Verticale to dość szczególne przesłony okienne, które chociaż kojarzą się przede wszystkim z urzędami i biurowcami, to z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie także w domach mieszkalnych. O tym gdzie wieszać pionowe żaluzje i czym je czyścić napisano w dzisiejszej publikacji.
Verticale – żaluzje pionowe do biura i domu
Verticale: czy warto?
Verticale mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach użytkowych, jak i mieszkaniowych. Charakteryzują się prostą budową, wysoką funkcjonalnością i relatywnie niską ceną.
W przeciwieństwie do tradycyjnych żaluzji, lamele verticali są znacznie szersze i ustawione pionowo do przesłanianej powierzchni. Do ich produkcji wykorzystuje się tkaniny syntetyczne, a także tworzywa sztuczne i drewno (także bambus) oraz aluminium. Verticale skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a przy tym są estetycznie wykonanymi przesłonami, które można dobrać do charakteru wnętrza i potrzeb użytkownika.
Jak działają verticale?
Verticale zawiesza się na szynie mocowanej inwazyjnie do ściany, wnęki okiennej lub częściej – do sufitu. Na ogół spotyka się te z szynami o prostym kształcie, ale w sprzedaży są dostępne także niestandardowe rozwiązania z zaokrąglanymi lub łukowymi prowadnicami (dotyczy jednak tylko najszerszych verticali zwanych także tzw. przesłonami panelowymi).
Lamele verticali zwisają luźno, a w dolnej części dociąża się je wkładkami (głównie z tworzywa sztucznego), które ograniczają łopotanie lameli podczas przeciągów. Ze względu na swoją budowę – verticale pozwalają na swobodne regulowanie poziomem zaciemnienia nawet do 100%. Lamele mogą być bowiem nie tylko zsuwane i rozsuwane na całej szerokości szyny, ale też obracane wokół własnej osi (kąt półpełny).
Czym czyścić pionowe verticale?
Sposób czyszczenia verticali będzie różnił się w zależności od samego materiału, z jakiego zostały zbudowane lamele:
- Tworzywo sztuczne typu PCV i aluminium: lamele wystarczy delikatnie zwilżyć i przetrzeć miękką gąbką podobnie jak w przypadku np. żaluzji aluminiowych. Powierzchnię lameli warto osuszyć ręcznie tak, aby nie pozostawić zacieków.
- Drewno: verticale z drewnianymi lamelami wymagają szczególnej uwagi, ponieważ skutecznie przyciągają kurz. Do ich pielęgnacji można wykorzystywać specjalnie wyprofilowane zmiotki lub środki do pielęgnacji drewna w aerozolu lub płynie (ograniczają osadzanie się kurzu).
- Tkanina i lamele sznurkowe: czyszczenie zgodnie z zaleceniami producenta we własnym zakresie lub na zlecenie wyspecjalizowanych firm. Wybrane tkaniny mogą być prane w delikatnym detergencie * – z kolei te najbardziej wymagające powinny być zanurzone w roztworze i oczyszczone przy wykorzystaniu tzw. wanienki ultradźwiękowej. Lamele sznurkowe na ogół wystarczy przetrzeć delikatną ściereczką z mikrofibry.
* Wiele verticali wykonanych z materiału po wypraniu wymaga prasowania.
Przy verticalach materiałowych kluczowym jest wybór takich detergentów, które nie naruszają apertury lameli.
Gdzie zawiesić verticale, żaluzje pionowe?
Ze względu na swoją budowę i gabaryty – verticale to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych z dużymi przeszkleniami, a w tym m.in.: biur oraz dobrze doświetlonych pokojów, których okna wychodzą na południe. Verticale stosuje się także do zasłaniania okien o nietypowych kształtach, a w tym: półkolistych, okrągłych i trapezowych, gdzie z pewnych przyczyn nie ma potrzeby montowania, np. rolet plisowanych.
Poza tym verticale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania zawodzą. W zależności materiału wykorzystanego do budowy lameli, verticale mogą mieć nawet 3,5-4 metrów wysokości i 7 do 8 metrów szerokości. W takich wypadkach powstaje problem z transportem tak dużej rolety.
Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać
Rolety w kasecie zaciągane od dołu. Dla odrobiny prywatności
ZobaczMieszkasz na parterze i masz już dość sąsiadów, którzy zaglądają do twojej kuchni lub pokoju? Prowadzisz biuro, ale rolety z tradycyjną kasetą zamontowaną w górnej części okna ...
Jak ukryć się przed męczącymi promieniami słońca i światłem lamp ulicznych?
ZobaczŚwiatło towarzyszy nam nieustanie i to ono decyduje o komforcie codziennego życia…