Wczytuję dane...

Rolety w kasecie PCV czy aluminiowej?

średnia: 4.3  ocen: 16

Rolety w kasecie cieszą się rosnącym uznaniem wśród Polaków, którzy cenią je za wysoką wartość estetyczną, wygodę użytkowania, a przy tym łatwy i szybki montaż. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje kaset: PCV oraz aluminiowe. Który z tych materiałów jest lepszym rozwiązaniem?

Gdzie warto zamontować rolety w kasecie?

Rolety w kasecie aluminiowej z prowadnicami - wersja luxusowa

Rolety w kasecie są szczególnymi przesłonami okiennymi, które chociaż są nieco droższe w zakupie od klasycznych rolet wolnowiszących, to ich zastosowanie może być bardzo szerokie. Polacy chętnie stosują je zarówno w pokojach dziennych, dziecięcych, wypoczynkowych jak i pomieszczeniach użytkowych.

Poza tym, rolety w kasecie bywają także sprawdzonym rozwiązaniem dla osób, które z pewnych względów nie mają możliwości instalacji kasety inwazyjnie do sufitu lub ściany – dotyczy m.in. wynajmowanych lokali biurowych, gdzie za taką ingerencję musiałby zapłacić najemca.

Sposób montażu rolet w kasecie

Rolety w kasecie mogą być montowane na dwa sposoby:

  1. bezinwazyjnie: montaż w oparciu o listwy wklejane bezpośrednio na ramę okienną (kleje wykorzystywane przez producentów rolet w kasecie są odporne na wahania temperatur, nie powodują też zacieków latem),
  2. inwazyjnie: kasetę przesłony przykręca się do listew przyszobowych.

Wybieramy rodzaj kasety. PCV czy aluminium?

Rolety w kasecie PCV:

PCV jest najpopularniejszym materiałem, wykorzystywanym przy produkcji kaset do przesłon wewnętrznych. Wykonane ze sztucznego tworzywa kasety wykazują wysoką wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, są odporne na ścieranie, a ewentualne zarysowania powstające na ich powierzchni są w zasadzie niewidoczne.

Rolety w kasecie PCV rolkas - na wymiar

Poza tym, kasety PCV dobrze znoszą promieniowanie ultrafioletowe, nie tracąc swojej białej barwy przez wiele lat eksploatacji i co ważne – są lekkie i tanie w zakupie.

Rolety w kasecie aluminiowej:

Rolety w kasecie aluminiowej uchodzą za trwalsze i nieco bardziej estetycznie wykonane w porównaniu do tych z materiału PCV, chociaż w praktyce - różnice są trudno zauważane; szczególnie w przypadku tradycyjnych odmian w kolorze białym lub srebrnym. Pewną przewagą rolet z kasetami aluminiowymi jest z pewnością możliwość wyboru spośród wielu wzorów i faktur, które z powodzeniem mogą imitować drewno.

Rolety w kasecie aluminiowej Lux - na wymiar

To dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają okna z naturalnymi, drewnianymi ramami, na których zamontowanie rolet z kasetą PCV mogłoby prezentować się po prostu mało estetycznie.

Wady i zalety rolet w kasecie

Argumenty za:

Rolety w kasecie są ergonomicznymi, kompleksowymi przesłonami, które mają szerokie zastosowanie użytkowe. Ze względu na swoją budowę, nie ograniczają dostępu do okna w przeciwieństwie do zwykłych rolet wolnowiszących, a ich mechanizm gwarantuje możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Chowana w kasecie roleta nie jest narażona na powiew wiatru ani ewentualne zabrudzenia, a dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, tkanina nie sprawia większych trudności w regularnym czyszczeniu.

Poza tym, rolety montowane w kasetach aluminiowych lub tych z materiału typu PCV pozwalają na uniknięcie konieczności ingerencji w strukturę ściany lub sufitu, co jest właściwym rozwiązaniem w przypadku m.in. wynajmowanych pomieszczeń użytkowych. Rolety w kasetach chętnie stosowane są jako podstawowe przesłony drzwi balkonowych, będąc doskonałą alternatywą dla rolet plisowanych. W pewnym zakresie, tego typu przesłony mogą być także stosowane w przypadku okien z zaokrąglonymi listwami przyszybowymi oraz wywietrznikami.

Argumenty przeciw:

Liczba argumentów przemawiająca przeciw instalacji rolet w kasecie jest dość uboga. W zasadzie jedynym zarzutem może być tutaj sama objętość rolety - w przypadku bardzo wąskich wnęk okiennych kaseta bywa powodem, dla którego okno może nie otwierać się tak szeroko, jak dotychczas. Przed ewentualnym montażem tego typu rolet, warto wcześniej skonsultować swoje oczekiwania ze sprzedawcą.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Moskitiera – bardzo skuteczna ochrona przed komarami

Zobacz

Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza. Pogoda jest bardzo zmienna: raz jest ciepło i świeci słońce, by za chwilę padał ulewny deszcz… A ciepła i deszczowa wiosna to gwarancja, że sezon letni spędzimy w towarzystwie...

Rolety na karnisz - warto o nich pomyśleć

Zobacz

Przełom wiosny i lata to już odpowiedni czas na właściwe zatroszczenie się o nasze okna. Osoby, które nie chcą rezygnować z karniszy, podkreślających wyjątkowy charakter…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark