Okna z tzw. nawiewnikami są coraz bardziej popularne w nowoczesnym budownictwie. Firmy wykonawcze, biura projektowe i architektoniczne zachęcają do korzystania z tego typu rozwiązań, ale zaciemnienie pomieszczenia, w którym zamontowano podobne okna jest nieco utrudnione. Na jakie rolety, zatem warto się zdecydować? O tym w dzisiejszym materiale.
Rolety do okien z wywietrznikami
Z czego wynikają różnice konstrukcyjne tradycyjnych okien i tych z wywietrznikami?
Okna z wywietrznikami cenione są przez domowników ze względu na swoją wysoką praktyczność – szczególnie w mieszkaniach, które nie są wyposażone w systemy wentylacji mechanicznej. Ostatecznie, do zapewnienia odpowiedniego poziomu wentylacji należy wykonywać okresowe rozszczelnienia okien lub krótkotrwały przeciąg. O ile, w okresie wiosenno-letnim nie sprawia to większych trudności, to jesienią i zimą domownicy narażają się na znaczne straty ciepła. Z tego też względu, dziś okna z wywietrznikami po części rozwiązują problemy związane z niską wydajnością wentylacji grawitacyjnej, a przy tym pozwalają na płynną regulację ilości wymienianego powietrza.
Wybieramy rolety na okna z wywietrznikami
Mini rolety zainstalujesz z haczykami lub przyklejanymi uchwytami
Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym do okien z wywietrznikami są tzw. mini rolety, które gwarantują bezinwazyjny system instalacji na skrzydle okiennym przy wykorzystaniu specjalnie wyprofilowanych haczyków. Mini rolety są na ogół wyposażane w tzw. system żyłkowy, który pozwala także na dokładne przytrzymywanie tkaniny blisko okna w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze pokrycie wolnej przestrzeni. Prowadzenie żyłkowe jest także wygodne ze względu na znaczne usztywnienie tkaniny, co eliminuje problem uderzania mocowania rolety o ramę okienną np. w trakcie przeciągu.
Do ram okiennych wykonanych z tworzywa PCV zalecamy stosowanie uchwytów metalowych, które można w prosty sposób dopasować do rozmiarów ramy okiennej. W przypadku ponadwymiarowych grubości, dobrym rozwiązaniem są haczyki z regulacją (na ogół w zakresie od 16 do 25 milimetrów). Warto podkreślić, że wydłużane haczyki do mini rolet mają swoją stałą długość i sprawdzają się w określonych warunkach, tj. wysokość od górnej krawędzi okna do wywietrznika nie może być większa niż 4 cm.
W szczególnych warunkach, należy stosować uchwyty przyklejane, które pozwalają na całkowite ominięcie ograniczeń, a przy tym są równie funkcjonalne. Klej zastosowany na przystawkach wykonany gwarantuje wysoką wytrzymałość, a przy ewentualnym demontażu nie zostawia trudnych w usunięciu śladów i jest całkowicie obojętny dla drewna lub materiału PCV. Akcesoria do takiego montażu mini rolet znajdziesz TUTAJ.
Rolety plisowane – ograniczenia nie istnieją
Dobrym rozwiązaniem dla okien z wywietrznikami są także rolety plisowane. Ich uniwersalny kształt oraz zastosowanie pozwalają na bezinwazyjną instalację. Zbudowane z wytrzymałej tkaniny są łatwe w utrzymaniu czystości, a przy tym pozwalają w zasadzie na dowolną regulację zaciemnianej powierzchni (wielkość zaciemnienia oraz dowolne położenie rolety na samym oknie). Rolety plisowane są z powodzeniem stosowane w przypadku wielu niestandardowych rozwiązań - uchodzą za jedyny właściwy system, który można instalować także w przypadku okien o zróżnicowanych kształtach (także z wywietrznikami), np. okien trapezowych. Więcej na ten temat przeczytasz w publikacji: „Rolety na okna trójkątne, skośne, trapezowe i inne nietypowe”.
Rolety w kasecie tak, ale pod pewnymi warunkami
Popularnymi systemami zaciemniającymi dostępnymi na rynku są rolety w kasecie i te pod pewnymi warunkami, także można zastosować w przypadku okien z wywietrznikami. Roleta w kasecie musi zostać wyposażona albo w system montażowy przykręcany do płaskich listew przyszybowych (ważne: listwy przyszybowe nie mogą być w żadnej sposób wyprofilowane), albo system przyklejany do okna. W przypadku tego drugiego, tuż pod zainstalowanym w ramie wywietrznikiem potrzebujemy około ~3,5 cm wysokości płaskiej powierzchni, do której przykleimy mocowanie.
Rolety rzymskie – nie musisz z nich rezygnować
Rolety rzymskie cenione są za swój niepowtarzalny kształt oraz wytrzymałe materiały, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Okna z wywietrznikami nie dyskwalifikują tego typu rozwiązania, ponieważ w sprzedaży dostępne są dedykowane uchwyty dystansowe do bezinwazyjnego montażu rolet. Należy zaznaczyć, że uchwyty na ramie, spełniają jednak swoją rolę tylko w przypadku wywietrzników odstających od powierzchni okna nie bardziej niż 2,5 cm.
Czy rolety klasyczne nadają się do okien z wywietrznikami?
Rolety klasyczne należałoby traktować jako ostateczność przy wyborze systemów do przesłonięcia okna z wywietrznikami. Ze względu na swoją budowę, mogą być uciążliwe, szczególnie jeśli okno nie jest odpowiednio głęboko schowane we wnęce. Osoby, które z pewnych względów nadal nie są zdecydowane na wybór żadnego ze wcześniej wspomnianych przez rozwiązań, mogą rozpatrywać ewentualny montaż rolet wolnowiszących na ścianie z dystansami lub bezpośrednio w suficie.
Jak zamontować rolety dzień noc na okno z wywietrznikiem?
Montaż mini rolety dzień noc na pierwszy rzut oka na instrukcję może przerażać, co jest zrozumiałe. Jednakże praktyka jest naprawdę czynnością, którą wykona dosłownie każda osoba. Montaż mini rolety dzień noc należy rozpocząć od decyzji położenia mechanizmu łańcuszkowego, czyli strony, po której będziemy mieli łańcuszek, którym będziemy sterować roletą. Zaleca się, aby było to po przeciwnej stronie, niż ta, gdzie znajduje się klamka okienna – jest to po prostu wygodniejsze rozwiązanie. Następnie przechodzimy do montażu poszczególnych elementów. Najpierw łączymy ze sobą okrągłe nakładki na mechanizm łańcuszkowy i zaślepkę prowadzącą. W końce rurki nawojowej z materiałem należy włożyć z odpowiedniej strony mechanizm łańcuszkowy, a po drugiej zaślepkę prowadzącą. Wracając do decyzji, po której chcemy mieć łańcuszek, teraz jest ważny moment, aby zamontować to właściwie. Przyjmijmy, że klamkę mamy po prawej stronie okna, więc łańcuszek będziemy mieć po lewej stronie. W takim układzie, odrobinę rozwijamy roletę w taki sposób, aby element rozwijany wychodził spod rulonu. Po lewej stronie zakładamy wspomniany mechanizm łańcuszkowy, a po przeciwnej zaślepkę prowadzącą. Wsuwamy sworzeń w boczek mechanizmu w obu elementach. Na wsporniku rolety najpierw montujemy żyłki – przecinamy ją najpierw na dwie równe części i każdą z nich przeciągamy przez dolne dziurki boczków mechanizmów, robiąc z tyłu pętelkę, która uniemożliwi wysunięcie się żyłki.
Następnie naklejamy taśmę dwustronną na płytkę montażową, specjalnie przeznaczoną dla okien z wywietrznikiem. Teraz czas na połączenie mechanizmów i płytek montażowych, a następnie założenie ich po obu stronach rolety. Kolejny etap to połączenie pary przelotki z obciążnikiem, a następnie wsunięcie tego do rurki. Wpinamy zaczep do napinacza dolnego żyłki, jednakże uważając, by zostawić margines – dopiero na końcu montażu, już na samym oknie należy docisnąć zaczepy. To jest ten moment, gdy przyklejamy roletę do okna, odklejając taśmy zabezpieczające, dociskając płytki montażowe do ramy okna. Profil łączący z zaczepem wpinamy w dolne zaczepy płytek montażowych. W dalszej kolejności wkładamy rurę między materiał, pełniącą rolę obciążnika, przekładamy żyłkę przez przelotki.
Czas na montaż napinacza dolnego żyłki do dolnej ramy okna – teraz to jest ten moment, aby docisnąć zaczepy napinaczy. Na koniec należy przełożyć żyłkę przez rolkę napinacza, którą następnie trzeba napiąć za pomocą obrócenia rolki, tak, aby była mocno zaciągnięta i uciąć jej nadmiar. Można dodatkowo pokusić się o montaż napinacza łańcuszka, za pomocą taśmy dwustronnej, dzięki czemu łańcuszek jest estetycznie ułożony. Mini roleta dzień i noc jest gotowa do użytku.
Rolety do okien z wywietrznikami - podsumowanie
Jak widać wywietrzniki na oknach nie muszą uniemożliwiać montażu rolet czy żaluzji – choć niestety w skrajnych wypadkach może tak być. Istota sprawy polega na tym by jeszcze przed zakupem upewnić się jakie możliwości techniczne stwarzają nasze okna, a w zasadzie ich wywietrzniki. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych komplikacji.
Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać
Jak skutecznie zabezpieczyć okna?
ZobaczMówią że na złodzieja nie ma rady. Czasem rzeczywiście tak jest. Z drugiej strony...
Rolety dzień noc – w czym tkwi ich urok?
ZobaczRolety dzień noc są coraz bardziej popularne – mnóstwo ludzi pyta…