Wczytuję dane...

Rolety rzymskie – wszechstronne i eleganckie

średnia: 5.0  ocen: 1

Jak dobrać rolety rzymskie do kuchni, salonu lub innego pomieszczenia? Czy każda tkanina jest lub musi być ciężka i mięsista w swej gramaturze? Jak skutecznie aranżować tymi roletami by osiągnąć porządny efekt?

Rolety rzymskie są coraz chętniej wybierane do domów, mieszkań i firm. Zaskakują nie tylko funkcjonalnością, ale również i elegancją – nadają się zatem świetnie do tych pomieszczeń, które powinny być szczególnie reprezentacyjne ale jak jeszcze się przekonasz nie tylko do takich. Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś/powinnaś zainwestować w tego typu rolety, gdzie możesz je zamontować, co właściwie masz do wyboru i jak wszystko wymierzyć przed zakupem, tekst z pewnością Ci pomoże! Rolety rzymskie stają się coraz bardziej popularne, ale by mogły właściwie spełniać swoje zadanie muszą być dostosowane do wymagań wnętrza!

Rolety przeźroczyste nieprzepuszczające światła – do wyboru do koloru

Rolety rzymskie woalowe na wymiar

Rolety rzymskie to wyjątkowo eleganckie zasłony, które z jednej strony potrafią zaciemniać wnętrze (lub też rozświetlać je, jeśli są w odpowiedni sposób ustawione), a z drugiej strony pełnią funkcje ozdobne, dzięki wizualnym efektom, jakie ich podniesienie zapewnia.

Specjalny mechanizm, sterowany zwykle łańcuszkiem, pozwala na ich zsunięcie w finezyjny sposób, tworząc efektowne, poziome fałdy. Zdobione są czasem u dołu falbankami czy frędzlami – mogą też występować w różnych wersjach kolorystycznych, a nawet z nadrukami.

Rolety dzielą się na różne rodzaje głównie pod względem zastosowanych w ich produkcji tkanin. Nie chodzi tu jedynie o różne barwy, ale także o stopień transparentności. Im jest on większy, tym mniejsze zaciemnienie zapewniają dane rolety. Dzielimy je na:

  1. transparentne
  2. zaciemniające (tzw. blackout)
  3. półtransparentne (o średniej przepuszczalności światła, najbardziej popularne).

Rolety zaciemniające znajdują największe zastosowanie w sypialniach, gdzie nie chcemy być budzeni przez wpadające do środka, ostre promienie. Zaciemnianie wnętrz stwarza też specyficzny klimat, więc jeśli zależy nam na uzyskaniu odpowiedniej, przyjaznej atmosfery na przykład w gabinecie, również warto je zastosować. Transparentne tkaniny, wykonane z lekkiej woalki, pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne.

Sprawdzają się w różnorodnych wnętrzach – przede wszystkim tych, które chcemy rozświetlić w odpowiedni sposób. Są fantastyczne do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim – bardzo obecnie popularnym. Zapewniają dostęp do naturalnego światła, ale nieco przytłumiony.

Roleta rzymska do kuchni? – czyli o montażu we wnętrzach

Rolety rzymskie do kuchni

Wielu osobom wydaje się, że rolety rzymskie pasują głównie do reprezentacyjnych miejsc – czyli przede wszystkim gabinetów szefów firm, czy też ładnie urządzonych salonów. Roleta rzymska sprawdzi się jednak także i w kuchni oraz w jadalni – jest wręcz idealna do tego typu pomieszczeń! Tak kuchnia, jak i jadalnia korzystnie będą wyglądać, gdy zastosujemy w nich taki elegancki dodatek. Jest to tym istotniejsze wówczas, gdy kuchnia jest otwarta na salon i można swobodnie przechodzić z miejsca na miejsce. Klimat będzie sprzyjał relaksowi w trakcie posiłków, a zapraszanie gości do stołu jadalnego będzie odpowiednie nawet dla ważnych osobistości.

Rolety rzymskie pasują do wszystkich wnętrz – warto o tym pamiętać. Liczy się raczej odpowiedni ich dobór do wystroju oraz zastosowanie takiej tkaniny, która pozwala na uzyskanie odpowiedniej przejrzystości – stosownie do sytuacji.

Rolety rzymskie na wymiar – jak go dobrać?

Skoro już wykazano, że rolety rzymskie są uniwersalnym, ale i eleganckim dodatkiem do każdego wnętrza warto zastanowić się nie tylko nad wyborem ich tkaniny ale też rozmiarem. W związku z tym produkowane są na wymiar i można je z łatwością dobrać do wielkości każdego okna i do potrzeb każdego wnętrza.

Żeby jednak materiał ładnie się układał, a jednak rolety spełniały swoje zaciemniająco-rozświetlające funkcje, trzeba wszystko samodzielnie wymierzyć. Nie jest to bynajmniej trudne i nie wymaga zastosowania żadnych dodatkowych trików – podany wymiar jest dokładnym wymiarem tafli materiału. Chodzi więc tylko o to, żeby samemu ocenić jaką część okna chcemy zasłaniać i jak ma się układać całość rolety.

Gdy zasłaniamy całe okno lub wnękę, warto uwzględnić zapas na szerokości co najmniej 5 cm na stronę, a na wysokości co najmniej 20-25cm – to jedyny, dodatkowy szczegół o którym należy pamiętać podczas wykonywania pomiarów. Rolety rzymskie sprawdzą się w każdym domu i mieszkaniu – warto je mieć!

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak skutecznie zabezpieczyć okna i czy rolety antywłamaniowe wystarczą by czuć się bezpiecznie?

Zobacz

Wychodząc z domu, bardzo starannie zamykamy nasze okna oraz drzwi balkonowe, mając nadzieję, że to wystarczy aby włamywacz nie dostał się do...

Rolety na drzwi balkonowe. Jakie wybrać?

Zobacz

Drzwi balkonowe ze względu na swoją dużą powierzchnię bywają uciążliwe szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Ich wysoką…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark