Wczytuję dane...

Kiedy montować rolety zewnętrzne?

średnia: 5.0  ocen: 1

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które stanowi nie tylko cenny element wyposażenia, ale także poprawia komfort życia w budynkach. Czas oraz sposób montażu rolet zewnętrznych to kwestia, która zależy od rodzaju rolety oraz fazy budowy. W naszym artykule omówimy różne rodzaje rolet zewnętrznych oraz to, kiedy warto zdecydować się na ich instalację. Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się więcej na ten temat. Miłej lektury!

Roleta zewnętrzna niejedno ma imię. Jakie są popularne rodzaje rolet zewnętrznych?

Kiedy montować rolety zewnętrzne

Jak się okazuje, w praktyce stosowane są różne rodzaje rolet zewnętrznych. Często stosowane warianty to: rolety adaptacyjne (natynkowe), rolety nadstawne (naokienne), rolety podtynkowe. Czym się one charakteryzują?

Rolety adaptacyjne (natynkowe)

Rolety adaptacyjne to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do istniejących budynków. Zasadniczo, ich montaż nie wymaga ingerencji w strukturę budynku, co czyni je atrakcyjnym wariantem w przypadku modernizacji. Skrzynka rolety adaptacyjnej może być z powodzeniem zamontowana na ścianie budynku lub we wnęce okiennej.

Rolety nadstawne (naokienne)

Rolety nadstawne są montowane na oknach, a ich obudowę umieszcza się wewnątrz budynku. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie w przypadku budowy nowego domu, ponieważ montaż odbywa się równocześnie z osadzaniem okien. Rolety nadstawne to wariant, który świetnie sprawdza się na dużych wysokościach, gdzie dostęp z zewnątrz jest trudny. Takie rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania wnęki okiennej. Rolety nadstawne, mimo iż w ostatnich latach mniej popularne, wciąż chętnie znajdują zastosowanie. Wydaje się, że najlepszym momentem na ich montaż jest podczas wstawiania okien na etapie budowy budynku. Taki stan rzeczy wymaga uwzględnienia ich w projekcie oraz odpowiedniego przygotowania wnęki okiennej.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe to innowacyjne rozwiązanie. W takim przypadku skrzynka oraz pokrywa rewizyjna znajdują się u dołu montowanej na nadprożu okna skrzynki. Montaż rolet podtynkowych warto przeprowadzać w szczególności na etapie budowy domu bądź podczas ocieplania istniejącego budynku. Montaż tego elementu to użyteczne rozwiązanie, które wymaga jednak odpowiednio przygotowanej warstwy ocieplenia.

Rolety zewnętrzne - kiedy warto?

Najlepszy moment na montaż rolet podtynkowych to czas po zamontowaniu okien, ale przed wykonaniem ocieplenia budynku. Taki stan rzeczy wynika stąd, że skrzynka rolety powinna być przykryta warstwą ocieplenia (dlatego też konieczne jest dobranie odpowiedniej grubości izolacji). Montaż tej instalacji kilka dni po osadzeniu okien pozwala uniknąć deformacji okien, która mogłaby zostać spowodowana naporem pianki montażowej. To jeszcze nie wszystko, o czym warto wiedzieć, ponieważ montaż przed ociepleniem to rozwiązanie, które ułatwia rozprowadzanie zasilania do puszki przyłączeniowej.

W jakich sytuacjach warto decydować się na rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne?

Rolety zewnętrzne mogą być doposażone w specjalny materiał o właściwościach sprzyjających regulacji temperatury w naszych wnętrzach. Materiały typu screen, bo o nich mowa, odznaczają się różnym stopniem przezierności. Parametry które będą nas dodatkowo interesować to nie tylko transmisja światła ale też transmisja ciepła. To właśnie ten parametr czyni jest tak świetnym narzędziem do podniesienia komfortu termicznego w naszych damach w letniej spiekocie. Należy też dodać że powyższe ma bezpośredni wpływ na korzyści ekonomiczne związane z obniżaniem kosztów za energię poświęcaną na klimatyzowanie wnętrz. A propos klimatyzacji – odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne z tkaniną screen pomagają uskutecznić i prawidłowo zoptymalizować kwestię utrzymania odpowiedniej , komfortowej temperatury w naszych wnętrzach.

O roletach zewnętrznych - podsumowanie

Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że montaż rolet zewnętrznych przeciwsłonecznych to długofalowa inwestycja, która poprawia komfort życia, a także pozwala zaoszczędzić energię cieplną oraz, co jest równie ważne, podnosi wartość estetyczną budynku. Odpowiedni wybór rolet oraz sposobu ich montażu zależy od takich czynników jak m.in. rodzaj budynku, faza budowy oraz preferencje użytkowników.

Odpowiedni wybór rolet zewnętrznych to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich? Poniżej przedstawiliśmy niektóre z nich:

  1. Ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem w czasie upalnego lata. Rolety to rozwiązanie, które skutecznie zacienia pomieszczenia, chroniąc przed uciążliwym promieniowaniem słonecznym. Nietrudno sobie wyobrazić, że takie rozwiązanie może skutecznie przeszkadzać podczas pracy lub oglądania telewizji.
  2. Redukcja hałasu. Zbytnie nasłonecznienie to wcale nie jedyne zagrożenie, z jakim należy się liczyć. Wręcz przeciwnie, rolety zewnętrzne (w odpowiednim wariancie) skutecznie zmniejszają również ilość hałasu docierającego z zewnątrz, poprawiając tym sam komfort przebywania w mieszkaniu.
  3. Oszczędność energii. Dzięki swoim cennym izolacyjnym właściwościom rolety przeciwsłoneczne pomagają utrzymać stałą temperaturę powietrza wewnątrz budynku, co z kolei przekłada się na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem.
  4. Prywatność. Rolety to rozwiązanie, które skuteczne chroni nas przed wścibskimi sąsiadami, zapewniając tym samym tak cenną prywatność wewnątrz domu.
  5. Nowoczesny wygląd. Funkcjonalność to nie wszystko, a rolety zewnętrzne pasują do różnych stylów architektonicznych, w tym w szczególności do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu.
Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Poznaj najgorętsze trendy w tekstyliach 2024

Zobacz

Tkaniny odgrywają istotną rolę w wystroju wnętrz. Począwszy od firan oraz zasłon, aż po obicia mebli i drobne ozdoby. Tekstylia dekoracyjne muszą dodać wnętrzu przytulności, nadać mu charakteru, ale także sprawić, że będzie ono wygodne i...

Modne wnętrza, czyli styl vintage w pięciu odsłonach

Zobacz

Styl vintage lub retro z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z powodzeniem podbija świat mody, również wnętrzarskiej i wygląda na to, że zagości na dłużej. Vintage i retro to obecnie bardzo modne słowa. Używamy ich naprzemiennie, w odniesieniu do...