Wczytuję dane...

Rolety na okna trójkątne, skośne, trapezowe i inne nietypowe.

średnia: 4.2  ocen: 20

Okna skośne w nowoczesnym budownictwie stają się coraz popularniejsze. Dość kosztowne we wdrożeniach, bywają także dość uciążliwe w samym użytkowaniu. Zasłanianie okna skośnego jest, bowiem utrudnione, ale nie niemożliwe – wystarczy sięgnąć po dedykowane rozwiązania.

Indywidualny projekt rolet do wybranego kształtu okien

Chociaż na rynku wyróżniamy przynajmniej kilka podstawowych kształtów okien skośnych, to w tym wypadku rolety projektowane są na indywidualne zamówienie klienta. Nie istnieją, bowiem szeroko przyjęte standardy tak, jak ma się to w przypadku tradycyjnych okien prostokątnych.

Rolety do okien trójkątnych

Rolety plisowane pokryją każdą przestrzeń

Największym uznaniem w przypadku nietypowych kształtów cieszą się tzw. rolety plisowane. Można je dostosować do okien łączących ze sobą prostokąt z trójkątem, a także samych trójkątów, trapezów oraz półokręgów i pozostałych wariantów.

Rolety plisowane wyróżniają się dość prostą konstrukcją, ale dzięki zastosowaniu wytrzymałej tkaniny, których wybrane segmenty mają szerokość do ok. 2 centymetrów – można nimi pokryć w zasadzie dowolną powierzchnię okienną; w porównaniu do wielu innych rozwiązań, zapewniają 100-procentowe pokrycie, a to dzięki niewielkiej przestrzeni między oknem i tkaniną). Tego typu konstrukcje doskonale sprawdzą się także w przypadku okien trudno dostępnych. Na rynku dostępne są, bowiem warianty ze specjalnymi silniczkami elektrycznymi, którymi użytkownik może swobodnie sterować zdalnie przy użyciu pilota.

Warto dodać, że rolety plisowane ze względu na swoje zastosowanie, mogą być z powodzeniem montowane także w pozostałych oknach o tradycyjnych kształtach. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają uniwersalnego rozwiązania i spójnego wystroju wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków tkanin do rolet plisowanych, które różnią się między sobą właściwościami zaciemniającymi, a także wzorami oraz kolorystyką, tj. od beżu, przez błękity, zielenie, żółcienie po granaty i czerwienie. Dobrane w odpowiedni sposób łączą w sobie wysoką ergonomię oraz elegancką stylistykę, która nadaje się do każdego typu wnętrza. W porównaniu do tradycyjnych rolet, zajmują również znacznie mniej miejsca i są łatwe w utrzymaniu czystości.

Półśrodki, czyli jak uniknąć dodatkowych kosztów

Pewnym rozwiązaniem na pokrycie niestandardowej przestrzeni okiennej może być także zastosowanie klasycznych rolet wolnowiszących lub rzymskich, ale tylko pod warunkiem, że okno skośne położone jest na ścianie pionowej, a nie skośnej lub np. w suficie. Mimo wszystko wybór tego typu rozwiązania pozostaje pewną niedogodnością pod względem stylistycznym i w szczególnych wypadkach wydaje się mało praktyczne.

Rolety w kasecie? Tak, ale nie do każdych okien

Nowością na rynku są rolety w kasecie stosowane w przypadku okien trapezowych. Ich zastosowanie jest wyraźnie ograniczone i z oczywistych względów niemożliwym staje się montaż np. w przypadku okien w kształcie półokręgów. Tego typu rolety posiadają kasety ustawiane w liniach prowadnic, a dzięki temu, bez ingerencji w elementy nośne budynku, można zainstalować rolety skośne w ościeżnicach okiennych. Warto mieć jednak na uwadze, że pod względem kosztów, tego typu rozwiązania są znacznie droższe od uniwersalnych rolet plisowanych, a ponadto, rolety skośne w kasecie posiadają wyłącznie profile aluminiowe, co uniemożliwia dostosowanie stylizacji do wnętrza pomieszczenia.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety samozwijające - dlaczego warto?

Zobacz

Rolety samozwijające są nowoczesnym rozwiązaniem, które napłynęło na...

Gdzie kupić rolety?

Zobacz

Liczba sklepów oferujących rolety wewnętrzne w Polsce nadal rośnie. Tego typu…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark