Wczytuję dane...

Jak urządzić kuchnię? Sprawdź kilka porad

średnia: 5.0  ocen: 3

Nowoczesna kuchnia powinna być przestronna, dobrze oświetlona, a przede wszystkim funkcjonalna. Odpowiednie zagospodarowanie wolnej przestrzeni ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków, przyjmowanie gości i spędzanie wolnego czasu z dziećmi. Łatwiej napisać niż zrobić? Sprawdźmy to!

Zanim zabierzesz się za przeglądanie katalogów

Przed przystąpieniem do właściwego planowania kuchni warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekuję? Dobra kuchnia znaczy coś zupełnie innego dla: 5-osobowej rodziny, „singla,” studenta lub osoby, która często zaprasza swoich znajomych na kolację. Warto zastanowić się o jakich porach dnia będziemy korzystali z kuchni najczęściej, czy potrzebny jest nam duży sprzęt AGD i czy kącik jadalny to coś, co rzeczywiście przyda się w praktyce.

Rolety dp kuchni - jakie?

Jak zagospodarować wolną przestrzeń?

Każdą kuchnię należy zaplanować w możliwie optymalny sposób biorąc pod uwagę sam kształt pomieszczenia. Właściciele 20-, 30-metrowych przestrzeni powinni zdecydować się na kuchnię dwurzędową lub tą w kształcie litery L. Doskonałym uzupełnieniem odpowiednio przestronnej kuchni będzie tzw. wyspa kuchenna. Z kolei domownicy dysponujący 8 – 15 metrami kwadratowymi mogą zdecydować się na tradycyjną kuchnię jednorzędową o standaryzowanej budowie. Licząc od lewej do prawej odpowiednio:

  1. przestrzeń na szafki,
  2. przestrzeń do zmywania,
  3. przestrzeń do gotowania,
  4. przestrzeń do pieczenia.

To uniwersalny, standardowy układ, który gwarantuje wysoki komfort pracy oraz bezpieczeństwo.

Sprzęt AGD z jednej linii stylistycznej

Każdy sprzęt AGD, który trafi do kuchni powinien być kompromisem między oczekiwaniami praktycznymi, a wyglądem. Świetnie jeśli mamy możliwość zamówienia lodówki, mikrofalówki, piekarnika i zmywarki od tego samego producenta i z jednej linii stylistycznej. W ten sposób łatwiej o zachowanie spójnego charakteru wnętrza - pewnym wyjątkiem może być sprzęt, który zostanie zabudowany (dotyczy przede wszystkim pralek, zmywarek oraz lodówek przeznaczonych do zabudowy).

Zlewozmywak ze stali szlachetnej, kompozytu, czy ceramiki?

Ze względu na konieczność przygotowania szafek i całej instalacji – znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór zlewozmywak wykonanego z trwałych materiałów, który posłuży domownikom jeszcze przez wiele lat. Wśród rekomendowanych rozwiązań są m.in. zlewozmywaki wykonane z naturalnego granitu lub kompozytu. Dla osób, którym nie przeszkadza charakterystyczny szum spływającej wody polecić można tańsze zlewozmywaki ze stali szlachetnej – gwarantują wysoką trwałość, są niewrażliwe na ścieranie, chemię i ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a przy tym nie zmieniają barwy nawet po wielu latach eksploatacji.

Czy w kuchni powinny znaleźć się rolety?

Roleta rzymska do kuchni

Jednym z kluczowych elementów aranżacji każdej kuchni są klasyczne lub stylizowane przesłony okienne. Dobrane w odpowiedni sposób rolety lub żaluzje to nie tylko doskonały sposób na podkreślenie samej przestrzeni okiennej oraz pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, ale i zapewnienie satysfakcjonującego zaciemnienia, kiedy to niezbędne.

Przesłony powinny znaleźć się przede wszystkim w tych kuchniach, których okna wychodzą na południe. W okresie wiosenno-letnim promienie słoneczne bywają uciążliwe, a wdzierające się przez okna ciepło może skutecznie zniechęcić domowników do eksperymentowania w kuchni.

Spośród wszystkich rodzajów przesłon świetnie sprawdzą się m.in.:

  1. rolety rzymskie
  2. rolety austriackie,a także klasyczne, których materiał wykonano z poliestru (poliester nieco łatwiej utrzymać w odpowiedniej czystości, do w przypadku kuchni nie jest bez znaczenia).

Kuchnia wymaga kilku źródeł oświetlenia

Każda nowoczesna kuchnia powinna być wyposażona w przynajmniej kilka lamp. Poza standardowym plafonem lub żyrandolem będącym źródłem światła rozproszonego, warto sięgnąć także przynajmniej po:

  1. oprawy LED do oświetlenia blatu roboczego,
  2. lampy wiszących z nietransparentnym kloszem do oświetlenie stołu jadalnego,
  3. zestaw kinkietów lub plafonów ściennych do stworzenia intymnego klimatu po zmierzchu.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety wybrać do kuchni?

Zobacz

Wybór rolet kuchennych nie jest łatwy – przede wszystkim ze względu na dość specyficzne, wilgotne środowisko oraz towarzystwo...

Rolety na okna trójkątne, skośne, trapezowe i inne nietypowe.

Zobacz

Okna skośne w nowoczesnym budownictwie stają się coraz popularniejsze. Dość kosztowne we wdrożeniach, bywają także dość uciążliwe w samym…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark