Wczytuję dane...

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem?

średnia: 3.9  ocen: 35

Pogoda coraz częściej przypomina nam że upalne lato będzie coraz częstszym i dłuższym zjawiskiem w naszej strefie klimatycznej. Zaciemnianie wnętrz to już nie zachcianka, ale coraz mocniejsza potrzeba, szczególnie ważna do zaspokojenia w miejscu pracy lub tam gdzie odpoczynek, relaks czy nawet leczenie jest najistotniejsze. Czy rolety okienne mogą pomoc nam w walce z wysokim nasłonecznieniem? Czym się kierować przy ich wyborze i montażu by możliwie najlepiej spełniły swoją rolę?

Z roku na rok lato w Polsce staje się coraz bardziej upalne. To sprawia, że ludzie wyszukują coraz nowszych metod chłodzenia mieszkania, tak, by nie zmieniało się ono w saunę. Należy jednak pamiętać, że często najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze i tak wybierając odpowiedni typ rolet można zapewnić sobie przyjemny chłód, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Jednak przed przystąpieniem do zakupów należy koniecznie zwrócić uwagę na to, jakie rolety należy wybrać aby uzyskać wymarzony efekt chłodnego mieszkania.

Czy rolety okienne chronią przed ciepłem?

Mężczyzna przed komputerem w gorącym biurze

Decydując się na zakup rolet okiennych w celu uniknięcia upałów wewnątrz domu należy zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie typy rolet okażą się skuteczne w ochronie przed wysokimi temperaturami w pomieszczeniach. O tym, czy roleta pozwoli zaznać odrobiny chłodu decyduje przede wszystkim tworzywo, z jakiego roleta została wykonana. Standardowe rolety wewnętrzne wykonane z różnego rodzaju tkanin i choć z pewnością są najbardziej estetyczne, nie sprawdzą się w walce z gorącymi promieniami słońca.

Płócienny materiał, z którego wykonanych jest większość standardowych rolet ma za zadanie osłonić mieszkańców od wdzierających się do pomieszczenia promieni słonecznych. Ich działanie inspirowane jest działaniem parasoli, które pozwalają zaznać odrobiny własnego cienia, jednak bez efektu chłodzenia.

Jeśli popularne rolety okienne się nie nadają to co wybrać? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w walce z upałami okażą się rolety zewnętrzne. Swoją skuteczność w walce z wysokimi temperaturami zawdzięczają własnej budowie. Wykonane z aluminium wypełnionego izolacyjną pianką potrafią skutecznie zatrzymywać temperaturę na zewnątrz, a niewielkie szczeliny między panelami pozwalają zachować odpowiednią cyrkulację powietrza.

Czy warto wybierać rolety wewnętrzne do obniżania temperatury wnętrz?

Rolety wewnętrzne posiadają szereg zalet. Są jednym z tańszych rozwiązań, można je kupić w dowolnym kolorze, w różnych deseniach i wzorach, a także są najprostsze w montażu. Jednak przed przystąpieniem do zakupu należy zadać sobie pytanie, jaki cel chcemy osiągnąć. Jeżeli głównym zadaniem rolet miałoby być maksymalne obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia, to tego typu roleta nie sprawdzi się. Jeśli jednak rolety mają stanowić element dekoracyjny, wówczas będzie to najlepszy wybór.

Rolety zewnętrzne suntex na wymiar

Decydując się na kupno rolet wewnętrznych warto pamiętać, że choć nie pozwolą uzyskać spektakularnego efektu chłodzenia to z pewnością pozwolą odczuć delikatną ulgę. Tłumiąc wpadające do wnętrza promienie słoneczne zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, co we współpracy z odpowiednimi wentylatorami pozwoli osiągnąć odpowiednią temperaturę, która pozwoli przeżyć nawet najbardziej upalne lato.

Czy rolety zewnętrzne chronią przed upałem?

Rolety zewnętrzne pomagają stworzyć oazę domową. Właściwy wybór zewnętrznych systemów ochrony przeciwsłonecznej nie jest mniej ważny niż same okna. Rolety powinny być wybrane spośród najbardziej zaufanych producentów, ponieważ doświadczenie często idzie w parze z innowacją i jakością produktu. Najprostszym sposobem na uniknięcie upałów jest wyposażenie okien w zewnętrzne rolety, które stanowią skuteczną barierę przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają komfort oraz przyjemny mikroklimat.

W domu bez klimatyzacji w gorące letnie dni, trudno jest zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Czasem bardzo trudno kontrolować przegrzanie pomieszczeń, co nie ma pozytywnego wpływu na samopoczucie. Dlatego właściciele domów powinni rozważyć instalację rolet zewnętrznych, które doskonale chronią dom przed działaniem światła słonecznego i uciążliwego upału. Zapewniają komfort cieplny i są w stanie skutecznie przyciemnić pomieszczenie, dzięki czemu nawet bez klimatyzacji można poczuć przyjemny chłód w domu, nawet, jeśli termometr za oknem pokazuje wysoką temperaturę.

Rolety zewnętrzne są nie tylko świetną ochroną przed wysokimi temperaturami, rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło nawet przed wejściem do pomieszczenia. Dobry efekt uzyskają rolety wykonane z aluminium, które w najbardziej nieznośnych warunkach cieplnych mogą znacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni. Podczas ich instalowania realistyczne jest ograniczenie zużycia energii w celu chłodzenia pomieszczenia za pomocą wentylatorów lub klimatyzatorów.

Rolety zewnętrzne tworzą chłodną atmosferę we wnętrzu, co jest szczególnie ważne w lecie w sypialni lub salonie. Te praktyczne osłony zapewniają półmrok, który nie tylko daje możliwość odpoczynku od bezlitosnego słońca i upału, ale także wpływa na wygodę poruszania się po mieszkaniu. I wreszcie, rolety zewnętrzne są niezawodną barierą przed promieniowaniem UV, które jest szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale także dla środowiska domowego, ponieważ przyczynia się do blaknięcia tapicerki mebli, zasłon, farby lub tapety na ścianach.

Przestrzeń między oknami a roletami tworzy dodatkową warstwę izolacji cieplnej, która zapobiega przenikaniu ciepła. Ponieważ mocowanie jest wykonane z zewnątrz, listwy takich rolet dobrze odbijają promienie słoneczne i nie wpuszczają ich do wnętrza budynku. W związku z tym rolety zewnętrzne na oknach nie tylko chronią przed jasnym światłem, ale także chronią pomieszczenie przed nadmierną ekspozycją na ciepło, dzięki czemu nie trzeba cierpieć z powodu upałów. Nieocenioną cechą rolet zewnętrznych jest to, że odbijają promienie słoneczne, zanim jeszcze osiągną powierzchnię oszklenia, co daje im znaczną przewagę nad tradycyjnymi żaluzjami i obszar cienia pomiędzy roletami a szybą okienną nie pozwala na rozgrzanie powietrza między szybami.

Głównym celem rolet jest zmiana kąta padania światła słonecznego, tworząc w ten sposób rozproszone światło w pomieszczeniu, które, jak wiadomo, jest korzystne dla polepszenia wydajności człowieka, a także zmniejsza zmęczenie oczu. Tak, więc w pomieszczeniu powstaje przyjazne środowisko biorąc pod uwagę czynnik psychologiczny, z którym ludzie mogą stykać się. Nie odczuwają podrażnień na skutek negatywnego oddziaływania bezpośredniego światła słonecznego, co stwarza korzystne warunki termiczne zarówno dla pomieszczeń mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.

Alternatywa dla rolet zewnętrznych i wewnętrznych

Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na montaż rolet zewnętrznych nie są skazane na męczarnie w upalnym mieszkaniu. Jeżeli jednak możliwości, jakie niosą ze sobą materiałowe rolety wewnętrzne są niewystarczające wówczas warto sięgnąć po żaluzje aluminiowe. Promienie słoneczne odbijają się od ich powierzchni, przez co temperatura wewnątrz pomieszczenia ulega znacznemu rozproszeniu. Dla uzyskania lepszych walorów estetycznych okna można dodatkowo ozdobić firankami i/lub zasłonami, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Z kolei miłośnicy klasycznych rolet wewnętrznych mogą, zamiast rolet standardowych, wybrać te, w których wykorzystano materiały podgumowane.

Więc jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem? Teraz już znasz odpowiedź.

Lato wcale nie musi być ciężkie. Wiedząc po jakie rolety sięgać, aby uzyskać możliwie najniższe temperatury wewnątrz mieszkania można rozkoszować się ciepłem na zewnątrz i przyjemnym chłodem wewnątrz. Szeroka gama rolet sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, bez konieczności inwestowania wysokich kwot w klimatyzacje i wentylatory.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Najciekawsze osłony okienne.

Zobacz

Elementem, który jest zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny, są osłony okienne. Świat dekoracji wnętrz proponuje nam wiele ciekawych rozwiązań, wśród których każdy może znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Jak uchronić się przed...

Plisy czy rolety dzień noc?

Zobacz

Światło i ciepło, które wytwarza Słońce często potrafi uprzykrzyć nam życie w mieszkaniu. Zwłaszcza podczas upalnego lata ciepło staje się nie do wytrzymania. Zaglądające do naszych okien o wschodzie lub zachodzie …