Wczytuję dane...

Jakie rolety wybrać do sypialni?

średnia: 4.8  ocen: 4

Sypialnia jest szczególnym miejscem w każdym domu, ponieważ tam szukamy wyciszenia i odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Poczucie komfortu w sypialni jest efektem nie tylko samej aranżacji wnętrza, jako takiej, ale i wykończenia szczegółów, a w tym m.in. odpowiedniego doboru przesłon okiennych. Sypialnia poza swoją podstawową funkcjonalnością bywa przecież oazą prywatności, ale ma zapewniać także przytulną intymność. Jak to wszytko skutecznie spiąć ze sobą?

Odpowiednia roleta do sypialni to taka, która sprawdza się zarówno, jako przesłona okienna oraz element dekoracyjny wnętrza. W zależności od wystroju pomieszczenia, warto zastanowić się nad klasycznym montażem rolet lub tylko tym na ramie okna. Przyjmuje się, że te instalowane nad oknem - zasłaniają całą przestrzeń wnęki okiennej zazwyczaj do parapetu, a rolety instalowane wyłącznie na ramie, są przeznaczone do zasłaniania poszczególnych szyb.

Rolety montowane na ramie są zazwyczaj mniej inwazyjne w montażu

Rolety do sypialni - jakie?

Montaż rolet instalowanych na ramie jest mniej inwazyjny, ponieważ zazwyczaj nie wymaga wiercenia dodatkowych otworów. Rolety montowane na ramie doskonale sprawdzają się na oknach, które są często otwierane lub uchylane. Rolety montowane klasycznie mogą utrudniać odpowiednie wietrzenie sypialni. Przysłony będą trzymać się blisko szyby, o ile ich funkcjonowanie będzie oparte o prowadzenie żyłkowe boczne. Idealnie w sypialni sprawdzają się również rolety kasetowe - ich zasadniczą zaletą są prowadnice, które uniemożliwiają przenikanie promieni słonecznych po bokach.

Niską przenikalność promieni świetlnych zapewniają również rolety zaciemniające. Wykonane są z grubych, często podgumowanych materiałów. Niezależnie od ich koloru maksymalnie ograniczają dostęp światła do sypialni. Ciemność w sypialni to jeden z czynników podnoszący komfort i głębię snu. Jeżeli sypialnię trzeba znacząco doświetlić, warto wybrać te delikatne z półprzezroczystego materiału. Subtelnie rozproszone i mleczne światło zapewniają tzw. rolety transparentne.

To nie tylko ochrona przed światłem, ale i dekoracja okna

Rolety do sypialni można traktować także wyłącznie, jako dekoracje okienne, które dobieramy w zależności do stylistyki wnętrza, a to oznacza, że ich praktyczne zastosowanie, jako ochrony przed światłem schodzi na nieco dalszy plan. Nieraz przyjmuje się, że kolor rolety w sypialni jest tylko o kilka tonacji jaśniejszy od koloru ścian. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze. Architekci coraz czasem wskazują, że rolety w sypialni stają się głównym elementem dekoracyjnym, do którego dobiera się resztę dodatków. Bywa, że kolor rolety oraz kapy na łóżko jest taki sam, aby wydobyć detale z całej aranżacji przestrzeni.

Na rynku dostępnych jest wiele wzorów rolet, dzięki czemu dekoracja okienna nie musi być monotonna. Mogą to być przykuwające uwagę wzory lub rozpraszające światło elementy, ważny jest przede wszystkim pomysł. Wybór odpowiednio koloru oraz stylu do sypialni jest kwestią gustu i osobistych preferencji mieszkańców.

Jaki kolor rolety do sypialni?

Osoby nerwowe i niespokojne powinny wybrać niebieskie lub zielone rolety do sypialni. Niektórzy sądzą, że światło w tych kolorach nie tylko uspokaja, ale też spowalnia akcję serca i obniża ciśnienie krwi. Tak czy inaczej, warto dobierając kolor zadbać o taki w otoczeniu, którego czujemy się miło i spokojnie – to przecież bardzo istotne w kwestii wysypiania się.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety w kasecie zaciągane od dołu

Zobacz

Mieszkasz na parterze i masz już dość sąsiadów, którzy zaglądają do twojej kuchni...

Czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne?

Zobacz

Podczas wakacyjnych wyjazdów, podróży służbowych czy innych tym podobnych okolicznościach…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark