Wczytuję dane...

Verticale – żaluzje pionowe do biura i domu

średnia: 4.6  ocen: 5

Verticale to dość szczególne przesłony okienne, które chociaż kojarzą się przede wszystkim z urzędami i biurowcami, to z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie także w domach mieszkalnych. O tym gdzie wieszać pionowe żaluzje i czym je czyścić napisano w dzisiejszej publikacji.

Verticale: czy warto?

Verticale mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach użytkowych, jak i mieszkaniowych. Charakteryzują się prostą budową, wysoką funkcjonalnością i relatywnie niską ceną.

Żaluzje pionowe na wymiar

W przeciwieństwie do tradycyjnych żaluzji, lamele verticali są znacznie szersze i ustawione pionowo do przesłanianej powierzchni. Do ich produkcji wykorzystuje się tkaniny syntetyczne, a także tworzywa sztuczne i drewno (także bambus) oraz aluminium. Verticale skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a przy tym są estetycznie wykonanymi przesłonami, które można dobrać do charakteru wnętrza i potrzeb użytkownika.

Jak działają verticale?

Verticale zawiesza się na szynie mocowanej inwazyjnie do ściany, wnęki okiennej lub częściej – do sufitu. Na ogół spotyka się te z szynami o prostym kształcie, ale w sprzedaży są dostępne także niestandardowe rozwiązania z zaokrąglanymi lub łukowymi prowadnicami (dotyczy jednak tylko najszerszych verticali zwanych także tzw. przesłonami panelowymi).

Lamele verticali zwisają luźno, a w dolnej części dociąża się je wkładkami (głównie z tworzywa sztucznego), które ograniczają łopotanie lameli podczas przeciągów. Ze względu na swoją budowę – verticale pozwalają na swobodne regulowanie poziomem zaciemnienia nawet do 100%. Lamele mogą być bowiem nie tylko zsuwane i rozsuwane na całej szerokości szyny, ale też obracane wokół własnej osi (kąt półpełny).

Czym czyścić pionowe verticale?

Sposób czyszczenia verticali będzie różnił się w zależności od samego materiału, z jakiego zostały zbudowane lamele:

Verticale na wymiar - czy warto?
  1. Tworzywo sztuczne typu PCV i aluminium: lamele wystarczy delikatnie zwilżyć i przetrzeć miękką gąbką podobnie jak w przypadku np. żaluzji aluminiowych. Powierzchnię lameli warto osuszyć ręcznie tak, aby nie pozostawić zacieków.
  2. Drewno: verticale z drewnianymi lamelami wymagają szczególnej uwagi, ponieważ skutecznie przyciągają kurz. Do ich pielęgnacji można wykorzystywać specjalnie wyprofilowane zmiotki lub środki do pielęgnacji drewna w aerozolu lub płynie (ograniczają osadzanie się kurzu).
  3. Tkanina i lamele sznurkowe: czyszczenie zgodnie z zaleceniami producenta we własnym zakresie lub na zlecenie wyspecjalizowanych firm. Wybrane tkaniny mogą być prane w delikatnym detergencie * – z kolei te najbardziej wymagające powinny być zanurzone w roztworze i oczyszczone przy wykorzystaniu tzw. wanienki ultradźwiękowej. Lamele sznurkowe na ogół wystarczy przetrzeć delikatną ściereczką z mikrofibry.

* Wiele verticali wykonanych z materiału po wypraniu wymaga prasowania.

Przy verticalach materiałowych kluczowym jest wybór takich detergentów, które nie naruszają apertury lameli.

Gdzie zawiesić verticale, żaluzje pionowe?

Ze względu na swoją budowę i gabaryty – verticale to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych z dużymi przeszkleniami, a w tym m.in.: biur oraz dobrze doświetlonych pokojów, których okna wychodzą na południe. Verticale stosuje się także do zasłaniania okien o nietypowych kształtach, a w tym: półkolistych, okrągłych i trapezowych, gdzie z pewnych przyczyn nie ma potrzeby montowania, np. rolet plisowanych.

Poza tym verticale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania zawodzą. W zależności materiału wykorzystanego do budowy lameli, verticale mogą mieć nawet 3,5-4 metrów wysokości i 7 do 8 metrów szerokości. W takich wypadkach powstaje problem z transportem tak dużej rolety.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety w kasecie zaciągane od dołu. Dla odrobiny prywatności

Zobacz

Mieszkasz na parterze i masz już dość sąsiadów, którzy zaglądają do twojej kuchni lub pokoju? Prowadzisz biuro, ale rolety z tradycyjną kasetą zamontowaną w górnej części okna ...

Jak ukryć się przed męczącymi promieniami słońca i światłem lamp ulicznych?

Zobacz

Światło towarzyszy nam nieustanie i to ono decyduje o komforcie codziennego życia…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark