Wczytuję dane...

Jakie rolety wybrać do kuchni połączonej z jadalnią?

średnia: 5.0  ocen: 1

Wiele osób decyduje się na urządzenie kuchni połączonej z jadalnią. Takie rozwiązanie jest praktyczne, nie „izoluje” osoby przygotowującej posiłki od reszty rodziny. Wnętrze wymaga jednak odpowiedniej aranżacji. Uzupełnieniem dla mebli będą dodatki. Jednym z nich są osłony okienne, które nie tylko zapewniają prywatność czy chronią pomieszczenie przed wścibskimi spojrzeniami, ale i stają się dekoracją wnętrza. Jakie rolety będą idealne do kuchni z jadalnią?

Zwróć uwagę na poziom nasłonecznienia

Osłony okienne muszą być praktyczne. Ich główną rolą jest osłona wnętrza przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dlatego, jeszcze zanim zaczniemy porównywać poszczególne modele rolet, warto dokładne określić lokalizację naszej kuchni i na tej podstawie zawęzić wybór. Kuchnie z oknem wychodzącym na południe wymagają całkiem innej osłony niż te wychodzące na północ czy zachód. Poziom nasłonecznienia pozwoli nam ustalić, czy roleta ma pełnić funkcję zaciemniającą czy tylko delikatnie rozpraszać światło.

nowoczesna roleta klasyczna do kuchni

W pomieszczeniach, które są narażone na silne promieniowanie, idealne mogą okazać się klasyczne rolety z tkaniną podgumowaną. Niektórzy idą o krok dalej i montują takie rolety podgumowaną stroną do wewnątrz. Takie rozwiązanie sprawdza się w pomieszczeniach, które są narażone na bardzo silne promieniowanie słoneczne. Musimy jednak pamiętać, że przesłona całkowicie zaciemni wnętrze.

Pamiętaj o utrzymaniu osłon w czystości

Kuchnie są problematycznym pomieszczeniem. To tutaj gotujemy, dlatego wnętrze narażone jest na zawilgocenia i zabrudzenia. Dlatego przy wyborze rolet, należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyczne, ale także na możliwości utrzymania konkretnej przesłony w czystości. Idealnie sprawdzą się rolety wykonane z PCV. Materiał ten nie niszczy się pod wpływem wilgoci i nie sprawia żadnych problemów pielęgnacyjnych – wystarczy go przecierać wilgotną ściereczką.

Podobne zalety mają tradycyjne żaluzje aluminiowe, które również sprawdzą się w kuchni. W kuchniach, które są średnio nasłonecznione, doskonałe będą mini rolety z cienkich tkanin. Przepuszczają one światło, ale w zamian można je ściągać z okna i prać. Przy otwieraniu skrzydła, nie trzeba składać osłony.

Niektórzy decydują się na rolety bambusowe, które doskonale wyglądają w połączeniu z zabudową drewnianą. Warto jednak pamiętać, że na takich osłonach będzie osiadać kurz, a bambus jest trudny w pielęgnacji. W kuchni lepiej zrezygnować także z rolet zamszowych, które są efektowne, ale szybko mogą zmienić swój wygląd pod wpływem wilgoci i kuchennych zabrudzeń.

A może tak plisy?

Dobrym rozwiązaniem w kuchni mogą okazać się także plisy. Takie przesłony składają się z profili, prowadnic i plisowanej tkaniny. Ich zaletą jest nie tylko prosta budowa i łatwość montażu, ale także bogata kolorystyka – producenci proponują tkaniny w różnych odcieniach, dzięki czemu każdy powinien dopasować wzór pasujący do wystroju kuchni. Co ważne, plisy sprawdzą się nie tylko na standardowych okiennicach, ale także na oknach okrągłych czy trójkątnych.

Profile z tkaniną można obracać lub przesuwać, co pozwoli nam sterować natężeniem światła wpadającego do kuchni. W sklepach dostępne są plisy z tkanin lub poliestru. Tkaniny można wygodnie zdejmować z prowadnic (np. gdy chcemy umyć okno).

Plisy pozwalają także uzyskać efekt rolet dzień noc. Wystarczy zamontować na jednej prowadnicy 2 plisy w różnych kolorach – jaśniejszą i zaciemniającą. Musimy jedynie pamiętać, aby tkanina zaciemniająca znalazła się na dole. W ten sposób, można sterować paskami i uzyskać efekt eleganckiej rolety dzień noc nawet wtedy, gdy wybierzemy praktyczną tkaninę poliestrową.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety okienne dzień noc – co warto o nich wiedzieć?

Zobacz

Rolety dzień i noc stały się prawdziwym hitem. Te nowoczesne przesłony okienne łączą funkcjonalność z efektownym wyglądem – pasy zaciemniające pięknie prezentują się nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale także...

Jak wymienić materiał w rolecie i czy warto?

Zobacz

Tkanina w roletach zabrudziła się i wygląda nieestetycznie? A może planujesz remont wnętrza, kupujesz nowe dodatki i dotychczasowe rolety nie pasują do nowego stylu? W takich przypadkach…





Darmowy poradnik o roeltach - Olmark