Wczytuję dane...

Gotowe Firany

Jak kupić idealne firany gotowe?

Szukasz pomysłu na szybkie i niedrogie udekorowanie okna? Zrezygnuj z firan sprzedawanych na metry na rzecz tych gotowych. Takie firanki nie wymagają obszywania – tkanina posiada już wykończenia, jest całościowym systemem gotowym do powieszenia na karniszu. Jak wybrać idealne firany gotowe do domowych pomieszczeń?

Jakie zalety reprezentują sobą firanki gotowe

Gotowe firanki to szeroki wybór fasonów i odcieni. Tkaniny są już obszyte, posiadają dekoracje i ozdoby. Mogą mieć asymetryczne wykończenia, ułożone upięcia. To pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu. Aby cieszyć się dekoracją okna, wystarczy zawiesić firankę. Bogate wzornictwo pozwoli dobrać dekorację do każdej domowej aranżacji i szybko stworzyć efektowny wystrój okna.

Gotowe Firany

Firany gotowe powinno się dobierać do wymiarów okna

Podczas zakupu gotowej firany należy dokładnie zmierzyć okno. Tkanina dobrze wygląda tylko wtedy, gdy idealnie pasuje do wysokości okna i szerokości karnisza. Pod uwagę musimy wziąć wysokość, na której został zainstalowany karnisz. Warto również pamiętać o tym, że długość firanki powinna być uzależniona od rodzaju karnisza.

Karnisze z tworzywa przykręcane do sufitów, do których tkaniny przypina się za pomocą żabek, zajmują niewiele miejsca, dlatego z pomiarem potrzebnej długości nie ma problemu. Jednak przy karniszach relingowych, które posiadają duże kółka należy wziąć pod uwagę, że zakupione firany gotowe powinny być nieco krótsze niż wysokość okna, aby tkanina nie zwisała na podłogę. Podczas dobierania długości firanki powinniśmy wziąć pod uwagę również sposób zagospodarowania przestrzeni przy oknie. Gdy pozostaje ona pusta, długa tkanina będzie prezentować się doskonale. Ale, gdy ustawiamy tutaj biurko lub inne meble, wykończenie firany nie będzie dobrze widoczne, dlatego warto rozważyć wzór sięgający parapetu.

Zwróć uwagę na funkcjonalność

Firany gotowe są szyte z różnych tkanin. Dostępne są modele żakardowe, haftowane, woalowe. Podczas zakupów powinniśmy poznać cechy charakterystyczne poszczególnych materiałów i dobrać ten, który będzie dla nas najbardziej funkcjonalny. Firanka może pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, ale może także chronić pomieszczenie przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów oraz przenikaniem promieni słonecznych. Cieniutkie firany woalowe sprawdzą się w pokojach dziennych. Doskonale będą prezentować się w salonie lub jadalni. Możemy tutaj zawiesić również dekoracyjne lambrekiny lub panele okienne. Do sypialni i kuchni lepiej wybierać grubsze firany żakardowe lub haftowane (doskonale współgrają one z aranżacjami klasycznymi i tymi w stylu retro). W oknie pokoju dziecięcego pięknie będą prezentować się kolorowe panele.

Firanki - jaki wzór wybrać?

Gotowe firany sklep często proponuje w postaci systemu tworzącego stylowy wzór. Może to być układ kilku szali, upięcia klamrami tworzące asymetryczny rozkład tkaniny na oknie, asymetryczne wykończenie dołu. Warto zwrócić uwagę, aby całość pasowała do aranżacji całego wnętrza. Kilka szali nie będzie dobrze przepuszczać światła, dlatego sprawdzi się w sypialni. W salonie doskonale będą prezentować się bardziej subtelne firany z jednej warstwy tkaniny. Aby zapewnić domownikom prywatność, możemy je połączyć z roletami.