Wczytuję dane...

Verticale – czy aby tylko do biura i pomieszczeń o surowym klimacie?

średnia: 4.7  ocen: 6

Żaluzje pionowe, czyli verticale, zdobywają coraz szersze zainteresowanie. Te charakterystyczne przesłony okienne są bowiem estetyczne, doskonale chronią wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, a jednocześnie nie są drogie. Kojarzą się jednak przede wszystkim z biurami i innymi wnętrzami o surowym klimacie. Czy verticale nie nadają się więc do przytulnych, domowych wnętrz?

Verticale – co to takiego?

Verticale to żaluzje wykonane z pionowych pasków, które wiszą obok siebie i tworzą, w ten sposób, jednolitą osłonę okienną. Poszczególne paski często określane są terminem plis lub lameli. Paski są połączone od dołu łańcuszkiem lub sznurkiem, który przytwierdzony jest do szyny. Szyna posiada wmontowany mechanizm sterujący.

Verticale na wymiar

Dostępne są verticale sterowane:

  1. ręcznie
  2. automatycznie

Zalety verticali

Plisy można przesuwać na boki, do przodu lub do tyłu oraz obracać je. Pasy materiału pozwalają więc w pełni kontrolować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Takiej możliwości nie dają tkaninowe zasłony czy rolety, które można wyłącznie podnieść lub opuścić. Verticale sprawdzą się jako przegroda w pomieszczeniach biurowych – można je zamontować na szklanych ściankach działowych. Dużym plusem żaluzji pionowych jest to, że można je dopasować do powierzchni nietypowych. Producenci wykonują bowiem verticale skośne, które znakomicie sprawdzą się jako efektowna osłona bardzo dużych przeszkleń, okien dachowych czy szklanych ścianek działowych o nietypowych kształtach.

Wśród zalet żaluzji pionowych warto wymienić ponadto:

  1. wygodę i łatwość obsługi mechanizmu sterującego przesłoną
  2. możliwość zamontowania do sufitu (na klipsach) lub ściany (na wspornikach)
  3. duży wybór materiałów
  4. bogate wzornictwo

Z jakich materiałów wykonane są verticale?

Żaluzje pionowe wykonane są z pasków. Lamele powstają z:

Kolorowe żaluzje pionowe do biura





  1. PCV
  2. lakierowanego aluminium
  3. tkanin
  4. drewna











Producenci każdą plisę wyposażają w obciążnik (montowany jest on na dole paska), dzięki czemu paski zawsze wiszą pionowo. Duży wybór materiałów pozwala dobrać osłony, które będą pasować do wnętrz w stylu klasycznym lub nowoczesnym.

Verticale – nie tylko do biura

Klasyczne verticale kojarzą się z nieco „surowymi” osłonami okiennymi, które znamy z biur. Firmy wybierają bowiem żaluzje pionowe wykonane z PCV lub aluminium. Takie osłony nie są zbyt dekoracyjne. Producenci proponują jednak także wiele innych wzorów. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych znakomicie sprawdzą się verticale wykonane z różnorodnych tkanin. Bogata kolorystyka i wzornictwo oraz różne szerokości pasków, sprawiają, że żaluzje pionowe są nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale i mogą stać się piękną ozdobą wnętrza. Takie osłony okienne idealnie wpisują się w styl nowoczesny. Jednak pastelowe wzory powinny pasować także do bardziej przytulnych wnętrz. Verticale wykonane z pasków drewnianych świetnie będą prezentować się na tarasach i werandach. Idealnie pasują również do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu rustykalnym. Miłośnicy awangardowych rozwiązań, mogą wybrać pionowe żaluzje wykonane z bardzo cieniutkich, kolorowych pasków (często takie osłony określane są mianem „verticale sznurkowych”).

Dlaczego warto zamontować verticale w domowych wnętrzach?

Verticale doskonale sprawdzą się do osłony dużych przeszkleń. Warto je więc wybrać, gdy okna naszego salonu wychodzą na południe lub posiadamy bardzo duże drzwi balkonowe, gdzie trudno byłoby zamontować rolety. Pionowymi żaluzjami możemy również osłonić okna o nietypowych kształtach:

  1. okrągłe
  2. trapezowe
  3. półkoliste

Jakie verticale do firm i instytucji?

W ofertach producentów żaluzji pionowych nadal znajdziemy szeroki wybór wzorów dedykowanych firmom i instytucjom. W biurach sprawdzą się szersze paski aluminiowe, które prezentują się profesjonalnie i pozwalają precyzyjnie regulować poziom światła wnikającego do pomieszczeń. Takie osłony pomogą nam poprawić komfort pracy. Do szpitali, przychodni zdrowia, gabinetów stomatologicznych czy kosmetycznych. warto wybrać specjalne systemy z PCV, które posiadają atesty niepalności oraz spełniają nawet najbardziej rygorystyczne normy higieniczne.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety do biura?

Zobacz

Urządzasz biuro i stoisz przed decyzją o zakupie przesłon okiennych do biura? Dziś przygotowano publikację, z której dowiesz się, na jakie rolety powinieneś zwrócić szczególną uwagę, czym ...

Verticale – żaluzje pionowe do biura i domu

Zobacz

Verticale to dość szczególne przesłony okienne, które chociaż kojarzą się przede wszystkim z urzędami i biurowcami, to z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie także w domach …

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark