Wczytuję dane...

Jak urządzić pokój dziecięcy? Funkcjonalność jest najważniejsza

średnia: 5.0  ocen: 1

Pokój najmłodszych mieszkańców domu powinien być nie tylko elegancko urządzony, ale i odpowiednio przestronny i bezpieczny. Dziś podpowiedź, jak zaplanować kolejne strefy użytkowe i dlaczego oświetlenie miejsca pracy dziecka jest tak istotne.

Zanim zdecydujesz o wyborze mebli z katalogu

Przestrzeń użytkowa pokoju dziecięcego powinna być wcześniej rozplanowana na kartce papieru. Wymierzenie długości ścian i wysokości od podłogi do sufitu ułatwiają planowanie kolejnych elementów wyposażenia.

Rolety plisowane do pokoju dziecięcego

Kluczowym jest takie urządzenie przestrzeni, aby dziecko nie miało problemów ze swobodnym poruszaniem się po pokoju. Z tego powodu warto wcześniej przewidzieć ewentualne kolizje wynikające z otwartych drzwi (drzwi pokoju, drzwi szaf na ubrania) i/lub okien, ponieważ odpowiednio zagospodarowany pokój może być nie tyle mało funkcjonalny, co niebezpieczny - szczególnie jeśli myślimy o kilkulatku.

Wnętrze o ponadczasowym charakterze

Projektowanie pokoju dziecięcego oczywiście można omówić z maluchem, ale rodzice nie powinni ulegać wszystkim jego życzeniom. Elementy wyposażenia powinny być możliwie uniwersalne, tj. w miejscu żyrandola z wizerunkiem ulubionej postaci z kreskówek należałoby powiesić nieco bardziej standardową lampę, której maluch nie będzie wstydził się po kilku kolejnych latach. Regularne przemeblowywanie pokoju dziecka – zgodnie z jego oczekiwaniami i wiekiem może być bardzo kosztowne.

Dwie strefy: do pracy i wypoczynku

Co do zasady – pokój dziecięcy dzielimy na dwie standardowe strefy: strefę pracy (nauka) oraz wypoczynku. To dobry sposób na pogodzenie obowiązków malucha i uporządkowanie wolnej przestrzeni. Strefy mogą wpisywać się w ogólny charakter wnętrza lub dzielić przestrzeń na pół. tj. inne motywy na ścianach mogą pojawić się przy biurku, z kolei inne w miejscu przeznaczonym do zabawy i snu.

Jasne okna i rolety w pokoju dziecięcym

Rolety to istotny dodatek

Przesłony okienne to nie tylko dobry sposób na podkreślenie pozostałych elementów wyposażenia wnętrza (rolety mogą być wyposażone w kolorowe tkaniny), ale i ochronę pokoju malucha przed nadmiernym nasłonecznieniem w okresie od wiosny do wczesnej jesieni.

Rodzice mogą wybierać spośród mniej oraz bardziej transparentnych tkanin, a także przesłon okiennych o dowolnym zadruku po wewnętrznej stronie. Dobrej klasy rolety zapewniają dziecku komfortowy sen w każdych warunkach – także latem, kiedy słońce zachodzi dopiero późnym wieczorem (ok. 21.00).

Wśród najpopularniejszych przesłon okiennych, które dobrze sprawdzą się w pokoju malucha są m.in. rolety klasyczne, plisowane, mini, w kasecie oraz rolety typu „Dzień i Noc”. Warto podkreślić wartość rolet klasycznych z systemem samozwijającym. Powyższe rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo małych dzieci ponieważ takie rolety pozbawione są sznurka czy łańcuszka, o który dziecko mogłoby się zaplątać.

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy warto uzupełnić o kilka źródeł oświetlenia:

    1. Oświetlenie dominujące: Żyrandol, plafon lub inna lampa wisząca, która będzie źródłem światła rozproszonego.
    2. Oświetlenie uzupełniające: Kinkiety lub oprawy LED – doskonała alternatywa dla lampki nocnej.
    3. Oświetlenie punktowe.:Lampka biurkowa.

Na szczególną uwagę zasługuje szczególnie lampka biurkowa; jej wybór nie może być przypadkowy – dobrej klasy model ma w końcu ułatwić dziecku skupienie się podczas nauki, a przy tym nie powodować nadmiernego obciążenia wzroku. Każda lampka powinna być oddalona od blatu biurka o minimum 35 centymetrów, ale nie więcej niż około 55 centymetrów. Warto wybierać spośród lamp halogenowych (uwaga: nagrzewają się, dlatego nie polecamy ich dla kilkulatków) oraz lamp typu LED o odpowiedniej temperaturze barwowej w zakresie ok. 3000 do 4000K.

Kwestie bezpieczeństwa

Dobry pokój dla dziecka to także ten, który jest bezpieczny. Szczególnie kilkuletnie maluchy powinny korzystać z takich elementów wyposażenia, do których produkcji wykorzystano naturalne komponenty oraz tzw. farby ekologiczne (pozostają obojętne na kontakt ze skórą). Powyżej wspomniano też jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych kwestii doboru rolet.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak czyścić rolety?

Zobacz

Nowe tkaniny, produkty drewniane, metalowe i plastikowe są impregnowane związkami, które zapobiegają zanieczyszczeniom i odpychają kurz, dlatego w pierwszych...

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety?

Zobacz

O tym, jakie rolety warto wybrać do przesłonięcia kolejnych okien w domu powinien zadecydować nie tylko kolor czy wzór, ale i sam gatunek…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark