Wczytuję dane...

Jakie firanki do kuchni?

średnia: 4.4  ocen: 12

Kuchnia i jadalnie to bez wątpienia pomieszczenie w którym zwyczajnie lubi się przebywać. Nie wynika to z samego faktu postawienie tam lodówki ;) Jak nadać kuchni przyjemnego klimatu i nie rozminąć się z funkcjonalnością jaką musi odznaczać się to wnętrze podczas aranżowania kuchennych okien?

Firanki do kuchni powinny być dostosowane do wielkości pomieszczenia oraz funkcji, którą mają pełnić. W niewielkich wnętrzach lepiej zrezygnować z ciężkich tkanin na rzecz powiewnej organzy lub krótkich zazdrostek. W większych pomieszczeniach lub kuchniach otwartych na salon doskonale będą prezentować się długie firany z woalu lub błyszczącej satyny. Firanki warto także dobierać do stylu aranżacji. Do wystroju klasycznego dobrze pasuje żakard, w kuchniach rustykalnych idealnie będą prezentować się koronki, woal dobrze współgra z aranżacjami nowoczesnymi. Gdy zestawiamy firany z roletami, możemy wybierać powiewne, prześwitujące tkaniny, a grubsze materiały sprawdzą się jako dodatkowa osłona okienna.

Firanki idealne do niewielkiej kuchni

firany woalowe i żakardowe do kuchni

Warto pamiętać, że odpowiednie firany są w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie lub sprawić, że będzie wydawać się mniejsze i węższe niż w rzeczywistości. W małych kuchniach lepiej zrezygnować z długich firan sięgających podłogi oraz ciężkich tkanin. Doskonale sprawdzą się powiewne materiały – organza, woal. Warto również zastosować uniwersalny trik dekoratorów wnętrz i wybierać wzory w jasnych kolorach. Niewielkie wnętrza najlepiej prezentują się wtedy, gdy dekoracja okna będzie jednolita. Dlatego w małej kuchni najlepiej powiesić białą firankę bez wzorów, falban i zbędnych ozdób.

Ciekawy efekt uzyskamy także wtedy, gdy firanę podepniemy lub lekko zmarszczymy i odsłonimy parapet (można na nim wyeksponować donice z ziołami lub kwiatami). W mikroskopijnych kuchniach doskonale sprawdzą się wąskie zazdrostki. Możemy połączyć dwie lub trzy takie dekoracje (z prześwitami pomiędzy nimi).

Jakie firanki do dużej kuchni?

Właściciele większych kuchni mają duże pole do popisu podczas doboru dekoracji okiennych. Mogą pozwolić sobie na niemal wszystkie tkaniny i długości. W kuchni urządzonej w stylu klasycznym pięknie będzie wyglądać firana żakardowa – możemy wybrać białą lub ecru. Miłośnicy romantycznych klimatów mogą pokusić się na gęste hafty lub koronki. Znakomitą dekoracją nowoczesnego wnętrza będzie zaś delikatna firana woalowa.

W kuchniach otwartych na salon warto zawiesić firanę dopasowaną do stylu całego wnętrza. W propozycjach architektów coraz częściej pojawiają się firanki kolorowe – np. z błyszczącej satyny. Duża przestrzeń lubi wzory, dlatego tkaniny nie muszą być gładkie. Warto jedynie pamiętać, że w kolorowo urządzonej kuchni lepiej będzie prezentować się gładka, biała firanka, a do jasnych ścian możemy dobierać kolorowe tkaniny.

Pamiętaj o funkcjonalności

Podczas wyboru firanek do kuchni, warto także wziąć pod uwagę kwestie praktyczne. Gdy osłona ma chronić przed słońcem, najlepsze będą gęste tkaniny (np. żakard). Osoby, które korzystają z rolet mogą pozwolić sobie na zazdrostki, krótkie firany z powiewnej organzy czy fantazyjnie upięty woal.

Długość powinna być dobrana w taki sposób, aby firanka nie „zahaczała” o stół lub kuchenne szafki, łatwo dawała się przesuwać i nie utrudniała dostępu do okna.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak czyścić rolety?

Zobacz

Nowe tkaniny, produkty drewniane, metalowe i plastikowe są impregnowane związkami, które zapobiegają zanieczyszczeniom i odpychają kurz...

Rolety bambusowe - kompendium wiedzy.

Zobacz

Rolety bambusowe ze względu na swoją budowę należy traktować przede wszystkim w kategoriach dekoracyjnych…