Wczytuję dane...

Moskitiery rolowane i antyalergiczne. Uchroń swój dom przed insektami

średnia: 5.0  ocen: 2

Jesteś alergikiem i chcesz zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie przed pyłkami i alergenami? A może po prostu nie znosisz obecności insektów na przełomie wiosny i lata? Odpowiedzią na te problemy mogą okazać się moskitiery.

Przed czym chronią klasyczne moskitiery?

Moskitiery są szczególnego rodzaju przesłonami okiennymi, których tkaniny wykonuje się z trwałej, odpornej na działanie czynników atmosferycznych siatki. Ze względu na charakterystyczną budowę, moskitiera zapewnia swobodny przepływ powietrza, ale ogranicza dostawanie się przez przestrzenie okienne zanieczyszczeń, pyłków kwiatów i drzew oraz owadów zwabianych światłem. Przyjmuje się, że najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do budowy siatek jest włókno szklane, którego powierzchnię zabezpiecza się dodatkowo tzw. polichlorkiem winylu.

Siatka na komary w moskitierze ramkowej

Dlaczego moskitiery, a nie odstraszacze komarów?

Środki chemiczne stosowane do odstraszania owadów w domu nie są obojętne dla zdrowia, a urządzenia, które mają rzekomo emitować nieznośny dla insektów dźwięki są na ogół zupełnie nieskuteczne. Poza tym moskitiery chronią przestrzenie okienne przed wdzieraniem się zanieczyszczeń mechanicznych do pomieszczeń użytkowych, zatrzymując na swojej powierzchni liście, pyłki kwiatów, drzew, a te specjalistyczne – mają właściwości antyalergiczne.

Czyszczenie moskitier nie sprawia większych trudności

Moskitiery nie wymagają specjalnej uwagi i mogą być czyszczone przy wykorzystaniu delikatnej gąbki nasączonej wodą bez dodatku jakiejkolwiek chemii czyszczącej.

Jaka moskitiera na okno?

W sprzedaży dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów moskitier, a w tym te najtańsze w rulonach do własnej adaptacji i montażu za pomocą taśmy klejącej oraz modele dla bardziej wymagających.

Moskitiera rolowana | moskitiera dla wymagających

Moskitiera rolowana to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort użytkowania. Dzięki możliwości zwijania i rozwijania nie trzeba – a nawet się nie za łatwo da – demontować moskitiery. Perforowana siatka porusza się w aluminiowych prowadnicach dzięki zastosowaniu mechanizmu sprężynowego (chowana do kasety siatka pozwala na swobodne schowanie w niej moskitiery). Moskitiery rolowane występują w kilku standardowych konfiguracjach – w zależności od budowy mogą być montowane do wnęki okiennej (inwazyjnie) lub bezpośrednio na ościeżnicy (bezinwazyjnie). W przeciwieństwie do jakichkolwiek innych modeli, moskitiera rolowana może być zamontowana po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie okna (tutaj tylko montaż inwazyjny do sufitu wnęki okiennej).
Sposób montażu moskitiery Slim: inwazyjnie lub bezinwazyjnie w zależności od potrzeb.
Dostępna w wersji antyalergicznej: nie.

Moskitiera ramkowa Slim | lekka, prosta moskitiera z zaczepami na ramę okienną

Moskitiera typu Slim to jedna z najchętniej wybieranych przesłon, która choć prosta w swojej budowie – z powodzeniem wytrzyma 2-3 sezony wiosenno-letnie. Montowana na charakterystycznych zaczepach nie wymaga specjalnej uwagi ze strony użytkownika i może być w dowolnej chwili zdemontowana. Ze względu na prostą konstrukcję, moskitiery typu Slim są najtańszymi przesłonami w swojej kategorii. Są jednak bardzo eleganckie, a ze względu na płaską konstrukcję nie odstają od powierzchni okna.
Sposób montażu moskitiery Slim: bezinwazyjnie.
Dostępna w wersji antyalergicznej: tak.

Moskitiera ramkowa | siostra moskitiery typu Slim

Pod względem technicznym – moskitiera ramkowa niewiele różni się od moskitiery typu Slim. Jest osadzona na nieco większej i solidniejszej ramie, dzięki czemu lepiej znosi większe obciążenia, np. podczas wietrznej pogody oraz wynikające z większych wymiarów samego produktu.
Sposób montażu moskitiery Slim: bezinwazyjnie.
Dostępna w wersji antyalergicznej: tak.

