Rolety do okien z wywietrznikami

średnia: 5.0  ocen: 1

Okna z tzw. nawiewnikami są coraz bardziej popularne w nowoczesnym budownictwie. Firmy wykonawcze, biura projektowe i architektoniczne zachęcają do korzystania z tego typu rozwiązań, ale zaciemnienie pomieszczenia, w którym zamontowano podobne okna jest nieco utrudnione. Na jakie rolety, zatem warto się zdecydować? O tym w dzisiejszym materiale.

Z czego wynikają różnice konstrukcyjne tradycyjnych okien i tych z wywietrznikami?

rolety na okno z wywietrznikiem - jakie?

Okna z wywietrznikami cenione są przez domowników ze względu na swoją wysoką praktyczność – szczególnie w mieszkaniach, które nie są wyposażone w systemy wentylacji mechanicznej. Przypomnijmy, że standardowe wentylacje grawitacyjne, w niskich temperaturach, tj. kiedy różnica w ciśnieniu powietrza jest stosunkowo niewielka, jest w zasadzie bezużyteczna. Ostatecznie, do zapewnienia odpowiedniego poziomu wentylacji należy wykonywać okresowe rozszczelnienia okien lub krótkotrwały przeciąg. O ile, w okresie wiosenno-letnim nie sprawia to większych trudności, to jesienią i zimą domownicy narażają się na znaczne straty ciepła. Z tego też względu, dziś okna z wywietrznikami po części rozwiązują problemy związane z niską wydajnością wentylacji grawitacyjnej, a przy tym pozwalają na płynną regulację ilości wymienianego powietrza.

Wybieramy rolety na okna z wywietrznikami

Mini rolety zainstalujesz z haczykami lub przyklejanymi uchwytami

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym do okien z wywietrznikami są tzw. mini rolety, które gwarantują bezinwazyjny system instalacji na skrzydle okiennym przy wykorzystaniu specjalnie wyprofilowanych haczyków. Mini rolety są na ogół wyposażane w tzw. system żyłkowy, który pozwala także na dokładne przytrzymywanie tkaniny blisko okna w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze pokrycie wolnej przestrzeni. Prowadzenie żyłkowe jest także wygodne ze względu na znaczne usztywnienie tkaniny, co eliminuje problem uderzania mocowania rolety o ramę okienną np. w trakcie przeciągu.

Długie wieszaki do mini rolet

Do ram okiennych wykonanych z tworzywa PCV zalecamy stosowanie uchwytów metalowych, które można w prosty sposób dopasować do rozmiarów ramy okiennej. W przypadku ponadwymiarowych grubości, dobrym rozwiązaniem są haczyki z regulacją (na ogół w zakresie od 16 do 25 milimetrów). Warto podkreślić, że wydłużane haczyki do mini rolet mają swoją stałą długość i sprawdzają się w określonych warunkach, tj. wysokość od górnej krawędzi okna do wywietrznika nie może być większa niż 4 cm.

W szczególnych warunkach, należy stosować uchwyty przyklejane, które pozwalają na całkowite ominięcie ograniczeń, a przy tym są równie funkcjonalne. Klej zastosowany na przystawkach wykonany gwarantuje wysoką wytrzymałość, a przy ewentualnym demontażu nie zostawia trudnych w usunięciu śladów i jest całkowicie obojętny dla drewna lub materiału PCV. Akcesoria do takiego montażu mini rolet znajdziesz TUTAJ.

Rolety plisowane – ograniczenia nie istnieją

Dobrym rozwiązaniem dla okien z wywietrznikami są także rolety plisowane. Ich uniwersalny kształt oraz zastosowanie pozwalają na bezinwazyjną instalację. Zbudowane z wytrzymałej tkaniny są łatwe w utrzymaniu czystości, a przy tym pozwalają w zasadzie na dowolną regulację zaciemnianej powierzchni (wielkość zaciemnienia oraz dowolne położenie rolety na samym oknie). Rolety plisowane są z powodzeniem stosowane w przypadku wielu niestandardowych rozwiązań - uchodzą za jedyny właściwy system, który można instalować także w przypadku okien o zróżnicowanych kształtach (także z wywietrznikami), np. okien trapezowych. Więcej na ten temat przeczytasz w publikacji: Rolety na okna trójkątne, skośne, trapezowe i inne nietypowe”.

Bezinwazyjny uchwyt do rolet rzymskich

Rolety w kasecie tak, ale pod pewnymi warunkami

Popularnymi systemami zaciemniającymi dostępnymi na rynku są rolety w kasecie i te pod pewnymi warunkami, także można zastosować w przypadku okien z wywietrznikami. Roleta w kasecie musi zostać wyposażona albo w system montażowy przykręcany do płaskich listew przyszybowych (ważne: listwy przyszybowe nie mogą być w żadnej sposób wyprofilowane), albo system przyklejany do okna. W przypadku tego drugiego, tuż pod zainstalowanym w ramie wywietrznikiem potrzebujemy około ~3,5 cm wysokości płaskiej powierzchni, do której przykleimy mocowanie.

Rolety rzymskie – nie musisz z nich rezygnować

Rolety rzymskie cenione są za swój niepowtarzalny kształt oraz wytrzymałe materiały, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Okna z wywietrznikami nie dyskwalifikują tego typu rozwiązania, ponieważ w sprzedaży dostępne są dedykowane uchwyty dystansowe do bezinwazyjnego montażu rolet. Należy zaznaczyć, że uchwyty na ramie, spełniają jednak swoją rolę tylko w przypadku wywietrzników odstających od powierzchni okna nie bardziej niż 2,5 cm.

Czy rolety klasyczne nadają się do okien z wywietrznikami?

Rolety klasyczne należałoby traktować jako ostateczność przy wyborze systemów do przesłonięcia okna z wywietrznikami. Ze względu na swoją budowę, mogą być uciążliwe, szczególnie jeśli okno nie jest odpowiednio głęboko schowane we wnęce. Osoby, które z pewnych względów nadal nie są zdecydowane na wybór żadnego ze wcześniej wspomnianych przez rozwiązań, mogą rozpatrywać ewentualny montaż rolet wolnowiszących na ścianie z dystansami lub bezpośrednio w suficie.

Rolety do okien z wywietrznikami - podsumowanie

Jak widać wywietrzniki na oknach nie muszą uniemożliwiać montażu rolet czy żaluzji – choć niestety w skrajnych wypadkach może tak być. Istota sprawy polega na tym by jeszcze przed zakupem upewnić się jakie możliwości techniczne stwarzają nasze okna, a w zasadzie ich wywietrzniki. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych komplikacji.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak skutecznie zabezpieczyć okna?

Zobacz

Mówią że na złodzieja nie ma rady. Czasem rzeczywiście tak jest. Z drugiej strony...

Rolety dzień noc – w czym tkwi ich urok?

Zobacz

Rolety dzień noc są coraz bardziej popularne – mnóstwo ludzi pyta…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark