Wczytuję dane...

Jak wyeksponować kwiaty doniczkowe na oknie?

średnia: 4.8  ocen: 5

Rośliny doniczkowe wnoszą do naszych domowych wnętrz powiew natury i świeżości. Ocieplają one aranżację pomieszczeń, pięknie się prezentują, a zarazem pozwalają stworzyć przyjazny mikroklimat. Mnogość gatunków z liśćmi i kwiatami w różnych kształtach oraz kolorach sprawia, że donice z roślinnością są doskonałym materiałem dekoracyjnym. Jak je ciekawie wyeksponować na oknie?

Pamiętaj o dostępie do światła

Kwiaty doniczkowe w wazonie na parapecie

Okienne parapety są doskonałym miejscem do hodowli roślin, ponieważ to tutaj dociera najwięcej światła. Dlatego tuż obok szyby można uprawiać niemal wszystkie gatunki kwiatów kwitnących oraz zioła. Nieco dalej (np. w zawieszonym przy suficie koszu czy na półeczce potwierdzonej do parapetu) idealnie będą czuły się paprocie oraz filodendron i cissus. Dopełnieniem dla całej dekoracji będą gałązki pnącego bluszczu. Zimą należy uważać na ciepło wydzielane przez kaloryfery montowane najczęściej tuż pod oknem. Aby rośliny mogły pięknie rosnąć, należy nawilżać pomieszczenie.

Stwórz mini-oranżerię na parapecie

Kup jedną skrzynkę na rośliny. Ciekawą kompozycję można uzyskać sadząc rośliny do jednej skrzynki. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się na kuchennym parapecie. W sypialni lub salonie wspólną skrzynkę można zamienić dużym pojemnikiem lub osłonką, gdzie trafią doniczki z kwiatami. W ten sposób można łatwo pielęgnować poszczególne gatunki zapewniając im odpowiednią ziemię, optymalną ilość wody oraz właściwie ułożone dawki nawozowe, a jednocześnie powstanie spójna całość.

A może tak kompozycja rytmiczna?

Twój ogródek może być świetnym źródłem pięknych kwiatów ku ozdobie okien

Doskonałym pomysłem dla osób ceniących sobie elegancki styl będzie rytmiczna kompozycja na parapecie. Wystarczy 3-4 takie same rośliny posadzić do doniczek jednakowej wielkości i koloru. W nowoczesnych wnętrzach doskonale będą prezentować się donice ceramiczne w wyrazistym kolorze lub lekkie modele metalowe (np. wykonane z błyszczącego aluminium). Do klasycznego wnętrza z drewnianymi żaluzjami można kupić doniczki wykonane z egzotycznego drewna.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety rzymskie – świetny pomysł na aranżację wnętrza

Zobacz

Rolety rzymskie, tuż obok bambusowych są uważane za jedne z najbardziej eleganckich systemów zaciemniających do...

Dlaczego roleta krzywo się zwija?

Zobacz

Roleta może zwijać się krzywo z kilku powodów. Pierwszym z nich jest zły montaż. Tkanina nigdy nie będzie zwijać się prosto, gdy roleta nie zostanie…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark