Wczytuję dane...

Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło?

średnia: 4.7  ocen: 6

Szczególnie latem, ale i coraz częściej jesienią, wysokie temperatury potrafią dokuczyć. Temat ten wraca jak bumerang, z każdym rokiem coraz mocniej dając się we znaki. Jak wykorzystać przysłony okienne by poprawić komfort życia podczas upałów? Czy rolety klub żaluzje rzeczywiście mogą nam pomóc ? I na co w związku z ich użyciem można liczyć?

Nowoczesne technologie wykorzystywane do produkcji rolet wewnętrznych z całą pewnością w pewnym stopniu przyczyniają się do utrzymania temperatury wewnątrz pomieszczenia. Dodatkową osłonę w postaci rolety można potraktować jak tradycyjne materiałowe zasłony, które również zmniejszają wychładzanie pomieszczenia.

Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło?

Mimo doskonalenia jakości rolet wewnętrznych i najlepszych chęci producentów, ich skuteczność w utrzymywaniu temperatury pomieszczenia nigdy nie będzie porównywalna z roletami zewnętrznymi. Duży wpływ ma na to sposób montażu rolety. Przytwierdzenie rolet od wewnętrznej strony okna powoduje, że ciepłe powietrze, które utrzymuje się pomiędzy warstwą szyby i materiału i tak przenika do pomieszczenia nagrzewając je.

Rolety okienne w nasłonecznionym pomieszczeniu.

Aktualnie producenci rolet wprowadzają nowe rozwiązania które pozwalają na pokrycie materiału warstwą gumy lub aluminium. Niewątpliwie dzięki temu nasze pomieszczenie stanie się w 100% zaciemnione, ponieważ zupełnie nie przepuszczają one światła. Dodatkowe powłoki gumy i aluminium skutecznie chronią nas przed rażącym słońcem, jednak nie zapobiegną nagrzewaniu się pomieszczenia równie skutecznie. Stosunkowo cienki materiał, z którego wykonane są rolety nie pozwoli na ochronę przed ciepłem czy zimnem z zewnątrz. Do tego doskonale sprawdzają się rolety zewnętrzne, wykonywane z grubszych warstw tworzyw zapewniają znacznie większą skuteczność. Ogromny wpływ ma na to również sam sposób ich montażu, który okala całe okno. W zależności od wielu innych czynników takich jak np. grubość muru czy intensywność nasłonecznienia roleta wewnętrzna będzie sprawdzać się lepiej lub gorzej. Chcąc ograniczyć napływ gorącego powietrza warto zainwestować w rolety zewnętrzne lub klimatyzator.

No więc czy rolety zatrzymują ciepło czy nie?

Warto podkreślić że powyższe informacje nie wykluczają faktu iż rolety okienne wewnętrzne mogę być pomocne w walce z temperatura. Ważne jest jednak by znać ich możliwości i dzięki temu nie tylko zachować rozsądne oczekiwania le też wiedzieć jak je możliwie najskuteczniej wykorzystać. Dobierając rolety wewnętrzne pod kątem ograniczania nagrzewania wnętrz pamiętaj że:

  1. Ciemne kolory szybko się nagrzewają
  2. Zaciemnienie nie jest równoznaczne z ochłodzeniem
  3. Ciepło które przeniknie przez szybę – nie może przez nią po prostu wyjść na zewnątrz
  4. Dbaj o wentylacje
  5. Cień jaki daje roleta przynosi wyczuwalną ulgę
  6. Szczególnie uważaj na okna dachowe
  7. Nie ograniczaj się tylko do rolet w walce z temperaturą

Rolety zewnętrzne a ciepło

Odpowiednio zamontowana roleta zewnętrzna gwarantuje skuteczną ochronę przed niechcianymi promieniami słonecznymi i, co ważne, wpływa na temperaturę we wnętrzu. Swoje właściwości zawdzięcza odpowiedniemu umiejscowieniu - nie przylega bezpośrednio do szyby, ale tworzy niewielką, wolną przestrzeń. Dzięki temu doskonale izoluje pomieszczenie w chłodniejsze dni, a w te cieplejsze blokuje dopływ gorącego powietrza.

Jaką roletę wybrać, by najlepiej spełniała swoją funkcję? Pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem powinien być rodzaj zastosowanego do jej produkcji materiału. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne, a więc na wilgoć, promieniowanie słoneczne czy przymrozek, który przecież może się zdarzyć nawet w maju. Istotny z punktu widzenia użytkownika jest także sposób operowania taką osłoną. W przeciwieństwie do ciężkich okiennic, rozsuwane lub zwijane rolety umożliwiają łatwą i szybką zmianę naturalnego oświetlenia we wnętrzu.

Odpowiedni materiał odbija światło, zamiast je przyciągać i to właśnie ta funkcjonalność w dużym stopniu wpływa na kontrolowanie przepływu ciepła. Barwa rolety nie zawsze ma znaczenie - wbrew powszechnej opinii, nawet ciemna osłona może gwarantować komfortowe warunki we wnętrzu, odbijając uciążliwe promienie. Odcień oraz sposób utkania mogą natomiast wpływać na poziom zaciemnienia. Na rynku dostępne są słabo, średnio oraz mocno zaciemniające modele, a każdy z nich można zamówić w wielu wersjach kolorystycznych.

Jak wykorzystać rolety do ograniczenia temperatury ?

Jako rozumieć powyższe informacje? Najkrócej mówiąc efekt jaki daje roleta lub inna osłona okienna można przyrównać do tego co daje używanie parasola w słoneczny dzień. Otwarcie parasola nie zmienia temperatury otoczenia, ale daje wyraźna ulgę. Dlaczego? Ponieważ cień jaki daje sprawia że uderzenie ciepła trafia i skupia się na powierzchni wspominanego parasola.

Z roletami i żaluzjami wewnętrznymi jest dokładnie tak samo. Wiele osób po zamontowaniu rolet okiennych wyczuwa wyraźną ulgę i poprawę komfortu. Powyższe informacje nie mają zdeklasować rolet jako cennej pomocy, które niewielkim kosztem umili nam życie w gorące letnie dni, ale pomaga zrozumieć mechanizm działania tych systemów po to by wykorzystać je skuteczniej.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety czy plisy?

Zobacz

Przytulność i harmonia atmosfery każdego pomieszczenia zależy...

Pomiar i montaż rolet – czy warto płacić za takie usługi?

Zobacz

Firmy, które specjalizują się w sprzedaży rolet wewnętrznych proponują swoim klientom dodatkowe usługi, np. pod postacią pomiarów okien…


Darmowy poradnik o roeltach - Olmark