wnęki okiennej

1. Montaż rolety we wnęce okiennej

Rolety wolnowiszące najczęściej montowane są nad wnękami okiennymi. Najlepiej prezentuje się osłona, która lekko zakrywa parapet i jest zamontowana 25 cm nad wnęką. Tkanina powinna być szersza od szyby – wystarczy 5 – 10 cm. Jak sprawnie dokonać pomiarów, które pomogą nam uzyskać taki efekt? Wystarczy zmierzyć wysokość oraz szerokość wnęki okiennej i dodać 10-25 cm do wysokości i 5 lub 10 cm do szerokości. W ten sposób, szybko uzyskamy rozmiary rolety idealnie dopasowanej do naszego okna.

2. Montaż rolety na suficie

Rolety wewnętrzne można zamontować także na suficie wnęki. Długość rolety powinna być tutaj większa o około 5 cm od wysokości wnęki okiennej. Co do szerokości to należy pamiętać, że szerokość podawana w opisie produktu rolet klasycznych oznacza szerokość materiału. Cała roleta wraz z uchwytami jest szersza o około 4-4,5cm. Koniecznie trzeba o tym pamiętać by roleta zmieściła się we wnęce okiennej. Ten sposób montażu sprawdzi się jednak przede wszystkim w przypadku dużych okien (np. balkonowych czy zajmujących całą ścianę salonu), dlatego najczęściej jest stosowany do rolet na wymiar.

3. Montaż bezinwazyjny – bezpośrednio na oknie

Standardowe rolety najczęściej montowane są bezpośrednio na ramie okiennej. Ten sposób montażu jest prosty, szybki i doskonale sprawdzi się przy zawieszaniu mini-rolet. Należy zmierzyć szerokość szyby i wybrać roletę o około 2 – 3 cm szerszą – dzięki temu tkanina będzie lekko nachodzić na ramę okienną. Aby wyliczyć wysokość osłony, należy zmierzyć wysokość szyby i wysokość ramy okiennej nad szybą. Wielkości te musimy zsumować i dodać do nich 3 cm – roleta o takich wymiarach osłoni całą szybę (zbyt krótka roleta prezentuje się nieestetycznie i nie osłoni wnętrza przed promieniami słonecznymi). Gdy wybieramy standardowe mini-rolety (np. typu dzień – noc, z żyłką czy samozwijające), musimy pamiętać o doborze modelu, który nie będzie nachodził na klamkę okna (przy pomiarach, należy uwzględnić jej oddalenie od szyby).