Wczytuję dane...

Pomysły na oryginalną aranżację parapetu

średnia: 4.5  ocen: 4

Wiele osób misternie dobierających firany, zasłony i akcesoria do ich upinania zapomina o parapetach. A przecież ta dodatkowa przestrzeń pozwala stworzyć piękną dekorację, która sprawi, że okno nabierze zupełnie nowego wyrazu, a cała aranżacja wnętrza stanie się o wiele cieplejsza. Sprawdź kilka podpowiedzi, jak można ciekawie zagospodarować parapet.

Na co zwrócić uwagę tworząc ekspozycję parapetu?

lampion ze świeczką jako dekoracja okna

Jednym z nowych trendów w wystroju wnętrz jest unikanie ciężkich, długich firan i zasłon, które szczelnie zakrywają okna. Ich miejsce zajmują nowoczesne rolety i żaluzje oraz lekkie firanki uszyte z tiulu czy zazdrostki, które stanowią jedynie detal dekoracyjny. W ten sposób parapet pozostaje wyeksponowany. Tą nową przestrzeń warto ciekawie zagospodarować, aby okno stało się małym dziełem aranżacyjnej sztuki. Jak to zrobić?

Gdy chcemy nadać aranżacji stonowanej elegancji, powinniśmy wybierać dodatki idealnie pasujące do wystroju całego pomieszczenia. W takim przypadku należy rezygnować zarówno z przyciągających wzrok kolorów, jak i fantazyjnych kształtów czy wzorów. Prosta dekoracja stworzy doskonały duet z całą stylistyką wnętrza.

Możemy również zastosować przeciwstawny trend i zmienić okno w dekorację, która stanie się najmocniejszym punktem całej aranżacji. W takim przypadku należy wybierać duże ozdoby oraz wyraziste wzory. Trzeba jednak uważać, aby całość aranżacji była spójna.

Dopasuj dekoracje do charakteru pomieszczenia

Najpopularniejszą dekoracją polskich parapetów pozostają doniczki z kwiatami kwitnącymi lub roślinami zielonymi. Warto postawić na większą kreatywność i nieco urozmaicić parapet. Ozdoby powinny pasować do konkretnego pomieszczenia oraz umiejscowienia okna.

Pomysły na parapet w kuchni

dekoracyjne poszewki na parapecie

Na kuchennych parapetach doskonale sprawdzą się skrzynki z ziołami połączone z dekoracyjną konewką do ich podlewania.

Aranżacja łazienkowego parapetu

Na oknie łazienkowym możemy ustawić dekoracyjne świeczniki, zapachowe świece lub fantazyjny kominek z podgrzewaczami.

Dekoracyjny parapet w sypialni

W sypialni panuje o wiele większa dowolność. Tutaj parapet można wykorzystać jako dodatkowy blat i ustawić na nim książki, ozdobne pudełka z długopisami, kuferki na biżuterię, kubki na pędzelki i inne praktyczne drobiazgi.

Funkcję dekoracji mogą pełnić fantazyjnie rzeźbione ramki na zdjęcia, duże figurki czy inne designerskie ozdoby. W oknie doskonale prezentuje się kolorowe szkło, które odbija promienie słoneczne przenikające przez szybę. Duże wazony z kwiatami ciętymi idealnie będą wyglądać nie tylko od wewnątrz, ale także z zewnątrz. Podobny efekt uzyskamy, gdy kupimy ceramiczne donice w ulubionych barwach lub specjalne osłonki na doniczki plastikowe.

A co z parapetem w salonie?

Parapet w salonie powinien być efektowny. Na marmurze można stworzyć wystawę designerskich figur. Drewniany parapet pięknie podkreślą… kolorowe poduszki (powinny pasować stylistycznie do mebli wypoczynkowych). Możemy również wybrać rośliny pnące i zamontować specjalny stelaż – taka aranżacja okna nie wymaga zawieszania firanki.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Poszewki na wymiar nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter

Zobacz

Poszewki są doskonałymi elementami dekoracyjnymi, które wprowadzają do pomieszczeń niepowtarzalny klimat...

Jak kupić rolety?

Zobacz

Zakup rolet na miarę w sklepie internetowym składa się z kilku kroków. Pierwszym jest dokonanie dokładnych pomiarów, które pozwolą dobrać osłonę idealnie dopasowaną do…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark