Wczytuję dane...

Żaluzje czy rolety?

średnia: 4.3  ocen: 3

Nadszedł czas na zmiany na Twoich oknach? To dobry moment by dać sobie chwilkę na poznaniem opcji, które masz teraz do wyboru. Czy żaluzje wyszły już z mody? Który system jest funkcjonalniejszy, rolety czy żaluzje? Przekonaj się co ogólnie rzecz biorąc możesz zamontować na swoich oknach i dlaczego odpowiedź na powyższe pytanie w dużej mierze zależy od Ciebie.

Urządzając mieszkanie szczególną uwagę skupia się na doborze płytek, kolorów farb, a także poświęca się długie godziny na dobór mebli. Równie starannie dobierane są różnego rodzaju dodatki takie jak lustra czy obrazy. Jednak często kupując rolety bądź żaluzje wyboru dokonujemy intuicyjnie, sięgając po to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Warto jednak wiedzieć, że zarówno jedne, jaki i drugie osłony okienne pełnią zupełnie odmienne funkcje, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto się zastanowić, czego oczekujemy sięgając po dany produkt.

Żaluzje okienne – kiedy warto po nie sięgać?

Choć na przestrzeni ostatnich lat żaluzje ustąpiły miejsca materiałowym roletom, to w dalszym ciągu przez wielu uznawane są za zdecydowany numer jeden. Wpływ na to ma szereg zalet, które posiadają. Do tych najważniejszych należą:

Kobieta wygląda przez kuchenne żaluzje drewniane
  1. Możliwość regulowania ilości wpadającego światła. Żaluzje posiadają odpowiednie systemy, które pozwalają na całkowite ich podniesienie – jak w przypadku tradycyjnych rolet, a także dowolne regulowanie wpadających promieni słonecznych przez odpowiednie ustawienie piórek. Dodatkowo zapewniają pełną ochronę przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz.
  2. Wysoki poziom ochrony przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Zastosowanie aluminium lub drewna zapewnia możliwość zniwelowania ilości wpadającego do wnętrza mieszkania ciepła. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, które nie pochłaniają
  3. Niska cena. Żaluzje wykonane z aluminium kosztują zdecydowanie mniej niż ich drewniane zamienniki. Ich cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co sprawia, że każdy może znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie.
  4. Ciekawy design. Choć wielu osobom żaluzje dalej kojarzą się z latami PRL, gdzie niemal w każdym oknie dostrzec można było kiepskiej jakości kawałki metalu w oknach, to dzisiejsze żaluzje potrafią nadać wnętrzom niesamowitego uroku. Szczególny zachwyt wzbudzają żaluzje drewniane, które swą surowością stanowią dopełnienie wystroju mieszkania.

Rolety okienne wewnętrzne – dla kogo?

Zagorzali miłośnicy rolet materiałowych nie muszą z nich rezygnować na rzecz żaluzji. Choć tego typu rozwiązanie nie pozwoli na skuteczne wychłodzenie mieszkania w upalne lata, to również posiadają swoje szczególne zalety, które sprawiają, że od lat mają swoich wiernych fanów.

Rolety plisowane w salonie
  1. Bogata gama tkanin i kolorystyki. Za jedną ze szczególnych zalet rolet materiałowych uznaje się ich szeroką gamę kolorystyczną oraz możliwość dobrania tkaniny, która sprosta nawet najwyższym wymaganiom. Producenci stale prześcigają się w pomysłach na ciekawe kolory i motywy, które dopasować można do każdego wnętrza.
  2. Możliwość personalizacji. Wraz z rozwojem przemysłu drukarskiego rolety nabrały nowego wymiaru. Na rynku dostępne są różnorodne firmy umożliwiające wykonanie dowolnego nadruku na każdym materiale. To sprawia, że każdy może odnaleźć wzór, który dopełni jego wnętrza.
  3. Możliwość dopasowania do wystroju wnętrza. Osoby, które szczególnie cenią sobie harmonię z pewnością docenią fakt, że materiałowe rolety można dopasować do pozostałych tkanin znajdujących się w wybranym pokoju. Zachowanie spójnej kolorystyki z pozostałymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak poduszki, zasłonki czy dywaniki, sprawia, że całość pomieszczenia wyglądać będzie w pełni spójnie i estetycznie.
  4. Łatwość czyszczenia. Zdecydowanym plusem rolet wykonanych z materiału jest wyjątkowa łatwość ich czyszczenia. Większość tego typu rolet można swobodnie prać w pralce, pozbywając się w ten sposób kurzu i drobnych plam.

Żaluzje czy rolety – wszystko zależy od Twoich upodobań.

Jak widać, zarówno żaluzje, jak i rolety posiadają szereg zalet, które sprawiają, że każdy wariant jest na swój sposób niezawodny. Żaluzje sprawdzą się u tych osób, które cenią sobie praktyczne rozwiązania. Zapewniają przyjemny chłód, a dodatkowo umożliwiają odpowiednie sterowanie światłem. Z kolei rolety materiałowe potrafią dopełnić wnętrza zapewniając wyjątkowy design. Znając te podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi typami osłon okiennych można się udać na świadome zakupy.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem?

Zobacz

Z roku na rok lato w Polsce staje się coraz bardziej upalne. To sprawia, że ludzie wyszukują coraz nowszych metod chłodzenia...

Jak urządzić salon?

Zobacz

Salon jest zdecydowanie jednym z najważniejszych pomieszczeń użytkowych w każdym domu. To w końcu tutaj spędzamy większość swojego…