Wczytuję dane...

Moskitiery - jak zamontować?

średnia: 5.0  ocen: 4

Zbliża się lato, a wraz z ciepłem na zewnątrz pojawią się różnego rodzaju owady, jedne natrętne, inne gryzące, niektóre groźne, a jeszcze inne pożyteczne, leczy niemile widziane w naszych domach. Latem potrzebujemy też wentylacji, jaką zapewniają otwarte okna, by ustrzec się przed owadami wpadającymi przez nie, warto zamontować na oknie moskitierę.

Jak zamontować moskitiery okienne?

Istnieje kilka typów moskitier okiennych, nie wszystkie jednak można zamontować samodzielnie, moskitiery harmonijkowe albo w formie specjalnej rolety, czasem muszą być zamocowane przez specjalistę.

Montaż moskitiery - jak?

Typem najprostszym są siatki mocowane na rzep. W tym wypadku najpierw musimy oczyścić ramę okienną (od strony pomieszczenia, obok uszczelek okiennych) , na której ma znaleźć się moskitiera z kurzu i tłuszczu, najlepiej do tego celu użyć wody (kurz) i alkoholu bądź benzyny ekstrakcyjnej (tłuszcz), jeżeli nasze okna są malowane farbą, warto przed czyszczeniem sprawdzić, czy substancja nie rozpuszcza powłoki malarskiej, z oknami PCV nie powinno być takich problemów. Po oczyszczeniu należy dokładnie przykleić taśmę rzepową do okna dokładnie dociskając. Kolejny etap polega na wycięciu siatki moskitiery dokładnie pod wymiar wcześniej przygotowanego prostokąta z taśmy. Następnie zostaje nam przymocowanie moskitiery do taśmy poprzez dociśnięcie jej po całym obwodzie. Niektórzy producenci moskitier dodają specjalny plastikowy przyrząd do dociskania moskitiery. Siatkę taką można wielokrotnie przypinać i odpinać od rzepów, jednak w praktyce zwykle występują problemy z trwałością kleju na taśmie rzepowej, szczególnie gdy rama nie była na początku idealnie oczyszczona.

Innym popularnym rozwiązaniem są moskitiery ramkowe. Mają one wykonaną z tworzywa sztucznego lub aluminium ramkę, na której rozciągnięta jest siatka chroniąca przed owadami. Do ramki przymocowane są sprężynujące blaszki, które zapewniają przyleganie moskitiery do okna. Moskitiery takie można kupić gotowe, lub w formie do samodzielnego montażu. W tej drugiej sytuacji musimy zdjąć miarę z wewnętrznego otworu ramy okna i dociąć odpowiednio listewki za pomocą piłki do metalu a potem połączyć je w prostokąt za pomocą dostępnych w zestawie łączników. Potem należy pod ten sam wymiar dociąć siatkę, a następnie umieścić ją w ramce i zabezpieczyć za pomocą wepchnięcia w rowek ramki gumowej uszczelki. Blaszki mocujemy do ramki w gotowych otworkach za pomocą niewielkich wkrętów. Całą moskitierę umieszczamy na oknie w ten sposób, że ramka jest za zewnątrz budynku, a blaszki mocują ją do ramy w miejscu gdzie znajduje się uszczelka. Blaszki możemy delikatnie poluzować na czas montażu, a następnie je dokręcić. Odpowiednio przygotowana moskitiera tego typu zwykle wystarczy nam na kilka sezonów, a w razie uszkodzenia siatki można ją wymienić.

Gdzie można kupić moskitiery?

Moskitiery na rzep zwykle są bardzo łatwe w zakupie, dostępne są zarówno w internecie, na popularnych portalach, jak i w licznych sklepach stacjonarnych, zarówno budowlanych, jak i o charakterze ogólnym (super- i hipermarkety). Są one zwykle dość tanie.

W przypadku moskitier ramkowych sprawa nie jest zwykle tak prosta, chociaż je także można zakupić w internecie. Poza tym zwykle zestawy do samodzielnego montażu można od ręki nabyć w marketach o charakterze budowlanym. Warto także rozważyć zlecenie gotowych moskitier specjaliście, zwykle usługi takie mają w ofercie lokalni producenci lub firmy montujące okna. Moskitiery wykonane przez taką firmę będą zwykle lepiej dopasowane, oraz wykonane z lepszych materiałów niż zestawy z marketu budowlanego, dzięki czemu będą mogły być używane nawet przez kilkanaście sezonów. Firmy takie, a także montujące rolety okienne, oferują też często montaż bardziej zaawansowanych systemów moskitier.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Moskitiera – bardzo skuteczna ochrona przed komarami

Zobacz

Coraz częściej wiosna nie rozpieszcza. Pogoda jest bardzo zmienna: raz jest ciepło i świeci słońce, by za chwilę padał ulewny deszcz… A ciepła i deszczowa...

Jak moskitiery pomagają walczyć z insektami i pyłkami?

Zobacz

Lato zbliża się wielkimi krokami. Upalne dni to jednak nie tylko okazja do wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także czas walki z…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark