Wczytuję dane...

Jak skutecznie zabezpieczyć okna i czy rolety antywłamaniowe wystarczą by czuć się bezpiecznie?

średnia: 5.0  ocen: 1

Mówią że na złodzieja nie ma rady. Czasem rzeczywiście tak jest. Z drugiej strony do wielu włamań by nie doszło gdyby nie dość lekki stosunek do zabezpieczeń jakie każdy powinien brać pod uwagę chroniąc swych bliskich i mienie.

Wychodząc z domu, bardzo starannie zamykamy nasze okna oraz drzwi balkonowe, mając nadzieję, że to wystarczy aby włamywacz nie dostał się do środka. Nawet jeżeli posiadamy wysokiej jakości okna, nie są one przeszkodą dla przeciętnego złodzieja. Według statystyk, jakie znajdują się w raportach policyjnych, niemalże osiemdziesiąt procent włamań dokonywanych jest właśnie przez okna, przy czym wprawny włamywacz nigdy nie wybija szyb. Dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć okna, wyposażając je w dodatkowe detale, które staną się realnym utrudnieniem dla złodzieja. Na szczęście uzyskanie takiego stanu rzeczy nie jest wcale bardo trudne i do naszej dyspozycji jest sporo rozwiązań o różnym stopniu zaawansowania i skuteczności.

Rolety zewnętrzne - na ile można liczyć?

rolety antywłamaniowe na wymiar

Jednym zyskujących bardzo dużą popularność rozwiązań są rolety zewnętrzne. Można je dostać w wielu opcjach, w tym zwłaszcza w opcjach dekoracyjnych i antywłamaniowych. Opcje antywłamaniowe oznaczają po prostu zamontowanie rolety na zewnątrz budynku i nie ma tutaj żadnych specjalnych technologii, które trzeba by brać po uwagę. Takie rolety są bardzo skuteczne, kiedy zależy nam na eliminowaniu promieni słonecznych w lecie lub dodatkowym blokowaniu ucieczki ciepła w zimie, chociaż ich właściwości antywłamaniowe są umiarkowane. Złodziej musi tylko zrobić trochę hałasu i da sobie radę. Alternatywą dla takich rolet są wersje antywłamaniowe, które są bardzo skuteczne przeciwko złodziejom, ponieważ są odpowiednio wzmacniane, ale też są znacznie droższe i masywniejsze.

Dodatkowe zamki - czy warto?

Czasami nie potrzeba wcale wiele, by się skutecznie zabezpieczyć przed złodziejem. Popularnym rozwiązaniem jest chociażby stosowanie dodatkowych zamków w oknach i drzwiach balkonowych. Nawet jeśli złodziej pokona zwykłą klamkę, okno czy drzwi pozostaną zamknięte, ponieważ trzeba będzie jeszcze przekręcić dodatkowy kluczyk w innej części ona. A tam wkładka będzie już odpowiednio chroniona przed rozkręceniem.

Klamka na zamek - coraz popularniejsza

Zamki i dodatkowe zabezpieczenia alarmowe do okien

Uproszczoną wersją powyższego rozwiązania jest zamontowanie zamka bezpośrednio w klamce okna czy drzwi balkonowych. Po przekręceniu zamka konieczne jest jego wcześniejsze odblokowanie, by możliwe było otworzenie okna. Jest to rozwiązanie dobre, ale jego wadą jest to, że jest niewidoczne, więc nie odstrasza złodzieja. Odstraszanie jest tu bardzo ważne i ten element znakomicie realizują chociażby wspomniane na samym początku rolety zewnętrzne.

We wszystkich rozwiązaniach tego typu należy pamiętać, że miejscem newralgicznym jest tutaj jeszcze część okna przy zawiasach. Nowoczesne okna coraz częściej pozwalają nam na nietypowe sposoby otwierania, a zaawansowane sposoby, które już nam spowszedniały, także osłabiają cały mechanizm. Z tego powodu potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia właśnie w okolicach zawiasów, ponieważ włamywacz nie będzie się przejmował zamkiem, tylko uderzy z drugiej strony, po czym pokonanie głównego systemu antywłamaniowego będzie już tylko formalnością.

Komfort - tu nie zawsze warto oszczędzać

Pamiętajmy o komforcie wykorzystywanych rozwiązań. Jeśli ich zbrojenie i rozbrajanie jest trudne oraz zajmuje dużo czasu, prawdopodobnie gra nie jest warta świeczki. Warto pomyśleć też o różnych alarmach, które zazwyczaj są opcją najskuteczniejszą i pozwalają korzystać z tak banalnych dodatków, jak zwykłe rolety materiałowe.

Bezpieczeństwo warte jest tego by o nie zadbać zawczasu

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety?

Zobacz

O tym, jakie rolety warto wybrać do przesłonięcia kolejnych okien w domu powinien zadecydować nie tylko kolor...

Jak ukryć się przed ciekawskim okiem sąsiada? Zadbaj o swoją prywatność

Zobacz

Każdy z nas swój dom czy mieszkanie w bloku traktuje jako azyl, w którym chce wypoczywać z dala od innych. Jednak dzisiejsza infrastruktura mieszkaniowa…
Darmowy poradnik o roeltach - Olmark