Wczytuję dane...

Jak przetrwać letnie upały – pomysły na ochłodzenie wnętrz

średnia: 5.0  ocen: 1

Już od kilku sezonów w okresie letnim towarzyszą nam uciążliwe upały. Wysoka temperatura niekorzystanie wpływa nie tylko na funkcjonowanie naszego organizmu, ale również na prawidłową pracę urządzeń elektrycznych oraz stan wyposażenia naszego domu. Jak sobie z nimi radzić? Czy można skutecznie chronić swoje mieszkania przed przegrzaniem?

Przy trwających przez długi okres upałach czujemy się rozdrażnieni, zmęczeni, nocą nie możemy zasnąć. Komputery się przegrzewają, a meble i tapicerka traci kolor pod wpływem nadmiernej ekspozycji promieni słonecznych. Żeby poprawić sobie samopoczucie warto zastanowić się nad poprawą komfortu codziennego życia poprzez ograniczenie dostępu światła do pomieszczeń mieszkalnych.

Po pierwsze: klimatyzacja i wentylacja

wentylator i klimatyzacja to ważne uzupełnienie rolet zaciemniających

Jednym z najbardziej skutecznych, ale ciągnących za sobą dość spore nakłady finansowe sposobów jest zainstalowanie w naszych mieszkaniach systemów klimatyzacji. Dzięki ich funkcjonalności można bez problemu utrzymać optymalną dla każdego wysokość temperatury. Nieco mniej skuteczne, ale również obniżające wartość temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych są wentylatory. Na rynku sprzedaży znaleźć można bez problemu modele dostosowane do codziennego życia. Producenci oferują nawet żyrandole z wentylatorami, które doskonale sprawdzają się w domowych warunkach.

Po drugie: powstrzymaj wpadające ciepło lub ogranicz je

Żeby uniknąć nadmiernej ekspozycji promieni słonecznych we wnętrzach naszych mieszkań warto pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu okien, prze które się przedostają. I tu producenci proponują rozbudowaną ofertę rolet zaciemniających, zewnętrznych oraz żaluzji. Gdy jeszcze do niedawna żaluzje kojarzyły się nam z wciąż zacinającym się mechanizmem aluminiowych ramek, dzisiejszy rynek sprzedaży oferuje nowoczesne modele, które nie tylko zabezpieczają nasze mieszkania przed nadmiarem słońca, ale dodatkowo mogą stanowić niezwykle dekoracyjny element aranżacji wnętrz. Dziś mamy do wyboru klasyczne modele, żaluzje panelowe, drewniane, a nawet plisowane. Te ostatnie to propozycja, która świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku montażu w oknach o nietypowym kształcie.

Ważne! rolety wewnętrzne zazwyczaj mnie obniżają temperatury lub robią to w niewielkim stopniu. Ich zaletą jest branie uderzenia ciepła na siebie choć stanowi ochroną dla osób i przedmiotów (np. mebli) które w przeciwnym razie „smażyłyby się” bez żadnej przeszkody nawet kilka godzin.

żaluzje aluminiowe i drewniane pomagają w walce z upałem

Oprócz żaluzji skuteczne zabezpieczenie oraz kontrolę nad ilością „wpuszczanych” do naszych mieszkań promieni słonecznych stanowią rolety. I tu również producenci oferują na tyle atrakcyjną ofertę, że jest ona wstanie sprostać aktualnym potrzebom rynkowym. W sprzedaży dostępne są między innymi rolety zaciemniające oraz tak zwane rolety typu blackout / silver.

Ciekawe rozwiązanie, które łączy ze sobą funkcję zabezpieczenia pomieszczeń przed nadmiernym nagrzaniem, redukcji hałasu a nawet ochrony przeciwwłamaniowej stanowią rolety zewnętrzne.

Jak ochłodzić wnętrza - podsumowanie

Z myślą o zapewnieniu komfortu podczas uciążliwych, letnich upałów współczesny rynek oferuje wiele skutecznych rozwiązań, których wybór uzależniony jest jedynie od naszych oczekiwań, potrzeb, preferencji oraz zasobności portfela. Wystarczy zdecydować się na któreś z nich, by zabezpieczyć swoje mieszkanie przed nadmiarem słońca i poprawić w ten sposób swoje samopoczucie oraz ochronić domowy sprzęt przed szkodliwym nagrzewaniem się. Pamiętaj jednak by mieć rozsądne oczekiwania do danego modelu rolet lub żaluzji.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Sposób na upalne dni - rolety czy żaluzje?

Zobacz

Wczesną wiosną do naszych domów docierają już pierwsze promienie słoneczne. Za kilka miesięcy sezon letni...

Jak ukryć się przed ciekawskim okiem sąsiada? Zadbaj o swoją prywatność

Zobacz

Każdy z nas swój dom czy mieszkanie w bloku traktuje jako azyl, w którym chce wypoczywać z dala od innych. Jednak dzisiejsza infrastruktura mieszkaniowa…