Wczytuję dane...

Jak przetrwać letnie upały – pomysły na ochłodzenie wnętrz

średnia: 5.0  ocen: 2

Już od kilku sezonów w okresie letnim towarzyszą nam uciążliwe upały. Wysoka temperatura niekorzystanie wpływa nie tylko na funkcjonowanie naszego organizmu, ale również na prawidłową pracę urządzeń elektrycznych oraz stan wyposażenia naszego domu. Jak sobie z nimi radzić? Czy można skutecznie chronić swoje mieszkania przed przegrzaniem? Przy trwających przez długi okres upałach czujemy się rozdrażnieni, zmęczeni, nocą nie możemy zasnąć. Komputery się przegrzewają, a meble i tapicerka tracą kolor pod wpływem nadmiernej ekspozycji promieni słonecznych. Żeby poprawić sobie samopoczucie, warto zastanowić się nad poprawą komfortu codziennego życia poprzez ograniczenie dostępu światła do pomieszczeń mieszkalnych.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał?

wentylator i klimatyzacja to ważne uzupełnienie rolet zaciemniających

Jednym z najbardziej skutecznych, ale ciągnących za sobą dość spore nakłady finansowe sposobów jest zainstalowanie w naszych mieszkaniach systemów klimatyzacji. Dzięki ich funkcjonalności można bez problemu utrzymać optymalną dla każdego wysokość temperatury. Nieco mniej skuteczne, ale również obniżające wartość temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych są wentylatory. Na rynku sprzedaży znaleźć można bez problemu modele dostosowane do codziennego życia. Producenci oferują nawet żyrandole z wentylatorami, które doskonale sprawdzają się w domowych warunkach.

Osoby, które mają już zainstalowaną klimatyzację, powinny natomiast właściwie ją oczyścić. Przed sezonem letnim warto odkurzyć poszczególne elementy klimatyzacji, ewentualnie przeprowadzić odgrzybianie i wymianę filtrów. Dzięki temu będzie można liczyć na jej sprawne i efektywne działanie, także podczas upałów.

W przypadku wentylatorów należy z kolei rozważyć, które produkty będą dla nas optymalne. Poczynając od mini wiatraczków na USB (do laptopa), poprzez niewielkie wentylatory biurkowe i podłogowe, a kończąc na tych stojących, pracujących z dużą mocą i automatycznym obracaniem. Ciekawym trikiem jest użycie dodatkowego źródła zimna. Może to być talerz ze schłodzoną wodą, zamrożona butelka (plastikowa naturalnie) lub nawet kostki lodu na półmisku. Wystarczy ustawić przygotowany obiekt tuż przed wiatrakiem, a powietrze przez najbliższy czas – stanie się przyjemnie chodne.

Decydując się na wentylator, pamiętajmy o dwóch zasadniczych kwestiach. Sprawdźmy deklarowaną moc działania, aby była zarówno wystarczająca dla nas, jak i nie obciążała nadto rachunków za elektryczność. Również zwróćmy uwagę na głośność, tzn. czy pracujący sprzęt jest na tyle cichy, aby w dzień nie dekoncentrował, a w nocy nie zaburzał snu.

Jak ochłodzić mieszkanie w bloku?

Żeby uniknąć nadmiernej ekspozycji promieni słonecznych we wnętrzach naszych mieszkań, warto pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu okien, przez które się przedostają. I tu producenci proponują rozbudowaną ofertę rolet zaciemniających, zewnętrznych oraz żaluzji. Gdy jeszcze do niedawna żaluzje kojarzyły się nam z ewciąż zacinającym się mechanizmem aluminiowych ramek, dzisiejszy rynek sprzedaży oferuje nowoczesne modele, które nie tylko zabezpieczają nasze mieszkania przed nadmiarem słońca, ale dodatkowo mogą stanowić niezwykle dekoracyjny element aranżacji wnętrz. Dziś mamy do wyboru klasyczne modele, żaluzje panelowe, drewniane, a nawet plisowane. Te ostatnie to propozycja, która świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku montażu w oknach o nietypowym kształcie.

Ważne! Rolety wewnętrzne zazwyczaj nie obniżają temperatury lub robią to w niewielkim stopniu. Ich zaletą jest branie uderzenia ciepła na siebie choć stanowią ochronę dla osób i przedmiotów (np. mebli) które w przeciwnym razie „smażyłyby się” bez żadnej przeszkody nawet kilka godzin.

żaluzje aluminiowe i drewniane pomagają w walce z upałem

Oprócz żaluzji skuteczne zabezpieczenie oraz kontrolę nad ilością „wpuszczanych” do naszych mieszkań promieni słonecznych stanowią rolety. I tu również producenci oferują na tyle atrakcyjną ofertę, że jest ona w stanie sprostać aktualnym potrzebom rynkowym. W sprzedaży dostępne są między innymi rolety zaciemniające oraz tak zwane rolety typu blackout / silver.

Ciekawe rozwiązanie, które łączy ze sobą funkcję zabezpieczenia pomieszczeń przed nadmiernym nagrzaniem, redukcji hałasu, a nawet ochrony przeciwwłamaniowej stanowią rolety zewnętrzne.

Żaluzje i rolety to nasza „pierwsza linia obrony” przed nadgorliwym słońcem, ale nie tylko. Mieszkając w bloku, nieraz borykamy się z dużą ilością oświetlenia ulicznego. Dobrze przyciemnione okna zapewnią odpowiednią redukcję wpadającego światła, a tym samym przyczynią się do lepszego snu.

Mówiąc o naprawdę upalnych dniach, powinno się pamiętać o właściwym wietrzeniu pomieszczeń. Z oczywistych względów nie należy tego robić w środku dnia, gdy temperatura jest maksymalna. Pamiętajmy – jest dzień – żaluzje/rolety opuszczamy w dół, a okna trzymamy zamknięte. Nie musimy zasłaniać wszystkich okien, warto korzystać z uroków lata. Niemniej tam, gdzie oczekujemy większego chłodu – lepiej jest zasłonić okna. Najlepszą porą na wietrzenie mieszkania jest wczesny ranek oraz wieczór i noc. Trzymając otwarte okna podczas snu, dobrym rozwiązaniem okażą się moskitiery, dzięki nim unikniemy natarczywych owadów, w tym spragnionych krwi komarów.

Jak ochłodzić mieszkanie na ostatnim piętrze?

Mieszkańcy najwyższych pięter mają najwięcej powodów do narzekań na gorące lato. Duchota i niemiłosierne promienie słońca skutecznie utrudniają codzienne czynności. Ponownie należy przejrzeć wymienione powyżej możliwe opcje: zabezpieczenie okien, wentylatory, klimatyzacja. Co możemy jeszcze dodać to tej listy?

Nawilżone powietrze potrafi przynieść sporo ulgi i wspomóc nas w walce ze zbyt wysoką temperaturą. Można zatem rozważyć zakup tzw. nawilżaczy powietrza, z reguły niewielkich urządzeń, które najczęściej poprzez wilgotną parę – wykonują całkiem dobrą robotę. Nie tylko zwiększają wilgotność i odczuwalnie chłodzą powietrze, ale również potrafią ozonować pomieszczenia, redukować ilość bakterii i usuwać nieprzyjemne zapachy (np. tytoniu).

Co, jeśli nie chcemy inwestować w tego typu sprzęt? Możemy posłużyć się mokrymi ręcznikami, miskami/talerzami z wodą itp. Efekt będzie podobny, aczkolwiek zdecydowanie słabszy, nie wspominając nawet o braku ozonowania.

Ponadto w upalne dni pomoże odpowiednie nawodnienie organizmu i powstrzymanie się od niekoniecznych zajęć, dodatkowo podwyższających temperaturę (m.in. długie użytkowanie rozgrzanego komputera, gotowanie, smażenie). Jednym zdaniem – dbajmy o siebie i bez potrzeby nie podbijajmy własnym trybem życia – już i tak wysokiej temperatury.

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

W niektórych przypadkach zaawansowana klimatyzacja mogłaby stanowić idealną odpowiedź na gorąco, niestety nie zawsze (choćby z przyczyn ekonomicznych) jest ona możliwa do wykonania. Czy dotychczas wymienione alternatywne sposoby spełnią swoją funkcję, gdy pogoda za oknem będzie hojnie obdarzać ciepłem? Tak, można sobie poradzić, a przynajmniej znacząco zwiększyć komfort i to bez kosztownej klimatyzacji.

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Wystarczy wietrzyć pomieszczenia, na dzień zamykać okna i zastosować do nich zasłony bądź rolety, czasami uruchomić nawilżacz lub wentylator i upał przestaje być taki straszny. Nie zapominajmy o sobie, wspomniane już picie dużej ilości płynów możemy wzbogacić m.in. o częstsze prysznice. Co jeszcze? Przewiewne ubrania z naturalnych materiałów oraz odpowiednia tkanina pościeli ułatwią normalne funkcjonowanie. Nie warto się przemęczać (trening lepiej zostawić na zimniejsze miesiące) i trzymać stale włączonych sprzętów np. komputera lub telewizora.

Jak ochłodzić wnętrza - podsumowanie

Z myślą o zapewnieniu komfortu podczas uciążliwych, letnich upałów współczesny rynek oferuje wiele skutecznych rozwiązań, których wybór uzależniony jest jedynie od naszych oczekiwań, potrzeb, preferencji oraz zasobności portfela. Wystarczy zdecydować się na któreś z nich, by zabezpieczyć swoje mieszkanie przed nadmiarem słońca i poprawić w ten sposób swoje samopoczucie oraz ochronić domowy sprzęt przed szkodliwym nagrzewaniem się. Pamiętaj jednak by mieć rozsądne oczekiwania do danego modelu rolet lub żaluzji.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Sposób na upalne dni - rolety czy żaluzje?

Zobacz

Wczesną wiosną do naszych domów docierają już pierwsze promienie słoneczne. Za kilka miesięcy sezon letni...

Jak ukryć się przed ciekawskim okiem sąsiada? Zadbaj o swoją prywatność

Zobacz

Każdy z nas swój dom czy mieszkanie w bloku traktuje jako azyl, w którym chce wypoczywać z dala od innych. Jednak dzisiejsza infrastruktura mieszkaniowa…