Wczytuję dane...

Firany woalowe

Sortuj według:

Firany z woalu

Jak dobrać firany woalowe?

Woal jest bardzo efektowny. Ta lekko lejąca się tkanina doskonale się układa i pozwala tworzyć misterne upięcia, dlatego firany woalowe powinny przypaść do gustu osobom, które marzą o przemianie okna w małe dzieło sztuki. Gładki woal doskonale pasuje do aranżacji nowoczesnych, a woal kreszowany lub haftowany dobrze będzie uzupełniał wystrój klasyczny i retro. Jak dobrać idealne firanki z woalu?

firany z woalu

Firany woalowe – co warto o nich wiedzieć?

Woal powstaje z połączenia sztucznych włókien oraz bawełny. Tkanina ta charakteryzuje się mocnym skrętem nici, co sprawia, że jest lekka, ale jednocześnie niezbyt przejrzysta. Firany woalowe nie przepuszczają promieni słonecznych, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w dobrze naświetlonych wnętrzach z oknami wychodzącymi na stronę południową. Możemy zawiesić je w salonie lub sypialni. Mogą również stać się dekoracją okna kuchennego.

Oryginalny woal dostępny jest w odcieniu mlecznym. Dostępne są jednak także firany woalowe z różnokolorowymi lamówkami dodającymi całości bardziej zdecydowany charakter czy z delikatnymi haftami, które prezentują się naprawdę wytwornie.

Firanki woalowe – kwestie funkcjonalne

Na firankach woalowych nie osiada kurz tak, jak na żakardzie. Dlatego wymagają one nieco rzadszego prania. Drobną niedogodnością jest to, że producenci zwykle zalecają pranie ręczne (należy unikać wirowania), aby splot nie stracił swojego charakteru. Gdy do prania wykorzystamy zimną wodę, a do płukania dodamy odrobinę soli, tkanina doskonale będzie układać się po zawieszeniu w oknie.

Firany woalowe – jaka cena?

Jeżeli chodzi o firany woalowe cena nie jest ich najmocniejszą stroną. Woal jest droższy od klasycznego żakardu. Daje jednak dużo szersze możliwości aranżacyjne. Tkanina ta doskonale się układa, dlatego możemy wykorzystać klamry i tworzyć bardzo dekoracyjne upięcia.

gotowe firany z woalu

Firanki z woalu – odmiany

Klasyczne firany woalowe to gładka, jednolita tkanina w odcieniu białym lub ecru. Materiał producenci wykańczają grubszymi lamówkami, dzięki czemu cieniutka firanka dobrze układa się w oknie. Dostępne są również modele z doszytą gipiurą (lamówki i gipiury można także doszywać do tkanin kupionych na metry). Firany woalowe możemy zawiesić na wprost i delikatnie zmarszczyć – najlepiej w proporcji 1:2,5, ponieważ w ten sposób stworzą się pionowe rulony tkaniny, które doskonale będą się prezentować.

Do zwiewnych przerzutek doskonale sprawdzi się woal wielokolorowy. Firanki woalowe sklep często proponuje w odcieniach pastelowych, ale można znaleźć oferty w nawet około 50 różnych tonacjach kolorystycznych. Do wnętrz w stylu rustykalnym lub retro pasują firanki woalowe haftowane. Wykończenie gipiurą podkreśli charakter misternych wzorów i sprawi, że dekoracja okna będzie bardzo elegancka. Tkanina doskonale będzie się prezentować, gdy wybierzemy taśmy w postaci kontrafałdy (1:2,5). Lepiej zrezygnować z taśm typu smok i plisa. Firanki woalowe kreszowane (kresz woalowy) to tkanina, która została fabrycznie pognieciona. Często materiał ten wybierają osoby, które nie przepadają za prasowaniem. Jego plusem jest to, że bardzo dobrze zatrzymuje promienie słoneczne, dlatego sprawdzi się do pomieszczeń od strony południowej.