Wczytuję dane...

Rolety na drzwi balkonowe. Jakie wybrać?

średnia: 4.2  ocen: 5

Drzwi balkonowe ze względu na swoją dużą powierzchnię bywają uciążliwe szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Ich wysoką przepuszczalność świetlną można w prosty sposób zminimalizować, ale nie każda przesłona się do tego nadaje. Przeczytaj, jakie rolety na drzwi balkonowe będą najlepsze.

Drzwi balkonowe stosuje się na ogół z myślą o swobodnym przejściu na taras, balkon lub bezpośrednio do ogrodu. Odpowiednio duże skrzydło powiększa wizualnie przestrzeń, ale bywa także ozdobą pokoju, nadając mu nowoczesny wygląd. Poza tym, drzwi wprowadzą do pomieszczenia znacznie więcej słońca niż tradycyjne okna i chociaż w okresie jesienno-zimowym nie sprawiają większego dyskomfortu, o tyle późną wiosną i latem wpadające promienie mogą być kłopotliwe, jeśli nie zastosujemy jakiejkolwiek przesłony.

Czy drzwi balkonowe wymagają dedykowanych rozwiązań roletowych?

Drzwi balkonowe na ogół nie stawiają przed domownikiem wygórowanych wymagań, chociaż ostateczny koszt wdrożenia przesłony może zależeć od ich konstrukcji. Zazwyczaj najmniej wymagające są oczywiście te drzwi balkonowe, które nie posiadają charakterystycznych przewiązek, tzw. poprzeczek, poprawiających sztywność szyby. Właściciele takich konstrukcji mają do wyboru kilka popularnych zastosowań, a w tym m.in. rolety plisowane, rzymskie, a także mini rolety oraz rolety na dzień i noc montowane w kasecie.

Rolety na okna balkonowe - jakie?

Z drugiej strony wspomniana belka poprzeczna może być bardzo pomocna w wypadku właśnie rolet w kasecie w wersji dzień i noc lub podgumowanych, a to, dlatego, że maksymalna wysokość tych systemów często nie przekracza 180-200cm. Wynika to z faktu, iż grubszej tkaniny nie da się zmieścić w kasecie tyle ile materiału o mniejszej gramaturze. W takich wypadkach występowanie wspomnianej belki poprzecznej może umożliwić montaż dwóch rolet na odrzwiach balkonowych. Co prawda koszt zasłonięcia drzwi wzrasta przy zakupie dwóch rolet, ale nie sposób pominąć kwestii znacznego zwiększenia funkcjonalności, jaką dają rolety, którymi dowolnie i niezależnie można zasłaniać różne partie okna w tym samym momencie.

Dyskusyjne rozwiązania

W zasadzie, w kategorii rolety do drzwi balkonowych należałoby całkowicie wyeliminować te wolnowiszące. Klasyczna konstrukcja nie sprawdzi się w żadnym wypadku, głównie ze względu na trudności w dostępie do klamki i ewentualny brak możliwości rozszczelnienia okna w oczekiwanym zakresie. Co prawda niejeden decyduje się na zasłanianie kompleksu okien w skład, którego wchodzi okno + drzwi balkonowe roletami klasycznymi. Często jednak nie da się tego wykonać używając tylko jednej rolety. Pewne ograniczenia funkcjonalne mogą stwarzać również rolety rzymskie – przy pełnym rozłożeniu, użytkownik będzie za każdym razem zmuszony do podnoszenia ich do linii klamki i z powrotem. Tego typu przesłony polecamy osobom, które rozważają delikatne rozproszenie światła i pozostawienie rolet rozłożonych przez większą część dnia.

Nietrafionym pomysłem mogą być z kolei rolety bambusowe, które rzeczywiście można montować na drzwiach balkonowych, ale po pierwsze – są delikatne, co dyskwalifikuje je w przypadku często otwieranych i zamykanych skrzydeł, po drugie – w Polsce standardem są okna PCV, a te w połączeniu z drewnem nie prezentują się zbyt okazale (można rozważyć instalację rolet bambusowych na drzwiach balkonowych z drewnianą ramą, ale to rzadkość).

Jak udekorować okno balkonowe?

Okno balkonowe wraz z drzwiami prowadzącymi na balkon jako kompleks okienny wymagają przemyślanych, praktycznych rozwiązań jeśli chodzi o osłonę przed nadmiernym światłem i ciepłem. Przesłona okienna powinna skutecznie chronić wnętrze pomieszczenia przed zbytnim nasłonecznieniem, a także być funkcjonalna w codziennym użytkowaniu. Wybór odpowiedniego rozwiązania w tym zakresie powinien uwzględniać rodzaj materiału, z jakiego wykonane są okna i charakter wnętrza.

Jak udekorować okno balkonowe?

Istnieje kilka rozwiązań jeśli chodzi o osłonę okien balkonowych. Najbardziej tradycyjne z nich to popularne firany i zasłony. O ile taka aranżacja będzie wyglądała elegancko i ozdobnie, musimy wziąć pod uwagę, że nie zapewni ona tak skutecznej osłony, jak dopasowane rozmiarem rolety, żaluzje czy plisy.

Co na okno balkonowe - kilka pomysłów.

Jednym z pomysłów na osłonę okien balkonowych jest montaż rolet wewnętrznych. Są one niezawodne w ochronie wnętrza przed nasłonecznieniem i ograniczeniem widoczności pomieszczeń z zewnątrz. Dzięki zastosowaniu tkaniny typu dzień-noc możliwe jest regulowanie ilości dochodzącego światła. Roleta w systemie dzień-noc posiada ułożone na przemian, poziome pasy materiału, z których pas przezroczysty przepuszcza promienie słońca, natomiast pas nieprzezroczysty ogranicza ich dostęp do pomieszczenia. Zmiana położenia rolety powoduje, że fragmenty materiałów będą się przesuwały równolegle wobec siebie. Kiedy dwa pasy znajdą się naprzeciwko siebie, powoduje to efekt zaciemnienia.

Kolejnym sposobem na osłonę okna balkonowego są żaluzje w wersji aluminiowej lub drewnianej. Wybór materiału, z jakiego są wykonane, powinien być dopasowany do rodzaju okna. W przypadku standardowych okien PCV właściwsze wydają się być żaluzje aluminiowe, dla okien drewnianych natomiast bardziej odpowiednia będzie wersja druga. Nie ma tu jednak sztywnych reguł. Żaluzje bardzo skutecznie chronią wnętrze przed zbytnim nasłonecznieniem, a dzięki odpowiedniemu ustawieniu lamel, pozwalają na regulację dostępu światła do pomieszczenia. Jeżeli chodzi o technikę montażu w przypadku okien balkonowych bardziej praktyczne będzie przymocowanie żaluzji (podobnie zresztą jak rolety) do ram okiennych, szczególnie kiedy w ten sam sposób ma być zamontowana na drzwiach balkonowych, gdzie przecież ta metoda instalacji jest najbardziej funkcjonalna.

Co powiesić na okno balkonowe - inne koncepcje.

Zupełnie innowacyjnym rozwiązaniem są rolety rzymskie w systemie RVS. Są one montowane do listew przyszybowych, dzięki czemu otwieranie okien nie jest utrudnione. Metoda ta pozwala na zakrycie dowolnej części okna, ponieważ górna i dolna rynna rolety może być przesuwana wzdłuż szyby za pomocą praktycznych uchwytów.

Jednak chyba najciekawszą koncepcją w zakresie osłon wewnętrznych są żaluzje plisowane, nazywane również roletami plisowanymi, czyli popularne plisy. Wyróżniającą je cechą jest możliwość montażu na oknach o nietypowych kształtach. Plisy umożliwiają zasłonięcie tylko części okna zarówno od góry, jak i od dołu.

A co na duże okno balkonowe?

Specjalnych rozwiązań wymagają duże okna balkonowe o szerokich przeszkleniach. Jednym z nich mogą być żaluzje pionowe („verticale”). Oprócz tego że stanowią skuteczną barierę przed nadmiernym światłem słonecznym, umożliwiają znaczną swobodę sterowania, stanowiąc jednocześnie ciekawy element aranżacyjny.

Drugie z możliwych rozwiązań to zasłony panelowe (tzw. „panel tracki"), które są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych firan i zasłon. Zasłony panelowe składają się z długich pasów tkaninowych, które są podczepiane do wielotorowej szyny. Można je instalować we wnęce okiennej, przymocować do ściany lub do sufitu. Zasłony panelowe mogą być zsuwane na jedną stronę albo rozsuwane na boki. To, na jaki wybór się zdecydujemy zależy od naszego gustu i charakteru wnętrza.

Wysoka funkcjonalność i pełen zakres zaciemnienia

Najwyższą funkcjonalność zapewnią rolety plisowane, mini a także rolety w kasecie. Można je z powodzeniem stosować także w przypadku drzwi z tzw. poprzeczkami, o których wspomniano już wcześniej. Do pełnego przesłonięcia drzwi balkonowych z przewiązką wystarczą dwie pary rolet, które montuje się pomiędzy przegrodą w sposób analogiczny jak w przypadku tradycyjnych przestrzeni okiennych.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety wybrać na okna dachowe?

Zobacz

Pierwsze gorące już niebawem, ale wczesną wiosną warto pomyśleć o wyborze rolet do okien na poddaszu. Liczba produktów...

Sposób na upalne dni - rolety czy żaluzje?

Zobacz

Wczesną wiosną do naszych domów docierają już pierwsze promienie słoneczne. Za kilka miesięcy sezon letni, a to odpowiedni czas na …