Jaka siatka do moskitiery?

Rodzaj siatki do moskitiery jest niezwykle istotny. Jest to podstawa dobrego zabezpieczenia przed wnikaniem owadów (np. pszczoły, osy, komary, muchy i inne) do wnętrza domu przez okno. Do wyboru dostępne są różne rodzaje w zależności od materiału wykonania, grubości czy gęstości oczek.

Materiał, z jakiego może być wykonana siatka do moskitiery to włókno szklane. Cechuje się ono bardzo dużą odpornością na działanie promieni słonecznych czy sztucznego światła, temperaturę oraz warunki atmosferyczne (np. opady deszczu, śniegu, mgła czy mróz). Gramatura siatki (czyli masa jaką ma 1 m2) wynosi od 100 do nawet 200 g/m2. Gęstość oczek może być bardzo duża (drobne, nawet 1 mm i mniejsze, usytuowane bardzo blisko siebie), średnia lub mała.

Także kolorystyka tkaniny może być różna. Najbardziej popularne są moskitiery w kolorze czarnym, szarym, białym lub beżowym. Można także dobrać barwy dopasowane do kolorystyki domu, ale jest to znacznie rzadziej wybierana opcja. Większość modeli cechuje bardzo wysoka transparentność, co sprawia, że siatka do moskitiery staje się praktycznie niewidoczna lub wygląda jak lekka mgiełka.

Moskitiery antyalergiczne

Dla osób, które zmagają się na co dzień z problemem zdrowotnym jakim jest alergia (na kurz, roztocza, pyłki roślinne, sierść i inne) idealnym rozwiązaniem jest moskitiera antyalergiczna. Jest to rodzaj siatki, która poza owadami i insektami wychwytuje również z powietrza wspomniane alergeny (czyli substancje powodujące problemy oddechowe czy skórne). Dzięki temu zdecydowanie zwiększone jest bezpieczeństwo osób, które mają trudność w codziennym funkcjonowaniu ze względu na alergię.

Zabezpieczenie antyalergiczne jest możliwe ze względu na właściwości siatki. Moskitiera o działaniu antyalergicznym jest niezwykle gęsta, z bardzo drobnymi oczkami, jednak równocześnie zapewnia bardzo dobrą przejrzystość. Ponadto światło słoneczne jest przepuszczalne przez gęstą tkaninę, ale na pewno odczujemy że moskitiera w pewnym stopniu je tamuje. Dzięki temu pomieszczenie zazwyczaj jest odpowiednio oświetlone. Warto zadbać o to, by pomieszczenie, w którym przebywa alergik było właściwie chronione. Moskitiera antyalergiczna to dokonały wybór dla takich osób. Inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze.

Dobrze, by montowana w domach alergików moskitiera posiadała atest Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii (European Centre for Allergy Research Foundation, w skrócie ECARF). Jest to gwarancja wysokiej jakości produktu oraz maksymalnej ochrony dla osób z problemem zdrowotnym w postaci alergii.

Czym są siatki antyalergiczne do moskitier okiennych?

Każda dobrej jakości moskitiera może być wyposażona w siatkę o właściwościach antyalergicznych, która pozwala na ograniczenie wnikania alergenów do wnętrz nawet do 100%. Siatki antyalergiczne są chętnie wybieranymi produktami m.in. przez rodziców, których dziecko jest szczególnie wrażliwe na pylące:

  1. trawy,
  2. brzozy,
  3. pokrzywy,
  4. ambrozje,
  5. inne rośliny, których nasiona są roznoszone przez wiatr w okresie wczesnej i późnej wiosny, lata i jesieni (średnio od połowy maja do września).

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak ukryć się przed ciekawskim okiem sąsiada?

Zobacz

Każdy z nas swój dom czy mieszkanie w bloku traktuje jako azyl, w którym chce wypoczywać...

Gdzie kupić rolety? Podpowiedź jak wybrać sprawdzony sklep internetowy

Zobacz

Liczba sklepów oferujących rolety wewnętrzne w Polsce nadal rośnie. Tego typu przesłony okienne stają się coraz popularniejsze nie tylko w nowym budownictwie, ale …

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark