Wczytuję dane...

Jakie rolety wybrać do salonu?

średnia: 5.0  ocen: 2

Kalendarzowa wiosna i pierwsze ciepłe dni tuż przed nami. Za kilka miesięcy promienie słoneczne będą coraz silniej dawały się we znaki wszystkim mieszkańcom domu, dlatego już teraz warto przemyśleć wybór rolet do salonu – szczególnie, jeśli w domu nie ma zainstalowanego klimatyzatora. Z jakich rozwiązań warto skorzystać? Rolety klasyczne, w kasecie, a może rzymskie lub bambusowe? Sprawdzono to dla Was.

Rolety klasyczne – błyskawiczny montaż i uniwersalne zastosowanie

Na polskim rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych ofert systemów zaciemniania wnętrz, chociaż do najpopularniejszych należą wspomniane powyżej rolety. O tym, które z nich wybierzemy, zadecydują wrażenia estetyczne, osobiste preferencje, a także kwestie finansowe.

Rolety do salonu - jakie?

Warto rozważyć kilka popularnych i stosunkowo tanich rozwiązań. W salonie świetnie sprawdzą się rolety klasyczne – szczególnie te o nieco ciemniejszych barwach, które pochłoną znaczną część promieni słonecznych, ale przy tym nie zaciemnią okna w sposób całkowity.

Uwaga: ich przepuszczalność jest różna dla wybranych materiałów – do wyboru są te z przesłonami bawełnianymi, podgumowanymi oraz grubszymi poliestrowymi.

Osoby, które chcą tylko rozproszyć wpadające do salonu promienie słoneczne, mogą wybrać także te o nieco jaśniejszej kolorystyce.

Dla bardziej wymagających użytkowników salonu

Ciekawą alternatywą do modeli klasycznych wydają są być rolety bambusowe, które również przepuszczają przez swoją powierzchnię więcej światła w porównaniu do pozostałych rozwiązań. Należy zaznaczyć jednak, że ich ewentualny wybór powinien być spójny z wyposażeniem wnętrza i szerzej rozumianą stylizacją całego salonu. W zależności od przeznaczonego budżetu na zaciemnienie salonu, do wyboru mamy również rolety rzymskie, które są niepowtarzalne w swoim rodzaju – wyróżniają je unikalne wzory i stylizacje, ale podobnie jak w przypadku rolet klasycznych i bambusowych, pozwalają na zasłonięcie całego okna lub tylko jego górnej części.

Osoby, które oczekują najwyższej funkcjonalności i komfortu, powinny rozważyć zakup rolet plisowanych; te wyróżniają się charakterystyczną, harmonijkową budową, a dzięki temu, że instalowane są w samym oknie, pozwalają na zaciemnianie całej powierzchni lub dowolnie wybranej przestrzeni. Rolety plisowane uchodzą także za nieco bardziej dyskretne, ponieważ w odróżnieniu od rolet wolno wiszących (oraz tych z prowadnicami), nie wymagają instalacji tzw. rynienki. Złożone, zajmują niewielką przestrzeń, co jest szczególnym ułatwieniem przy regularnym myciu okien w salonie.

Wybór kolorystyki i stylizacji

Rolety są coraz częściej traktowane nie tylko, jako funkcjonalny element zaciemniający pomieszczenie, ale i doskonałe uzupełnienie dekoracji okiennej i całego wnętrza. Warto rozważyć kompromis między funkcjonalnością, a kwestiami wizualnymi, bowiem rolety w salonie mogą mieć decydujący wpływ na odbiór całej aranżacji. Na ogół, rolety powinny być o kilka tonów jaśniejsze od kolorystyki ścian w salonie, chociaż niektórzy przekonują, że coraz popularniejsze stają się także te bardziej nowoczesne, pobudzające wrażenia estetyczne. Wyposażenie salonu można w stosunkowo prosty sposób podkreślić niestandardowymi materiałami, a w tym m.in. zamszem. Tradycyjne wzornictwo w salonie warto łamać także przy wykorzystaniu unikalnych, wzorzystych tkanin rolet, które skupią całą uwagę domowników.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety do biura?

Zobacz

Urządzasz biuro i stoisz przed decyzją o zakupie przesłon okiennych do biura? Dziś przygotowano...

Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło?

Zobacz

Szczególnie latem, ale i coraz częściej jesienią, wysokie temperatury potrafią…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark