Podczas wakacyjnych wyjazdów, podróży służbowych czy innych tym podobnych okolicznościach nasze mieszkania pozostają częstokroć opuszczone. Stosujemy różne rodzaje zabezpieczeń przed włamaniem, choć nie jest to jedyny powód by myśleć o roletach zewnętrznych. Dlaczego i jak się je wykorzystuje?
Jest wiele takich produktów, które mogłyby zaspokoić ważne potrzeby, a jeszcze nie przyciągnęły uwagi. Czy rolety zewnętrzne to rzecz tej uwagi godna? Warto wiedzieć, jakie zapewniają korzyści. Na początek tylko zastrzeżenie, że nie chodzi tu o specyficzną grupę rolet antywłamaniowych. Je kupuje się w ściśle określonym celu. Jednak te inne, bez takiej funkcji, czy są potrzebne? A może to zbytek? Wiedząc, jakie właściwości mają rolety zewnętrzne, można to rozstrzygnąć. Jest spore grono osób, które wcześniej czy później odkryją, że to taki właśnie produkt, jakiego potrzebują.
Korzyści z zakupu rolet zewnętrznych
Zewnętrzna roleta zapewnia to samo co wewnętrzna. Zasunięta po zmroku pozwala chronić prywatność. Oprócz tego ma wpływ na aranżację wnętrza. Są też korzyści, których wewnętrzne osłony nie zapewniają. Wszystkie rolety zewnętrzne wykonane są z solidnych materiałów. Nawet jak nie należą do grupy antywłamaniowych, to stanowią dobre zabezpieczenie. Korzyść jest także dla psychiki. Opuszczone rolety zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa. Zyskuje i sam budynek. Z takimi osłonami wygląda on bardziej elegancko. Wybierając określony kolor rolet zewnętrznych, można modyfikować wygląd budynku. Ważną korzyścią z ich zakupu jest ochrona wnętrz przed przegrzaniem.
Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem?
Rolety zewnętrzne chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza domu lub mieszkania, ponieważ zaciemniają okna oraz tworzą bufor, który zdecydowanie zmniejsza zdolność do wymiany ciepła. Dla wielu osób pytanie odwrotne: „czy rolety zewnętrzne mogą pomóc w zatrzymaniu ciepła w chłodniejsze dni?”, jest pytaniem otwartym.
Rolety zewnętrzne pomagają zatrzymać ciepło w domu. W obydwu przypadkach zachodzi bowiem ten sam mechanizm przekazywania ciepła, odwrotny jest jednak kierunek jego działania. Ciepło z naszego domu ucieka przez naszą szybę za pomocą zjawiska przewodzenia ciepła, a następnie odbierane jest przez zimne zewnętrzne powietrze za pomocą zjawisk przekazywania i konwekcji cieplnej. Roleta zewnętrzna tworzy dość grubą warstwę buforu powietrznego. Powietrze pomiędzy roletą a oknem, które w dość dużym przybliżeniu jest nieruchome, zdecydowanie osłabia działanie wymienionych wyżej czynników, a dodatkowo wydłuża drogę, jaką musi pokonać ciepło, aby uciec z naszego domostwa. Rolety co prawda nie stanowią stuprocentowego zabezpieczenia, aczkolwiek efekt ich montażu będzie widocznie odczuwalny zarówno cieplejszym wnętrzem, jak i niższymi rachunkami.
Zewnętrzne rolety – ochrona przed gorącem
Wewnętrzne osłony okna (czy rolety, czy zasłony) chronią głównie przed nasłonecznieniem. Z ochroną przed nagrzaniem wnętrza radzą sobie słabiej. Gorąca temperatura przenika przez szybę, a materiał w oknie nie zatrzyma w całości tego ciepła. Zwykle zatrzymywane jest ono w niewielkim stopniu. Rolety zewnętrzne mają tu przewagę z tego względu, że są umieszczone na zewnątrz. Gorące powietrze ma poważną zaporę, zanim jeszcze dotrze do szyby. Kiedy ważna jest skuteczna ochrona przed upałami, to lepsza jest zewnętrzna roleta niż wewnętrzna. W takiej sytuacji rozstrzygnięcie, czy warto kupić rolety zewnętrzne, będzie bardzo proste. Szybko okaże się, że we wnętrzu może być znacznie przyjemniej, nawet przy największych upałach.
Uwzględnić tylko trzeba, że jakie nie byłyby rolety, one tylko zatrzymują ciepło. Jedne lepiej, drugie słabiej. Nie pomogą, jeśli już wnętrze zostało nagrzane. Jedynie będą chronić przed dalszym nagrzewaniem. Pamiętać więc należy, by opuścić rolety, zanim zacznie się robić gorąco.
Czy rolety zewnętrzne chronią przed włamaniem?
Bardzo często można spotkać się z opinią, że rolety zewnętrzne są to rolety antywłamaniowe. Nie do końca jest to prawdą i warto wyjaśnić to zagadnienie. Rolety antywłamaniowe są osobnym segmentem rolet zewnętrznych. Wykonywane są z odpowiednio przygotowanych i wytrzymalszych aluminiowych elementów ekstrudowanych. Dodatkowo rolety takie mają zdecydowanie solidniej montowane prowadnice, jak również w standardzie montowane są różnego rodzaju rygle zabezpieczające (w tym automatyczne).
Różnicę pomiędzy roletami antywłamaniowymi i zwykłymi można zauważyć już podczas poszukiwania rolet, ponieważ te pierwsze są zazwyczaj znacznie droższe. Czy roleta zwykła w takim razie nie chroni nas w ogóle? Nic bardziej mylnego. Zwykła roleta zewnętrzna ochroni nasze okno przed wandalizmem (np. kamieniami), a jeśli będzie miała zamontowany rygiel, to również stawi opór potencjalnemu włamywaczowi. Różnica polega na ty, że roleta antywłamaniowa według wytycznych, aby mogła być nazwana antywłamaniową, musi wytrzymać minimum 15 minut próby jej pokonania. Zwykła roleta będzie się opierać znacznie krócej. W głównej mierze w zależności od tego, jak daleko mamy do najbliższych sąsiadów, zwykła roleta może uniemożliwić włamanie do środka na tyle długo, że intruz zostanie zauważony, a policja poinformowana.
Czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne?
Czy zdecydować się na taki zakup, to jak w większości podobnych dylematów, kwestia indywidualna. Korzyści są i to znaczne. Zyskuje się:
ochronę przed upałami,
większe bezpieczeństwo,
poczucie bezpieczeństwa, komfort psychiczny,
bardziej elegancki, ciekawszy budynek.
O tym, czy dokonać takiej inwestycji dla domu, zadecyduje, jak bardzo ceni się zalety rolet zewnętrznych. Czasami jedna z nich może być tak ważna, że już ona przesądzi o zakupie. Często tą zaletą jest ochrona przed upałami. Nie trwają one długo, ale są dokuczliwe. Kiedy ma się rolety zewnętrzne, upały przestają być takim problemem. Można normalnie funkcjonować, a nie myśleć tylko o tym, jak tu przetrwać taki czas. Nie zawsze chodzi tylko o poczucie komfortu. Są osoby, dla których upały to poważne zagrożenie dla zdrowia. Dla niektórych właścicieli domów czy mieszkań liczyć się może bezpieczeństwo. O tym, czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne, zadecydować może poziom, na którym są okna. Jeśli są nisko, a potrzebuje się większego bezpieczeństwa, to podjęcie decyzji jest łatwe.
Słowo na koniec
Zainwestować w rolety czy nie? Na pewno warto zainteresować się bliżej tym tematem i spojrzeć na niego pod kątem swoich potrzeb.