Wczytuję dane...

Jak urządzić salon? Komfort przede wszystkim

średnia: 5.0  ocen: 2

Salon jest zdecydowanie jednym z najważniejszych pomieszczeń użytkowych w każdym domu. To w końcu tutaj spędzamy większość swojego wolnego czasu z rodziną, organizujemy spotkania z przyjaciółmi i relaksujemy się po powrocie z pracy. Jak efektownie urządzić swój salon?

Cztery wskazówki, dzięki którym urządzisz swój salon

Żaluzje drewniane do salonu

1. Salon wymaga kilku źródeł oświetlenia

Dobrze oświetlony salon to ten, w którym pojawia się przynajmniej kilka źródeł oświetlenia. W każdym pokoju dziennym warto zacząć od podstawowych lamp sufitowych. Dobrym wyborem może okazać się albo tradycyjny żyrandol, albo nowoczesny i minimalistyczny plafon.

Uwaga: ze względu na niższą moc – plafony powinny być montowane w mniejszych salonach o powierzchni maksymalnie 20-30 metrów kwadratowych.

Podstawowe źródło światła w salonie powinno być na tyle mocne, aby pozwalało na komfortową zabawę dzieci na podłodze, np. przy okazji rozgrywek planszowych. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych lamp wiszących może być także podwieszany sufit z oprawami typu LED. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy wprowadzić bardziej intymny nastrój do wnętrza, a najważniejsze punkty na mapie salonu oświetlimy dodatkowymi lampami stojącymi do czytania oraz kinkietami ściennymi.

Jeśli salon pełni równocześnie funkcję jadali – stół powinien być usunięty na bok i dodatkowo oświetlony oprawami skupiającymi światło punktowe; do tego doskonale sprawdzą się lampy z regulowaną wysokością o nietransparentnych kloszach.

2. Przesłony okienne w nowoczesnym salonie

Rolety rzymskie do salonu - oczywiście

Nowoczesny salon wymaga przesłon okiennych - szczególnie w okresie wiosenno-letnim kiedy ostre słońce może skutecznie doskwierać domownikom i być powodem, dla którego pomieszczenia nagrzewają się do wysokich temperatur. Pokoje dzienne warto chronić przed nadmierną ekspozycją na promienie UV:

  1. roletami klasycznymi: tradycyjne i uniwersalne przesłony okienne; pozwalają na swobodne regulowanie poziomem nasłonecznienia,
  2. roletami bambusowymi: świetnie sprawdzą się w salonach, w których drewno i ciepłe kolory to priorytet,
  3. roletami rzymskimi: doskonałe, oryginalne wzornictwo; skutecznie rozpraszają promienie słoneczne docierające do salonu,
  4. roletami plisowanymi: funkcjonalne przesłony okienne o wysokiej ergonomii oraz uniwersalnym zastosowaniu, a także wieloma innymi systemami w zależności od oczekiwań i planowanego budżetu.

3. Ciepły kolor na ścianach jest bardziej niż wskazany

Na etapie projektowania salonu warto zwrócić szczególną uwagę na kolor wnętrza. Barwa powinna być odzwierciedleniem osobistych preferencji domowników i wpisywać się w ich oczekiwania. Dobór barw zdecydowanie nie może być dziełem przypadku, ani tym bardziej – aktualnych trendów wnętrzarskich. Salon to wyjątkowe miejsce, które powinno dawać poczucie intymności, bezpieczeństwa i komfortu.

W salonie świetnie sprawdzą się odcienie żółci, różu, pomarańczy, czerwieni oraz beżu. Ciekawą propozycją mogą być także farby w kolorze złota lub ciemnego brązu, które rozświetlone plafonami ściennymi ocieplą wnętrze i nadadzą mu wyjątkowy charakter. Zdecydowanie odradza się kolory zimne, a w tym m.in. granaty, błękity oraz barwy monochromatyczne – czernie i biele wyglądają efektownie, ale nie sprzyjają dłuższemu wypoczynkowi.

4. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne

Wybór mebli warto skonsultować ze wszystkimi domownikami. Przestrzega się przed sugerowaniem się katalogami producenckimi oraz wzorami narzucanymi przez dekoratorów wnętrz. Fotele i kanapa jakie trafią do salonu powinny być komfortowe w użytkowaniu. Podobnie ze wszystkimi innymi elementami wyposażenia salonu. I tak chociaż np. w folderach producentów - minimalistyczne stoliki na kawę o wysokości kilkunastu centymetrów rzeczywiście wydają się gustowne, to korzystanie z nich na co dzień może okazać się uciążliwe.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Troszkę o gramaturze, zaciemnianiu i prześwitywaniu tkanin.

Zobacz

Marketing często odwraca uwagę od spraw istotnych na korzyść czegoś, co ma przyciągać uwagę klienta. Podobnie często gramatura tkaniny ma sprawiać, że szukając odpowiedniego materiału ...

Jak dobrać kolor rolety?

Zobacz

Rolety, tak samo jak zasłony i firanki mogą być nie tylko unikalną ozdobą samego okna, ale powinny również stanowić spójny element wystroju każdego wnętrza. Okazuje się…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark