Wczytuję dane...

Rolety dzień noc – w czym tkwi ich urok?

średnia: 4.8  ocen: 4

Rolety dzień noc są coraz bardziej popularne – mnóstwo ludzi pyta o nie w sklepach stacjonarnych, a wyszukiwarki internetowe odpowiadają na coraz więcej zapytań właśnie o tego rodzaju rolety. Co jest przyczyną wzrastającej mody właśnie na taki typ osłon okiennych, kiedy liczba możliwości wyboru jest tak ogromna? Spróbujmy się temu przyjrzeć!

Rodzaje rolet dzień noc - co mamy do dyspozycji?

Mini roleta dzień noc

Rolety dzień noc są osłonami, powstającymi z tkanin udekorowanych poziomymi pasami. Wyglądają trochę jak żaluzje, z tym że wszystko jest miękkie, a przejścia są płynne. Naprzemienne pasy tkaniny i siateczki są ze sobą złączone – tworzą zgrabną, estetyczną całość. W zwykłych żaluzjach również można regulować przepływ światła, ale działa to na innej zasadzie, bo światło wpadające do środka nawet przez szparki może być bardzo ostre. W przypadku tego rodzaju rolet mamy do czynienia z większym rozproszeniem światła (dzięki naprzemiennie ułożonymi pasami transparentnymi i zaciemniającymi).

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów tego typu rolet – różnią się między sobą konstrukcją oraz sposobem montażu. Warto jednak powiedzieć że nazwa „dzień noc” dotyczy głównie właściwości tkaniny stosowanej w tych roletach. Mamy więc do wyboru wersję klasyczną, wersję mini, albo też wersję rolet w kasecie.

Najbardziej uniwersalne są wersje mini rolety dzień noc z żyłką, pasujące w zasadzie do wszystkich okien. Wyjątkiem mogą być okna z wywietrznikami lub o sporej szerokości powierzchni szyby do zasłonięcia.

Rolety dzień noc klasyczne najlepsze będą dla okien dużych, które rzadko otwieramy – zajmują bowiem całą ich powierzchnię. To rolety wolnowiszące, montowane są tuż nad wnęką okienną, albo montowane przy suficie. Są bardzo podobne do wspomnianych mini rolet z tą różnicą że wolnowiszące są przystosowane do zasłaniania większych powierzchni – mają więc grubszą rurkę i większe uchwyty. Te zaś świetnie spełniają swoją roletę na ścianie, na ramie okna zaś mogą wydawać się mało zgrabne.

Rolety dzień noc w kasecie uchodzą za najbardziej stylowe, więc są często używane we wnętrzach, w których liczy się również efekt dekoracyjny. Rama zabezpiecza materiał przed zakurzeniem, a i montaż ich jest bardzo wygodny – przykleja się je do ramy okiennej, albo zawiesza na haczykach.

Jak działa roleta dzień noc?

Rolety dzień noc to osłony okienne, których zadaniem jest przede wszystkim dekoracja wnętrza. Przyjemnym dodatkiem jest pewna możliwość regulacja wpadającego światła. Żaluzje zaś mają zadanie nieco odmienne, ponieważ mają umożliwiać wyraźną modyfikację ilości światła wpadającego do środka, a przy tym nie odgradzają nas od otoczenia – chyba że całkiem je zasłonimy.

Rolety dzień noc z nietypowymi tkaninami

Roleta dzień i noc jest tak popularna przede wszystkim dlatego, że łączy w sobie funkcje rolet z funkcją żaluzji – jest zatem uniwersalna (warto jednak pamiętać, ze uniwersalność wymaga pewnych kompromisów). Pozwala tak na odgrodzenie od świata zewnętrznego, jak i na wyglądanie przez okno, na zaciemnienie pokoju, ale i na modyfikowanie ilości światła, która wpada do środka. Do tego oczywiście można ją bez trudu unieść całkowicie, przez co promienie słoneczne rozświetlają wnętrze.

Pasy w tego typu roletach podczas podnoszenia i opuszczania tkaniny, układają się naprzemiennie, a możliwość dowolnego przesuwanie między sobą poszczególnych warstw sprawia, że wygodnie modyfikujemy ilość światła wpadającą do wnętrza. Współcześni ludzie pragną żyć wygodnie i posiadać produkt, który sprawdzi się w każdych warunkach. Bez względu więc na to, czy chcemy by w pokoju panowała zupełna ciemność, czy tylko lekki półmrok, czy chcemy go rozświetlić, czy też wyjrzeć przez okno – wszystko to umożliwiają rolety dzień noc, pod warunkiem doboru odpowiedniej tkaniny i systemu.

Nowoczesne rozwiązania w systemach dzień noc

Na rynku dostępne są nie tylko trzy rodzaje rolet dzień i noc – liczba modeli jest tak naprawdę większa, ponieważ odróżniają się one od siebie nie tylko konstrukcją i sposobem montażu, ale przede wszystkim wyglądem. Najczęściej są to rolety w dwóch kolorach – jasnym i ciemniejszym – jednak obecnie spotkać można w sklepach także rolety w jednym kolorze (w dwóch odcieniach), a nawet trójkolorowe. Co więcej pojawiaj się na rynku rolety dzień noc z nadrukowanym wzorem oraz rolety rzymskie z tkaniną dzień noc – bardzo ciekawe. Nowe modele tworzone są specjalnie po to, żeby jeszcze lepiej odpowiadały rosnącym potrzebom klientów i umożliwiały dodatkowe dekorowanie wnętrz.

Rolety dzień noc - podsumowanie

Tajemnica sukcesu rolet dzień noc tkwi w ich uniwersalności – można je dostosować do wszystkich warunków. Są proste w montażu, wygodne w użytkowaniu, a do tego dekoracyjne. Jest to nowoczesny produkt w rozsądnej cenie, który na pewno sprawdzi się niemal w każdym współczesnym domu.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety rzymskie – wszechstronne i eleganckie

Zobacz

Rolety rzymskie są coraz chętniej wybierane do domów, mieszkań i firm. Zaskakują nie tylko funkcjonalnością, ale również i elegancją...

Rolety do okien z wywietrznikami

Zobacz

Okna z tzw. nawiewnikami są coraz bardziej popularne w nowoczesnym budownictwie. Firmy wykonawcze, biura projektowe i architektoniczne zachęcają do…