Wczytuję dane...

Jak wybrać odpowiedni karnisz?

średnia: 5.0  ocen: 1

Rodzajów karniszy jest mnóstwo. Zanim ktoś zdecyduje się na jeden konkretny, warto przeanalizować sytuację, by ocenić, który będzie odpowiedni i jakie są wymagania wobec niego.

Można wybierać spośród karniszy z ozdobnymi zakończeniami, które pasują do konkretnych wnętrz. Poza tym jest cała gama kolorystyczna, a jeśli chodzi o kolor karnisza, to najlepiej jest go dopierać względem stylu pomieszczenia, w którym ma zostać zawieszony. Ważne są również elementy utrzymujące firanki i zasłonki, a decydować można się na typowe żabki, kółeczka, przelotki, szelki i różnego rodzaju zawieszki. Poza tym należy się zastanowić nad tym, jaki karnisz się sprawdzi, czy pojedynczy, podwójny a może z trzema torami.

Wybierać można spośród karniszy drążkowych, szynowych i drążkowo-szynowych.

Karnisz rurowy z zasłoną

Materiał z jakiego będzie wykonany karnisz jest również ważny, a wybierać można spośród metalowych i drewnianych. Karnisz, podobnie, jak firanka może być prawdziwa ozdobą okna, jeśli tylko dobierze się go idealnie do wnętrza. Istotny jest więc styl i aranżacja pomieszczenia. Warto dobrać karnisz tak, by ładnie współgrał z całością. Dla przykładu: do minimalistycznych wnętrz idealnie nadają się karnisze metalowe o prostej budowie, bez żadnych zdobień. Zakończenia mogą być kwadratowe, owalne ścięte. Jeśli mowa o stylu klasycznym, to sprawdzi się karnisz drewniany z owalnymi, ładnymi zdobieniami w postaci zakończeń. W zależności od kolorystyki wnętrza, karnisz również należy wybierać proporcjonalnie do utrzymanych kolorów. W klasycznych pomieszczeniach sprawdzi się mosiądz antyczny, a w nowoczesnych np. chromowana stal.

Na jakie style mocowań się decydować?

Mocowań jest mnóstwo, zaczynając od typowych żabek, po mniej znane rozwiązania tunelowe. To na co się ktoś zdecyduje zależy głównie od gustu, upodobań i oczywiście realnego podejścia do sprawy. Może się okazać, że bardzo spodobają się żabki i o ile nie ma z nimi problemu przy zawieszaniu delikatnych firanek, to z ciężkimi zasłonami może już być kłopot. Ważne jest więc to, co zawiśnie na takim karniszu. Elementy mocowań muszą więc zostać dobrane odpowiednio do ciężkości materiałów i tkanin, z jakich wykonane są firanki i zasłony. Do zawieszenia firanek i lekkich zasłon nadają się wcześniej wspomniane żabki, oraz stylowe agrafki i haczyki. Do cięższych rzeczy praktyczniejszym rozwiązaniem będą przelotki i kółka, bądź rozwiązanie tunelowe.

Ważną kwestią przy doborze karnisza jest wytrzymałość ścian. Zbyt słabe i cienki nie są odpowiednie do przytwierdzania do nich karniszy, bo element taki uszkodzi ścianę i co ważne, po zawieszeniu ciężkich zasłon, karnisz może po prostu z niej wypaść. Jeśli są jakiekolwiek przeciwwskazania co do wytrzymałości ścian, to warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem, a jest nim np. opcja zamontowania paneli przesuwnych do sufitu. W ostateczności można zrezygnować z karnisza i wszelkich ozdób okiennych typu firanka i zasłonka i zdecydować się na rolety.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety okienne dzień noc – co warto o nich wiedzieć?

Zobacz

Rolety dzień i noc stały się prawdziwym hitem. Te nowoczesne przesłony okienne...

Jak urządzić salon? Komfort przede wszystkim

Zobacz

Salon jest zdecydowanie jednym z najważniejszych pomieszczeń użytkowych w każdym domu. To w…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark