Nowe tkaniny, produkty drewniane, metalowe i plastikowe są impregnowane związkami, które zapobiegają zanieczyszczeniom i odpychają kurz, dlatego w pierwszych miesiącach funkcjonowania kwestia, jak czyścić rolety w domu, nie jest zbyt istotna. Jednak niej należy o nich zapominać. Dlaczego?
Jak czyścić rolety?
Jak wyczyścić rolety okienne wewnętrzne?
Rolety tradycyjne, rzymskie i plisowane – wszystkie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Poza kwestiami estetycznymi, regularne czyszczenie rolet pozwala także zachować ich właściwy stan użyteczności oraz bezawaryjną pracę przez lata.
Każda roleta ze względu na swoją konstrukcję powinna być czyszczona we właściwy dla niej sposób. Ze względu na zastosowanie zróżnicowanych materiałów, które w odmienny sposób reagują na środki czyszczące oraz samą wodę, warto zrobić wstępne rozpoznanie – wiodący producenci dołączają do swoich produktów instrukcje obsługi ze wskazaniami na sposoby pielęgnacji. Co, jeśli takich materiałów zabrakło, a roleta wydaje się zabrudzona?
Rolety klasyczne: woda, detergent, a może odkurzacz?
Każdą roletę w domu należy czyścić regularnie, tj. nie dopuszczać do jej wyraźnego zabrudzenia. Tradycyjne rolety materiałowe, czyli wolnowiszące i kasetowe nie nadają się do prania na mokro. Niedopuszczalnym jest także demontaż tkaniny z tzw. rolki nawojowej, ponieważ do jej ponownego założenia wymagane są profesjonalne narzędzia.
Skutecznym sposobem na oczyszczenie tkaniny rolety jest wykorzystanie odkurzacza ustawionego na możliwie minimalną siłą ssącą z czystą końcówką. Jeśli nie dysponujemy odkurzaczem z regulacją (zbyt duża siła ssąca mogłaby trwale odkształcić roletę), można wykorzystać gumkę do ołówka w przypadku punktowych zabrudzeń, albo wałek z taśmą do oczyszczania odzieży.
Wyraźne zabrudzenia opcjonalnie oczyszczamy delikatnie wilgotną ściereczką. Uwaga: należy robić to bardzo ostrożnie, tj. tak, aby na tkaninie nie pozostały odbarwienia i zacieki. Roleta przetarta na morko powinna zostać rozwinięta do momentu jej całkowitego wyschnięcia; w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura jest znacznie niższa, proces schnięcia można przyspieszyć chłonną suchą szmatką z mikrofibry.
Przy każdorazowym czyszczeniu rolety zaleca się przecieranie mechanizmu, ale w taki sposób, aby woda nie wciekała do wnętrza kasety zwijającej/mocującej.
Tych błędów unikaj przy czyszczeniu rolet klasycznych:
- pamiętaj o umiarze, jeśli korzystasz z wody i detergentów – zdeformowana tkanina po wyschnięciu nie będzie spełniała swojej zasadniczej funkcji,
- przy czyszczeniu rolet staraj się unikać ostrych gąbek, ponieważ te mogą doprowadzić do miejscowych przetarć materiału,
- tkanin rolet materiałowych wolnowiszących i kasetowych nie pierzemy w pralce,
- w żadnym wypadku nie prasuj żelazkiem rolety, których tkanina jest pogumowana.
Rolety rzymskie: wypierzesz w domu lub pralni chemicznej
Rolety rzymskie są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji od kasetowych i wolnowiszących. Materiały wykonane do ich produkcji są znacznie bardziej odporne, a co za tym idzie – można je z powodzeniem prać w domu - wystarczy do tego woda o temperaturze około 30 °C. Opcjonalnie, tkaninę można oddać do pralni chemicznej. Przypomnijmy, że demontaż rolet rzymskich nie sprawia żadnych problemów, ale po wielokrotnym praniu, materiał może z czasem tracić swój intensywny kolor.
Rolety plisowane: namocz w wodzie z detergentem - ale uważaj!
Rolety plisowane są stosunkowo proste w czyszczeniu z zabrudzeń. Materiał z kasetą demontujemy z oka, a następnie czyścimy wilgotną gąbką lub ściereczką o max temperaturze 30 stopni. Ewentualnie zanurzamy je w wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do prania, ale tu należy uważać by nie wkładać do wody całej rolety plisowanej a sam materiał. Roleta, bowiem posiada elementy podklejane oraz sprężynki, które po namoczeniu mogą się odkleić, zardzewieć czy inaczej mówiąc – po prostu zepsuć. Na koniec, plisy ostrożnie spłukujemy pod bieżącą wodą i usuwamy z nadmiaru wody zamykając ją do wewnątrz. Warto zwrócić uwagę, aby woda nie dostała się do silników lub mechanizmu korbowego, czy – jak wspomniano powyżej innych wrażliwych, niemateriałowych elementów.
