Wczytuję dane...

A może tak okiennice? Podpowiedzi, jak je wybrać

średnia: 4.5  ocen: 4

Okiennice to klasyczne osłony okienne, które cieszyły się ogromną popularnością przed laty. Obecnie wracają do łask, ponieważ są nie tylko funkcjonalne, ale i pięknie się prezentują zdobiąc elewację budynku. Jak wybrać idealny model, aby okna nabrały zupełnie nowego charakteru?

Okiennice - funkcjonalne i stylowe

Stylowa okiennica okienna

Solidne okiennice doskonale chronią wnętrza przed promieniami słonecznymi gwarantując przyjemny chłód w całym domu nawet podczas upalnych dni. Skutecznie osłaniają one okna również przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem. Jednocześnie taka osłona zapewnia pełną prywatność oraz chroni przed ewentualnym włamaniem.

Ich kolejnym atutem jest bardzo dekoracyjny wygląd. Okiennice doskonale wpiszą się w modny styl rustykalny i vintage. Można je zamontować zarówno w sielskim domku, jak i w dużej rezydencji. Kojarzą się nie tylko z polskimi dworkami sprzed wieków, ale także z klimatami śródziemnomorskimi, gdzie okiennice montowane są w większości domów ze względu na dotkliwe upały.

Okiennice - z jakiego materiału?

Klasyczne okiennice wykonane są z litego drewna. Czasami producenci łączą ramy z drewnianej tarcicy z wypełnianiami sklejkowymi uzyskując nieco lżejszą i tańszą osłonę okienną. Producenci bardzo często wykorzystują drewno sosnowe, które jest tańsze niż dąb czy gatunki egzotyczne. Sosnę pokrywa się farbami kryjącymi uzyskując rozmaite odcienie. Drewno może zostać także pomalowane przezroczystą glazurą – w ten sposób słoje pozostają widoczne. Dzięki odpowiedniej lazurze sosna może prezentować się jak orzech, mahoń czy palisander.

Na rynku dostępne są również okiennice aluminiowe oraz modele wykonane z PCW. Są one tańsze od osłon drewnianych. Aluminiowe ramy wypełnia się profilami pionowymi lub poziomymi. Okiennice z aluminium maluje się proszkowo na różne odcienie z palety RAL. Konstrukcje z PCW pokrywają okleiny. Dobór materiału zależy przede wszystkim od budżetu inwestycji oraz efektu, który chcemy otrzymać. Lite drewno idealnie wpisze się w styl klasyczny, śródziemnomorski i rustykalny. Malowane proszkowo aluminium dobrze będzie prezentować się na tle nowoczesnej elewacji w minimalistycznym stylu.

Jaką konstrukcję okiennic brać pod uwagę?

Podczas doboru okiennic, pod uwagę warto wziąć również ich konstrukcję. Dostępne są okiennice:

  1. pełne
  2. z lamelkami montowanymi pod kątem
  3. z lamelami ruchomymi

Okiennice pełne pozwalają całkowicie zaciemnić wnętrza. Ruchome lamele umożliwiają sterowanie poziomem światła i powietrza wnikającego do wnętrza (dokładnie tak, jak żaluzje).

Najpopularniejsze są okiennice z dwoma skrzydłami, które montuje się po obu stronach okna. Mniej popularne są modele pojedyncze (sprawdzą się do małych okien) lub składane. Nowość stanowią okiennice trapezowe i łukowe zaprojektowane z myślą o oknach niestandardowych.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety austriackie - do jakich wnętrz warto je stosować?

Zobacz

Rolety austriackie to jedne najbardziej wyszukanych przesłon okiennych, które jednocześnie są proste w obsłudze i pozwalają...

Żaluzje aluminiowe – dlaczego wciąż warto poświęcić im uwagę

Zobacz

Żaluzje aluminiowe wracają do łask. Nic dziwnego – znane są od lat, a ich właściwości powstrzymywania ciepła i słońca doceniają nawet bardziej wymagający. Obecnie na rynku…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark