Wczytuję dane...

Jak kupić rolety?

średnia: 4.8  ocen: 5

Zakup rolet na miarę w sklepie internetowym składa się z kilku kroków. Jak się do tego zabrać? Czy wymaga to dużej ilości czasu? Czy dasz sobie z tym radę? Zerknij poniżej koniecznie!

Pierwszym krokiem jest dokonanie dokładnych pomiarów, które pozwolą dobrać osłonę idealnie dopasowaną do konkretnej wnęki okiennej. Należy wpisać szerokość i wysokość rolety. Wymiary rolety muszą być dostosowane nie tylko do okna, ale także do sposobu montażu – pomiary nieco inaczej wyglądają w przypadku rolet montowanych do ściany, sufitu i na ramie okna, dlatego powinniśmy je wykonać zgodnie z instrukcją. Kolejnym krokiem jest dobór tkaniny (w przypadku żaluzji będzie to dobór lameli). Z palety dostępnych wzorów, należy wybrać tkaninę, która pasuje do naszego wystroju wnętrz. Gdy zaznaczymy wysokość i szerokość osłony oraz tkaninę, która nas interesuje, widzimy już cenę rolety. Następnie, należy zaznaczyć rodzaj prowadzenia, stronę sterowania i sposób montażu (bezinwazyjny lub inwazyjny).

Jak dokonać pomiarów rolet i żaluzji?

Przy zakupie rolety na wymiar niezbędne jest podanie jej wysokości i szerokości. Wymiary te nie mogą jednak odzwierciedlać wysokości i szerokości wnęki okiennej. Musimy wybrać sposób montażu i na tej podstawie dokonać właściwych pomiarów okna.

Rolety na wymiar

Rolety montowane do ściany:

 1. szerokość – należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej i dodać do niej po 5 cm z każdej strony
 2. wysokość – należy zmierzyć wysokość wnęki i dodać do niej 30-35 cm, co pozwoli zamontować osłonę nieco wyżej i swobodnie otwierać okno

Rolety montowane na ramie okiennej

 1. szerokość – do szerokości szyby należy dodać po 2 cm z każdej strony
 2. wysokość – wysokość szyby wraz z ramą okienną

Rolety montowane do sufitu

 1. szerokość – do szerokości wnęki okiennej należy dodać 10 cm (po 5 cm z każdej strony)
 2. wysokość – należy zmierzyć przestrzeń od sufitu do punktu, w którym chcemy, aby osłona kończyła się (najlepiej, gdy roleta sięga prawie do podłogi)

Uwaga! W każdym wypadku kieruj się instrukcją pomiaru wskazaną na karcie danego systemu. Nie ma bowiem uniwersalnego pomiaru dla wszystkich rolet nawet gdy są tego samego typu.

Jak dobrać tkaniny do wnętrza?

Po dokonaniu pomiarów i wpisaniu szerokości oraz wysokości interesującej nas rolety, należy dobrać rodzaj tkaniny. Ta decyzja dla wielu inwestorów jest najprzyjemniejszym momentem podczas zakupu rolet. Warto pamiętać, aby wybierać tkaniny pasujące do wystroju wnętrza. Pod uwagę powinniśmy wziąć kolorystykę:

darmowe próbki tkanin roletowych
 1. podłogi
 2. ścian
 3. mebli i dodatków

W niewielkich pomieszczeniach lepiej będą prezentować się ciepłe, jasne kolory, w przestronnym salonie możemy pozwolić sobie na dowolność. Warto pamiętać, że neutralne odcienie (beże, szarości, biel, kremowy, czernie) będą pasować niemal do każdego wystroju, dzięki czemu po przemalowaniu ścian i wymianie mebli, nie będziemy musieli zmieniać rolety.

Brązy i odcienie słoneczne dobrze wyglądają w sypialniach, kuchniach i jadalniach, ponieważ sprawiają, że pomieszczenie nabiera przytulnego klimatu. W nowoczesnych salonach, urządzonych w stylu minimalistycznym, dobrze będą prezentować się czerwienie i inne barwy przyciągające wzrok – takie rolety staną się głównym elementem dekoracyjnym całego wnętrza. W sklepie Wystroj-Okien.pl po zaznaczeniu rodzaju tkaniny, w polu „Twój wybór”, pojawi się już cena wybranej rolety.

Uwaga! W każdym wypadku kieruj się instrukcją pomiaru wskazaną na karcie danego systemu. Nie ma bowiem uniwersalnego pomiaru dla wszystkich rolet nawet gdy są tego samego typu.

A strona sterowania?

Po doborze tkaniny, należy określić stronę sterowania. Dostępne są rolety ze sterowaniem:

 1. prawym
 2. lewym

Stronę warto dobrać w taki sposób, abyśmy mieli wygodny dostęp do sterowania osłoną po zamontowaniu rolety.

Jaki mechanizm prowadzący?

Kolejnym krokiem przy zakupie rolety jest dobór prowadzenia. Większość systemów dostępnych w sklepie Wystroj-okien.pl posiada mechanizm:

 1. sznurkowy
 2. koralikowy (należy go dostosować do szerokości rolety)

W niektórych roletach pojawia się także wygodne sterowanie żyłkowe, które sprawia, że tkanina doskonale przylega do szyby.

Rodzaj montażu

Ostatnim etapem podczas doboru idealnej rolety jest oznaczenie rodzaju montażu, który nas interesuje (musi on pasować do dokonanych wcześniej pomiarów okna). Coraz częściej rolety można montować nie tylko inwazyjnie (do sufitu lub ściany), ale także bezinwazyjnie (takie mocowanie sprawdzi się nie tylko przy mini-roletach, ale także przy niektórych roletach typu dzień i noc i innych osłonach z mechanizmem sznurkowym).

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety w kasecie PCV czy aluminiowej?

Zobacz

Rolety w kasecie cieszą się rosnącym uznaniem wśród Polaków, którzy cenią je za...

Moskitiera – bardzo skuteczna ochrona przed komarami

Zobacz

Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza. Pogoda jest bardzo zmienna: raz jest ciepło i świeci słońce, by za chwilę padał ulewny deszcz…