Wczytuję dane...

Tkaniny podgumowane - co warto o nich wiedzieć?

średnia: 4.7  ocen: 6

Rolety z tkaninami podgumowanymi to doskonały sposób na całkowite zabezpieczenie pomieszczenia przed działaniem promieni słonecznych. Chętnie stosowane w sypialniach ze względu na 100-procentowe pokrycie okna, mogą być także doskonałą alternatywą dla pokojów dziecięcych, salonu i kuchni. Czy warto je zastosować w zasłanianiu naszych okien?

Nadmierne nasłonecznienie pomieszczeń położonych na południowej stronie domu bywa uciążliwe

W połowie lata, poziom nasłonecznienia nieruchomości mieszkalnych od strony południowej może być nie lada utrudnieniem. Przedostające się do pomieszczeń promienie słoneczne nie tylko powodują przesadne nagrzewanie się przestrzeni, ale i utrudniają komfortowy sen nocą, a także wypoczynek i pracę za dnia. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed takimi okolicznościami jest m.in. wybór rolet wewnętrznych z podgumowanym materiałem.

roleta zaciemniająca na wymiar

Roleta z tkaniną podgumowaną nie zastąpi systemu klimatyzacyjnego

Rolety wewnętrzne są doskonałymi systemami zaciemniającymi pomieszczenia, ale mimo wszystko nie są lekarstwem absolutnym na zbyt wysoką temperaturę w domu. Poziom gorąca w okresie wiosennym i letnim to zasługa przede wszystkim samej konstrukcji izolacji termicznej budynku, grubości ścian, stropu, projektu zadaszenia, a także wielu pozostałych czynników.

Kupując rolety z tkaninami podgumowanymi, warto mieć realistyczne oczekiwania i przygotować się, że ich wpływ na temperaturę będzie stosunkowo niewielki. W zależności od warunków, miejsca i poziomu nasłonecznienia, należy spodziewać się, że różnica może wynieść nie więcej niż kilka °C.

Unikalne właściwości: dlaczego warto rozpatrzyć zakup rolet z tkaniną podgumowaną?

Wśród najpopularniejszych tkanin podgumowanych są te, które gwarantują pełne, 100-procentowe zaciemnienie pomieszczenia, tj. Blackout, Silver i ich odmiany. Doskonale sprawdzają się we wszystkich rodzajach pomieszczeń, chociaż szczególnie cenione są przy zastosowaniu w sypialniach. Warstwa podgumowana tkaniny na ogół występuje w takim samym kolorze, jak jej wewnętrzna część, ale w sprzedaży można znaleźć także te o białej powierzchni – jasna barwa dodatkowo ułatwia odbijanie promieni słonecznych. W kolekcjach Silver warstwa gumy ma kolor srebrzysty.

Wyjątek od reguły – tkaniny podgumowane nie powinny być przesłoną okna dachowego

Za regułę należałoby przyjąć, że rolet z tkaninami podgumowanymi nie montuje się na przestrzeniach okiennych na poddaszu. Ze względu na zbyt mocną ekspozycję na promienie słoneczne, w okresie letnim mogłoby dojść do trwałego odkształcenia materiału, ponieważ w przeciwieństwie do np. zwykłych tkanin materiałowych, powierzchnia pokryta cienką warstwą gumy, znacznie wolniej oddaje ciepło. Dedykowanymi rozwiązaniami w przypadku poddasza są plisy lub rolety w kasecie, które występują z nieco grubszym splotem tkaniny.

Warto wybierać sprawdzone produkty wiodących producentów

Na polskim rynku coraz popularniejsze są tanie rolety z tkaninami podgumowanymi, które zostały wykonane z wątpliwej jakości materiałów. Na forach dyskusyjnych często pojawiają się rozmowy, w których użytkownicy skarżą się, że przy wysokim nasłonecznieniu, brzegi tkaniny ulegają pofalowaniu, a sama rozgrzana, podgumowana powierzchnia z czasem zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Tkaniny używane polskich i europejskich producentów, dają większą szansę na wieloletnią eksploatację bez jakichkolwiek niespodziewanych przypadłości, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety bambusowe na balkon, do altany i wiaty – czy to dobry pomysł?

Zobacz

Polscy klienci coraz chętniej szukają przesłon okiennych do altan, balkonów i przydomowych wiat. Wielu z nich rozważa możliwość wykorzystania rolet wewnętrznych...

Rolety samozwijające - dlaczego warto?

Zobacz

Rolety samozwijające są nowoczesnym rozwiązaniem, które napłynęło na polski rynek z zachodniej części Europy, gdzie uważane są już za powszechny…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark