Wczytuję dane...

Jak urządzić sypialnię? Pamiętaj o proporcjach

średnia: 5.0  ocen: 1

Sypialnia powinna być urządzona w taki sposób, aby nie tylko spełniała oczekiwania wizualne, ale i praktyczne. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni to gwarancja komfortowego wypoczynku w ciągu dnia i zdrowy sen nocą. Jak skutecznie urządzić sypialnię?

Nowoczesna sypialnia od A do Z - stonowany kolor mebli i ścian bardziej niż wskazany

Warto wybierać między nieco spokojniejszymi i ciemniejszymi odmianami kolorystycznymi, które wprowadzą do sypialni nieco bardziej intymny klimat i ułatwią zasypianie przy żarzących się na ścianach drobnych kinkietach. Pewną alternatywą dla mocnych fioletów, czerwieni i szarości mogą być pastelowe, matowe farby, z których można wykonać drobne dekoracje na ścianach, np. przy wykorzystaniu szablonów dostępnych w sklepach budowlanych.

Rolety do sypialni - jakie?

Złamanie ciemnych odmian kolorystycznych to dobra propozycja szczególnie dla tych osób, których sypialnia zajmuje nie więcej niż kilkanaście metrów kwadratowych; kontrastowe barwy powiększą optycznie pokój i podkreślą pozostałe elementy aranżacji, a w tym: poszewki, rolety, oryginalną komodę lub półkę z lampą nocną.

Jak zaplanować system oświetleniowy w sypialni?

Dobrze rozplanowana sypialnia powinna być wyposażona w kilka źródeł światła. W miejscu tradycyjnej lampy będącej źródłem oświetlenia dominującego warto zdecydować się np. na niewielki plafon zawieszony w centralnej części pomieszczenia albo podwieszany sufit z subtelnymi oprawami halogenowymi lub LED.

Osoby, które chcą wprowadzić do pomieszczenia ciepły, intymny klimat mogą wybierać także między lampami ściennymi. W sypialni świetnie sprawdzą się drobne kinkiety skierowane w stronę sufitu lub kilka lamp stojących. Kinkiety są także właściwym wyborem dla ocieplenia otoczenia samego łóżka i ułatwienia sobie wieczornej lektury przy ulubionej książce.

Uwaga: osoby, które czytają w sypialni po kilka godzin dziennie powinny zadbać mimo wszystko o profesjonalną lampę o odpowiedniej ciepłocie barwowej (w okolicach 3500-4000 K), co wyeliminuje ryzyko zbyt szybkiego zmęczenia wzroku.

Oprawy w sypialni co prawda nie muszą pochodzić z tej samej serii, ale dobrze jeśli będą korespondowały z charakterem samego wnętrza.

Duże, stylizowane zasłony to podstawa

Na etapie planowania sypialni warto pamiętać o zasłonach; w przeciwieństwie np. do kuchni, gdzie wszelkie przesłony okienne powinny być możliwie lekkie i transparentne, o tyle w przypadku pomieszczeń wypoczynkowych można pozwolić sobie na drobne fantazje. Poleca się wybór spośród cięższych i masywniejszych zasłon o bardziej stonowanej kolorystyce, które będą sprzyjały atmosferze wypoczynku i relaksu.

Żaluzje do sypialnie - czy warto?

Rolety dla bardziej wymagających

Osoby, które ponad wszystko cenią swoją prywatność, a jednocześnie chcą poprawić komfort snu nocą mogą zamienić tradycyjne zasłony na nowoczesne rolety. Wśród najpopularniejszych rolet do sypialni są m.in.:

  1. rolety klasyczne: podstawowe przesłony okienne, których tkaniny mogą być swobodnie dobrane zgodnie kolorystyką sypialni; mają uniwersalny charakter i dobrze kryją największe przestrzenie okienne,
  2. rolety w kasecie: bardzo praktyczne, świetnie sprawdzają się w sypialniach, w których użytkownicy często sięgają do okna (nie ograniczają dostępności do klamki), ale nie prezentują się zbyt okazale,
  3. rolety bambusowe: doskonała propozycja do sypialni utrzymanych w stylizacjach rodem z Dalekiego Wschodu,
  4. rolety Dzień i Noc: dobrze sprawdzają się w każdej sypialni, łatwe w montażu i eksploatacji; pozwalają na swobodne sterowanie poziomem nasłonecznienia (do 100%),

a także wiele innych. Pewnymi alternatywami dla podanych przez nas rolet mogą być także praktyczne rolety plisowane oraz rolety stylizowane: austriackie i rzymskie.

Wybór łóżka nie powinien być dziełem przypadku

Łóżko to ten element wyposażenia sypialni, którego wybór powinien być poprzedzony możliwie dokładną analizą możliwości technicznych (dot. przede wszystkim rozmiarów sypialni) oraz oczekiwań użytkowników.

Warto wiedzieć: jeśli sypialnia ma nie więcej niż 10 metrów kwadratowych to dla optymalizacji przestrzeni warto zrezygnować ze standardowych szafek nocnych na podwieszane półki, na których staną lampy do czytania.

Dobrej klasy łóżko małżeńskie powinno mieć przynajmniej 150 centymetrów szerokości, ale z powodzeniem można wybierać także spośród tych w zakresie od 160 do nawet 180 centymetrów. Co do zasady – im mniejsze łóżko, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jego podstawą będą dwa materace, a nie jeden. To kluczowe, ponieważ każde z małżonków może mieć różne oczekiwania co do jego budowy (np. materace sprężynowane) oraz wypełnienia.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety wybrać do sypialni?

Zobacz

Sypialnia jest szczególnym miejscem w każdym domu, ponieważ tam szukamy wyciszenia i odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Poczucie komfortu w sypialni jest ...

Jakie rolety wybrać do salonu?

Zobacz

Kalendarzowa wiosna i pierwsze ciepłe dni tuż przed nami. Za kilka miesięcy promienie słoneczne będą coraz silniej dawały się we znaki wszystkim mieszkańcom domu, dlatego już teraz warto przemyśleć…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark