Wczytuję dane...

Rolety samozwijające - dlaczego warto?

średnia: 4.4  ocen: 23

Rolety samozwijające są nowoczesnym rozwiązaniem, które napłynęło na polski rynek z zachodniej części Europy, gdzie uważane są już za powszechny standard. Skąd tak duża popularność tego typu mechanizmów? Czym różni się mechanizm samozwijający od prowadzenia koralikowego lub sznurkowego?

Popularne systemy zwijania rolet wewnętrznych

Roleta samozwijająca na wymiar

System koralikowy:

Systemy koralikowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Producenci chętnie wykorzystują je w przypadku:

  1. mini-rolet,
  2. rolet Dzień i Noc,
  3. rolet rzymskich,
  4. rolet bambusowych,
  5. wolnowiszących (także wolnowiszących rolet w kasecie),
  6. żaluzji drewnianych i aluminiowych,

oraz wielu pozostałych. Mechanizmy koralikowe mogą być montowane na specjalnych uchwytach na ramie okna lub jeśli zachodzi taka konieczność – inwazyjnie do ściany lub sufitu. Tego typu rozwiązania są zdecydowanie najpopularniejsze wśród polskich konsumentów i chociaż nieco mniej trwałe od mechanizmów sznurkowych (zdarza się, że np. od gwałtownego szarpania, mechanizm koralikowy ulega trwałemu uszkodzeniu), to trudno odmówić im wyjątkowych walorów estetycznych.

System sznurkowy:

Systemy sznurkowe są alternatywnymi systemami zwijania rolet wewnętrznych, które stosuje się przede wszystkim przy roletach bambusowych, rzymskich oraz austriackich. Biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe przesłony wewnętrzne, do tej grupy należałoby zakwalifikować także żaluzje. Warto zaznaczyć, że systemy sznurkowe nie są uniwersalne, tj. nie występują w przypadku, np. rolet klasycznych, ani tych instalowanych w kasetach.

Ich podstawową zaletą jest wysoka wytrzymałość na naprężenia, dlatego doskonale sprawdzają się przy roletach o przesłonach o znacznie większej wadze. Prowadzenie jest łatwe, komfortowe, a ryzyko przycinania się mechanizmu w zasadzie nie istnieje. Pewną wadą może być jednak fakt, że w wyniku użytkowania, z czasem – sznurek ulega zanieczyszczeniu.

Rolety samozwijające, czyli nowoczesna alternatywa

Mechanizmy samozwijające są coraz powszechniej stosowane w przypadku rolet wolnowiszących. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie miejsca zajmowanego przez przesłonę oraz poprawę ergonomii. Dzięki wyeliminowaniu zwisających korali lub sznurków, roleta samozwijająca świetnie sprawdzi się m.in. w pokojach dziecięcych, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych domowników (nie istnieje ryzyko, że dziecko np. zaplącze się w łańcuszek), ale i pomieszczeniach dziennych, w których przestrzenie okienne są regularnie otwierane i zamykane, a ze względu na towarzyszący temu przeciąg, inne mechanizmy mogłyby często się plątać lub uderzać o pozostałe elementy okna.

Roleta samozwijająca z dzwoneczkiem

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Żaluzje drewniane. Czy warto zainstalować je w domu?

Zobacz

Żaluzje drewniane są dość szczególnymi produktami dekoracyjnymi, ponieważ łączą w sobie niepowtarzalną estetykę, a przy tym wysoką...

Rodzaje rolet wewnętrznych - który wybrać?

Zobacz

To chyba jedno najczęstszych pytań zadawanych przed zakupem takowych. Często odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, które sami musimy precyzyjnie…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark