Wczytuję dane...

Czy firanki są jeszcze modne?

średnia: 4.8  ocen: 9

W Polsce firanki są niemal nieodłącznym elementem dekoracji okien. Co prawda jest coraz więcej zwolenników stylu minimalistycznego ale biorąc pod uwagę nasze zamiłowanie do poczucia prywatności trzeba przyznać ze firanka raczej jeszcze nie zniknie z naszych okien. Jak wykorzystać ich potencjał? Czy firanki muszą być nudne? Zerknij poniżej i sprawdź to.

Chronią przed słońcem, wzrokiem wścibskich sąsiadów, a przy tym są w stanie znacząco odmienić styl wnętrza. Mowa o ponadczasowych firanach, które w kwestii popularności – mimo zdecydowanej przewagi rolet – wciąż mają się dobrze. Czy można jednak wciąż nazwać je „modnymi”?

Rolety i firany – dwie strony tej samej monety?

Okno z jasną firanką

Rolety niepodzielnie panują jako stylowe i praktyczne dekoracje okien od wielu lat. W dodatku wraz z postępem technologicznym, pojawią się coraz to nowe i wygodniejsze sposoby zarządzania ich ustawieniem. Producenci z kolei prześcigają się w kolejnych wzorach i funkcjonalnych rozwiązaniach produkcyjnych. W tak konkurencyjnym towarzystwie ciężko się przebić do łask zarówno zawodowych, jak i domorosłych dekoratorów.

To jednak nie oznacza, że firany są skazane na zapomnienie. Po pierwsze, rewelacyjnie prezentują się obok stylowych zasłon. Takie połączenie często tworzy dużo lepszy efekt wizualny, niż sama roleta – oczywiście zależy to od koncepcji, w jakiej utrzymany jest wystrój pomieszczenia. Po drugie, ilość dostępnych typów firan nie ustępuje specjalnie szerokiej gamie, w jakiej występują rolety.

Po trzecie, to najzwyczajniej w świecie kwestia preferencji. Oba warianty równie skutecznie mogą chronić przed światłem czy niechcianymi spojrzeniami, oba również dają pole do popisu dekoratorom.

Firanki w różnych stylach aranżacyjnych

Białe firanki i żaluzje na oknie

Style aranżacji zmieniają się często, ale jeżeli chodzi o same dekoracje okienne, to te często zostają. Podstawowe dwa aspekty przy rozróżnianiu firanek to oczywiście materiał, z jakiego je wykonano, i wzór. Modne są w zasadzie wszystkie z nich – to od Ciebie zależy, czy właściwie je wykorzystasz. Można jednak wyróżnić kilka typów, które są popularniejsze od innych:

  1. firany panelowe – najnowszy krzyk mody, są eleganckie i doskonale sprawdzą się w sypialni i salonie, w dodatku mogą tworzyć mozaiki i obrazy;
  2. firany żakardowe – popularne zwłaszcza w kuchniach, nierzadko zdobione gipiurami, przepuszczają dużo światła i nie trzeba ich prasować, poza tym są po prostu ponadczasowe;
  3. firany-makarony sznurkowe – również wyjątkowo uniwersalne i mocno przepuszczające światło, powieszone na oknie i przycięte na odpowiednią długość tworzą efekt lekkości.

Do tego oczywiście dochodzą takie różnice jak kolor, wielkość i dekoracje. Tych z kolei nie trzeba się bać – od prostych, odbijających światło kryształków, przez wymyślne gipiury, aż po rozmaite wiązania czy zdobione klamry do firan.

Czy firanki są jeszcze modne? Podsumowanie

Odpowiednio dopasowane, firanki sprawdzą się w większości stylów aranżacyjnych. Chociaż w dekoracjach skandynawskich czy industrialnych nie ma dla nich miejsca, to nie są to dominujące style. Nurt nowojorski z kolei, który przebojem wdarł się na salony na całym świecie, bardzo chętnie wykorzystuje zwiewne ozdoby okienne. Można więc śmiało wyjść z założenia, że na pytanie „czy firanki są jeszcze modne”, odpowiedź brzmi: to zależy od Ciebie.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety będą najlepsze dla filmowca i grafika komputerowego?

Zobacz

Dostęp światła słonecznego do pomieszczeń mieszkalnych jest bardzo ważny. Zapewnia doświetlenie poszczególnych pokoi dzięki ekspozycji okna na odpowiednią stronę świata...

Jak efektywnie urządzić małe wnętrza?

Zobacz

Jest na to kilka sprawdzonych metod. Kluczem są przede wszystkim meble. Najważniejsze jest to aby nie tylko spełniały swoją funkcję ale również były ozdobą. Dlatego wybierając wyposażenie do naszych czterech kątów postawmy na sprawdzone salony i sklep…