Tak oczyszczoną roletę plisowaną montujemy w oknie, o czym kilkukrotnie otwieramy i zamykamy roletę, aby wyeliminować ewentualne ryzyko sklejenia się materiału. Następnie należy ją pozostawić złożoną by utrwalił się prawidłowy układ składanego materiału. Biorąc pod uwagę powyższe zdecydowanie zaleca się używanie delikatnie zwilżonej ścierki czy gąbki w celu czyszczenia plis a ich namaczanie pozostawić, jako ostateczność.
Jak czyścić rolety wykonane z bambusa i drewna?
Rolety drewniane i bambusowe niewątpliwie pasują do wielu stylów wnętrz. Styl rustykalny, retro lub śródziemnomorski wygląda o wiele bardziej przytulnie i bardziej ekologicznie, gdy uzupełniają go te rodzaje rolet. Jednak kwestia czyszczenia rolet poziomych wykonanych z bambusa lub naturalnego drewna martwi większość ludzi przed zakupem.
Przy czyszczeniu rolet tego typu obowiązuje jedna główna zasada: w żadnym przypadku nie należy wystawiać rolet z drewna lub bambusa na długotrwałe działanie wody za pomocą środka czyszczącego. Wszystkie rodzaje drewna są deformowane pod wpływem wody. Rolety po prostu należy wytrzeć wilgotną szmatką, aby usunąć kurz. Można czyścić drewniane i bambusowe rolety suchą lub lekko wilgotną gąbką, usuwając kurz z powierzchni listew. Po usunięciu osadu można użyć pasty z natryskiem antystatycznym, który jest częścią polerowania i chroni powierzchnię drewnianych pasków przed osadzaniem się kurzu.
Jeśli istnieje potrzeba czyszczenia każdej lameli, można kupić specjalną szczotkę do czyszczenia rolet. Składa się z kilku elementów z tworzywa sztucznego. Zewnętrznie część przypomina szczypce, na końcach każdego elementu znajduje się miękka gąbka pokryta specjalnym materiałem. Taki sposób czyszczenia rolet jest dość wygodny, ale niepożądane jest zanurzenie go w wodzie, aby nie było plam na lamelce. Ale do czyszczenia na sucho drewnianych rolet jest odpowiedni.
Jak czyścić rolety plastikowe?
Plastik to najbardziej prosty materiał do czyszczenia.Takie rolety można namoczyć, przetrzeć wilgotną szmatką, odkurzyć i nawet potraktować roztworem do mycia okien. Pamiętaj by uważać na pozostałe elementy rolety lub żaluzji jak: sznurki, mechanizm samohamujący itp. Te mogą źle znosić wodę. Jest kilka sposobów czyszczenia rolet plastikowych:
- Można zdjąć konstrukcję z ramy okiennej, zanieść ją do łazienki i umyć plastikowe lamelki w stanie rozłożonym za pomocą prysznica. Następnie rolety muszą zostać wysuszone, a proces przebiega szybciej przy użyciu suszarki do włosów.
- Można przygotować roztwór mydła do czyszczenia, dodając środek czyszczący do wody. Zanurzając rolety w roztworze, myć ich powierzchnię w kierunku od środka listwy do jej krawędzi, usuwając grudki kurzu i brudu. Jeśli lamele są bardzo brudne, można je czyścić pojedynczo. Należy pamiętać, że okno można umyć dopiero po wyczyszczeniu plastikowych rolet.
Czym czyścić rolety?
Najlepiej czyścić rolety okienne zgodnie z zaleceniami producenta. W sklepach dostępne są także specjalne specyfiki do czyszczenia rolet - warto się w nie zaopatrzyć. Istnieje jednak kilka uniwersalnych sposobów, które sprawdzają się w przypadku niemal każdego rodzaju rolet materiałowych.
Przede wszystkim zazwyczaj nie należy prać rolet na mokro - ani w pralce, ani ręcznie. Zazwyczaj nie nadają się także do prania chemicznego (wyjątkiem są rolety rzymskie a w zasadzie ich tkaniny). Tkaniny, z których wykonane są rolety okienne, zazwyczaj posiadają specjalną powłokę ochronną - gumę lub apreturę, którą pranie może uszkodzić. Dzięki tej warstwie materiał mniej się brudzi, nie chłonie wilgoci, nie zniekształca się ani nie płowieje. Bardzo ważne jest, aby regularnie zbierać z rolet gromadzący się kurz. Dzięki temu kurz nie będzie się nawarstwiał tworząc zabrudzeń trudnych do usunięcia. Można odkurzać rolety miotełką do kurzu bądź odkurzaczem, przy pomocy końcówki ze szczotką. W ten sposób należy także czyścić kasetę rolety, dokładnie odkurzając wszelkie szczeliny. Używając odkurzacza należy nastawić go na najmniejszą moc. Do usunięcia kurzu może się też nadać rolka do czyszczenia ubrań. Bezpieczną metodą jest też przecieranie powierzchni materiału suchą lub lekko wilgotną (nigdy mokrą!) szmatką z bawełny, mikrofibry lub flaneli bądź delikatną, miękką gąbką. Mocniejsze, miejscowe zabrudzenia można wyczyścić zwykłą gumką do mazania. Trzeba to jednak robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić apretury i nie odbarwić materiału.
Niestety, niektórych zabrudzeń nie da się usunąć ani wilgotną ściereczką, ani tym bardziej odkurzaczem - mogą pobrudzić się z powodu oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak błoto czy brud osiadający na materiale w czasie ulewy, rośliny czy owady. Roleta w kuchni może zabrudzić się jedzeniem lub tłuszczem, a gdy w domu są dzieci, tkanina narażona jest również na zabrudzenia farbkami czy kredkami. Aby wyczyścić takie zabrudzenia można użyć delikatnego detergentu (na przykład płynu do prania) lub octu, niewielką jego ilość dodając do wody, którą zwilżymy szmatkę lub gąbkę. Aby mieć pewność, że rozwiązanie jest bezpieczne, wykonajmy najpierw próbę w mało widocznym miejscu rolety. Materiału nie należy szorować, aby nie uszkodzić jego struktury i koloru. Wilgotne rolety zostawiamy do wyschnięcia w stanie rozłożonym.
Czym czyścić rolety dzień noc?
Rolety typu dzień noc wykonane są zazwyczaj z tkaniny poliestrowej, której również nie można prać w pralce ani chemicznie. Do ich czyszczenia nie należy też stosować żadnych detergentów, ponieważ mogą odbarwić materiał. W przypadku rolet typu duolight równie ważne jest regularne czyszczenie tkaniny z kurzu - przy pomocy odkurzacza lub miotełki. Aby odświeżyć materiał można przetrzeć jego powierzchnię wilgotną szmatką lub gąbką, używając do tego letniej wody. Podobnie jak w przypadku rolet materiałowych, do zmycia większych zabrudzeń można użyć specjalnego płynu do mycia rolet lub, ewentualnie, delikatnego detergentu. Trzeba jednak robić to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić delikatnej struktury materiału - zwłaszcza jego przezroczystych części.
Jak wyczyścić rolety okienne materiałowe?
Przed czyszczeniem rolet pionowych należy je zdemontować. Konstrukcja przypomina mechanizm rolek poziomych, z niewielkimi różnicami.
Najpierw trzeba usunąć okapy razem z roletami. Zazwyczaj są przymocowane za pomocą uchwytów ściennych, które można łatwo zgiąć. Po drugie, konieczne jest usunięcie poszczególnych pasów materiału z prowadnic, a następnie usunięcie ciężarków i łańcucha, na których są one zamocowane. Rolety z tkaniny można prać, więc należy zwinąć je w rulon i włożyć do miski z wodą i detergentem.
Zazwyczaj producenci rolet tekstylnych impregnują je specjalnymi środkami, które nie pozwalają na osadzanie się pyłu w dużych ilościach. Dlatego do czyszczenia wystarczy delikatnie pranie i dalsze suszenia. Czasami na tkaninie rolet powstają tłuste plamy, aby je usunąć, można w domu zrobić zwykły środek czyszczący. Aby to przygotować, będzie potrzebna szklanka ciepłej wody, pół szklanki sody i trochę nadtlenku wodoru. Trzeba nałożyć roztwór na plamę za pomocą gąbki lub wlać płyn do butelki z rozpylaczem i nanieść na brud. To narzędzie jest odpowiednie tylko dla białych żaluzji pionowych. UWAGA: Zawsze wykonaj test na niewidocznej części materiału by sprawdzić czy się nie odbarwi!
W przypadku tkanin kolorowych można zastosować roztwór oparty na sodzie oczyszczonej oraz mydle i wodzie. Ciecz z mydłem nakłada się na pasek wzdłuż całej długości za pomocą gąbki, a następnie spłukuje czystą bieżącą wodą. Czyszczenie pionowych rolet w pralce nie jest możliwe, ponieważ mogą one być poszarpane i ulec zniszczeniu, dlatego najlepiej czyścić je ręcznie.
Czyszczenie żaluzji poziomych i pionowych zajmuje trochę czasu. Ale w końcu okna będą świecić czystością i bez wątpienia każdy będzie zadowolony z osiągniętego rezultatu.
Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać
Rolety samozwijające - dlaczego warto?
ZobaczRolety samozwijające są nowoczesnym rozwiązaniem, które napłynęło na polski rynek...
Rolety w kasecie PCV czy aluminiowej?
ZobaczRolety w kasecie cieszą się rosnącym uznaniem wśród Polaków, którzy cenią je za wysoką wartość estetyczną…