Wczytuję dane...

Rolety bambusowe na balkon, do altany i wiaty – czy to dobry pomysł?

średnia: 4.2  ocen: 21

Polscy klienci coraz chętniej szukają przesłon okiennych do altan, balkonów i przydomowych wiat. Wielu z nich rozważa możliwość wykorzystania rolet wewnętrznych bambusowych, ale czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Roleta wewnętrzna i zewnętrzna – zasadnicze różnice w budowie

Roleta bambusowa rolowana na wymiar

Rolety wewnętrzne (m.in. bambusowe):

Rolety wewnętrzne to kompleksowe systemy do zaciemniania wnętrz od wewnętrznej strony okna. Ułatwiają swobodną regulację poziomem nasłonecznienia, są dobrym rozwiązaniem w pokojach dziennych, dziecięcych, salonach i sypialniach.

Chętnie stosowane jako ozdoby przestrzeni okiennych w kuchniach i łazienkach, pozwalają na szeroki wybór spośród tkanin, wzorów, systemów rolowania i wielu innych elementów. Proste w budowie, mogą być montowane do ściany, sufitu lub ramy okiennej.

Z jakich materiałów wykonane są rolety wewnętrzne?

Rolety wewnętrzne wykonuje się na ogół z połączenia naturalnych materiałów i sztucznych kompozytów. W zależności od wybranego rodzaju i producenta, ich materiałem przesłaniającym może być drewno, bambus, juta, poliester, bawełna oraz wiele innych tkanin. Kasety i prowadnice wykonuje się z aluminium bądź tworzywa typu PCV, z kolei systemy prowadzenia na ogół wykorzystują sztuczną i elastyczną żyłkę lub mechanizm koralikowy.

Rolety zewnętrzne:

Rolety zewnętrzne są produktami z nieco innej kategorii. Montowane po zewnętrznej części okna w sposób inwazyjny, są dobrym systemem na całkowite przesłonięcie okna, ale i zabezpieczenie jego powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych.

Tego typu przesłony chronią zarówno przez promieniami słonecznymi, ale i izolują okna od mrozu, deszczu, wiatru oraz ewentualnych uszkodzeń mechanicznych (chętnie stosowane np. w domach położonych na przestrzeniach zalesionych, w których istnieje ryzyko zbicia szyby szyszką lub jakimkolwiek innym materiałem).

Z jakich materiałów wykonane są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne składają się z profili lub lameli aluminiowych, budową przypominając niewielkie systemy garażowe. Większość prowadnic wykonuje się z tworzyw sztucznych PCV lub aluminium, z których każda jest w odpowiedni sposób zabezpieczona przed opadami dodatkowymi, gumowanymi profilami.

Rolety bambusowe na balkonie: obalmy mit!

Rolet bambusowych, ani jakichkolwiek innych przesłon wewnętrznych nie instaluje się po zewnętrznej stronie okna. To m.in. z powodu na użyte materiały – rolety bambusowe do przesłaniania okna, wykorzystują drewniane lamele (w zasadzie listwy bambusowe) połączone naturalnym, bądź sztucznym oplotem. To oznacza, że tak zawieszona roleta bambusowa na balkonie, altanie lub przydomowej wiacie, w krótkim czasie zniszczeje, ponieważ producent nie przewidział takiego jej zastosowania. Wiatr w połączeniu z opadami, wysokimi wahaniami temperatur (ujemna – dodatnia temperatura) oraz zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, w krótkim czasie doprowadzą do trwałego uszkodzenia przesłony oraz samego systemu zwijania.

Odpowiednie warunki użycia rolet stawiają także sami producenci, zaznaczając jakie jest zastosowanie rolet bambusowych i z jakimi konsekwencjami musi liczyć się klient, decydujący się na zawieszenie przesłon po zewnętrznej stronie okna (producent nie uzna zgłoszenia gwarancyjnego, jeśli oceni, że roleta była wykorzystywana w niewłaściwy sposób, a jest to dość łatwe do stwierdzenia, np. po zaciekach i wypaczeniach od zawilgocenia rolety bambusowej). Co prawda istnieje spora grupa klientów kupująca rolety bambusowe z zamiarem montażu na zewnątrz. Warto jednak podkreślić, że wszelkie zabezpieczenie odpowiednimi środkami oraz ryzyko taki klient bierze na siebie.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety rzymskie – świetny pomysł na aranżację wnętrza

Zobacz

Rolety rzymskie, tuż obok bambusowych są uważane za jedne z najbardziej eleganckich systemów zaciemniających do wnętrz...

Tkaniny na upalne dni - którą wybrać i na co liczyć?

Zobacz

Pracujesz przy komputerze, ale słońce pada na monitor? A może wcześnie snop świata wdziera się do twojej sypialni i nie daje ci spać?…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark