Wczytuję dane...

Montaż rolet i żaluzji. Na co zwracać uwagę, czym się kierować przy jego wyborze?

średnia: 4.6  ocen: 8

Sposoby mocowania żaluzji na plastikowych oknach zależą od projektu, a także od celu, jaki ma zostać osiągnięty. Poziome i pionowe żaluzje, zwykle przymocowane są do ramy okna. Dzięki tej metodzie instalacji skrzydła okien mogą być zamykane niezależnie od siebie lub jednocześnie. Alternatywne zamykanie okien nie jest możliwe przy żaluzjach pionowych, które są montowane na powierzchni sufitu lub ściany. Jednak ten sposób ma swoje zalety: całkowite zamknięcie okna może rozwiązać problem pokrywania jego geometrycznych nieregularności.

Montaż rolet, czyli dylematy w stylu jak montować, gdzie oraz czym?

Montaż rolet i żaluzji nie musi być trudny

Rolety okienne, podobnie jak żaluzje, w zależności od przeznaczania różnią się sposobem montażu. Można jednak wyróżnić dwa zasadnicze typy montażu:

 1. inwazyjny
 2. bezinwazyjny


Montowanie inwazyjne ma związek najczęściej z przykręcaniem rolety do powierzchni sufitu czy ściany. Pewne rodzaje rolet czy żaluzji można przykręcać do listew przyszybowych. Znane mi są przypadki klientów, którym nie przeszkadza przykręcanie rolet do ramy okna, ale tu należy się słowo przestrogi – należy unikać tej opcji szczególnie w wypadku nowych okien, ponieważ zazwyczaj będzie to oznaczać utratę gwarancji! Pewne systemy np. rolety plisowane. Żaluzje drewniane czy rolety w kasecie można montować na oba powyższe sposoby. Warto, więc zapoznać się przed zakupem z dostępnymi możliwościami danego rodzaj rolet czy żaluzji. Zdarza się, że ów wybór ma wpływ na sposób dokonywania pomiarów, ponieważ uchwyty do montażu bezinwazyjnego mogą być umieszczane w innych miejscach niż gdyby montaż miał być przeprowadzony w sposób inwazyjny.

Czy można podzielić sposób montażu na lepszy i gorszy?

Ogólnie rzecz ujmując – nie. Jest tak, ponieważ jak zwykle istota sprawy są potrzeby, które chcemy zaspokoić. Na przykład mając nowe okna lub wynajmując mieszkanie większość z nas będzie unikać opcji montażu polegającego na przykręcaniu rolet do części okna i pozostawiając tym na trwale dziury po wkrętach. Z drugiej strony ktoś z Państwa może mieć już okna po gwarancji a np. wie, że za kilka lat zmieni rolety i ani mu się śni męczyć z doczyszczaniem ramy okna po taśmie klejącej – tu zbawienna będzie opcja montażu inwazyjnego.

Jakie są wady i zalety montażu inwazyjnego i bezinwazyjnego?

Montaż inwazyjny – Wady

  1. w wypadku montażu do okna – ryzyko utraty gwarancji
  2. pozostawia dziury po wkrętach

Montaż Inwazyjny – Zalety

 1. jest zazwyczaj prostszy
 2. łatwiejszy demontaż rolety
 3. trwalszy i stabilniejszy w użytkowaniu

Montaż Bezinwazyjny – Wady

  1. problematyczne doczyszczanie mocnej taśmy klejącej po demontażu rolety
  2. utrudniony, dłuższy demontaż
  3. czasem wiąże się dopłatą za elementy do takowego montowania żaluzji czy rolety

Montaż Bezinwazyjny – Zalety

 1. nie niszczymy powierzchni okna
 2. nie tracimy gwarancji

A jak się ma dobór montażu w zależności do rodzaju okna, jakie chcemy zasłonić? To bardzo ciekawe pytanie, ponieważ, sam temat montażu go nie wyczerpuje. Co mam na myśli? Drewniane okna starego typu mają zazwyczaj grubszą ramę niż typowe okna plastikowe czy drewniane. Warto przed zakupem rolet ustalić takie szczegóły by sprawdzić czy, charakterystyka działania, kształt i wymiary okna nie wymuszają danego sposobu montażu. Na przykład nieotwieralne witryny okienne lub okna z wywietrznikami również wymuszają pewne ograniczenia dotyczące montażu.

Jakie rolety można montować na okna nieotwieralne lub z wywietrznikiem?

Z montażem rolet i żaluzji okiennych możesz dać sobie rade – wystarczy chwilą czasu i kilka prostych narzędzi

W wypadku, gdy nie mamy do czynienia z wywietrznikiem zazwyczaj bardzo dobrze spiszą się rolety w kasecie. Tu jedynym ograniczeniem będą ograniczenia wynikające z ograniczeń maksymalnych wysokości i szerokości danego rodzaju rolety.

Na witryny oraz okna z wywietrznikami polecam rolety plisowane w opcji montażu inwazyjnego między listwy przyszybowe – tu jednak proszę się upewnić, czy ingerencja w listwy nie będzie wiązała się z utratą gwarancji. Warto o to zapytać, ponieważ nie każdy producent traktuje wkręcanie się w listwy równie restrykcyjnie jak wkręcenia się ramę okna. Co więcej na okna z wywietrznikiem da się zamontować rolety Mini – zarówno standardowe jak i z serii Dzień i Noc. Służą do tego specjalne uchwyty do witryn okiennych. Także rolety w kasecie przyklejane do ramy okna często dobrze spisują się na oknach z wywietrznikiem, jeśli pod nim pozostaje, co najmniej 3 cm wysokości powierzchni płaskiej.

Montaż rolet i żaluzji. Na co zwracać uwagę?

Montaż żaluzji pionowych (verticali) do sufitu, ściany:

 1. Oznaczenie punktów mocowania żaluzji pionowych na suficie lub ścianie pod wspornikami mocującymi.
 2. Wykonywanie otworów na kołki za pomocą wiertarki.
 3. Mocowanie wsporników za pomocą kołków.

Montaż żaluzji poziomych aluminiowych lub drewnianych na ramie okna

Spokojnie można spróbować zamontować je samodzielnie, bez konieczności dzwonienia do specjalisty. Aby wykonać montaż, należy ostrożnie zamocować uchwyty do ramy i wywiercić w niej otwory na śruby samogwintujące we wcześniej oznaczonych miejscach na wspornikach. Skrzydło otwierające nie musi być wiercone, ponieważ do mocowania wsporników można użyć specjalnych zacisków. Pamiętaj by w miar możliwości wkręcać się w listwy przyszybowe a nie ramę okna. Dziury w ramie okna zazwyczaj kończą się utrata gwarancji na nowe okna.

Montaż rolet okiennych na ramę okna - inwazyjnie:

 1. Oznaczenie punktów mocowania rolet na listwach przyszybowych.
 2. Nawiercenie otworów na wkręty.
 3. Ostrożne zamocowanie rolety na ramie.
 4. Dobieraj możliwie najkrótsze wkręty.

Jak zamontować żaluzje do okien PCV?

Montaż rolety na plastikowych oknach bez wiercenia:

W domach ludzie są przyzwyczajeni do dokładnego obchodzenia się z detalami wnętrza i nie jest zaskakujące, że metoda wiercenia nowoczesnych okien plastikowych do montażu żaluzji nie jest już odpowiednia. Ponadto wielu właścicieli uważa za przydatne, aby zmieniać wnętrze, co kilka lat, co obejmuje dekorację okien, ale nie obejmuje samych okien. Jeśli pewnego dnia ktoś zechce zmienić rolety na klasyczne zasłony, prawdopodobnie nie spodobają się wywiercone w ramie otwory z zamocowań.

Ze względu na to, że niektórzy szukają najbardziej wygodnych rozwiązań dla domu, możliwe są sposoby instalowania żaluzji do okien PCV bez wiercenia. Montowanie żaluzji na plastikowych oknach bez wiercenia jest czasem jedynym rozwiązaniem dla tych, którzy wynajmują mieszkanie. Właściciele nie będą zadowoleni z wyglądu otworów w ramie okiennej.

Sposoby montowania żaluzji i rolet do okien PCV bez wiercenia

 1. Ze względu na fakt, że z czasem pojawiają się nowe metody mocowania żaluzji, dziś już można wykorzystać zapięcia, które zastąpiły wiertło i śruby.
 2. Dedykowane uchwyty do bezinwazyjnego montażu
 3. Magnesy utrzymujące płótno na obwodzie
 4. Odpowiednia taśma dwustronna
 5. Wsporniki i zaciski, zamontowane na skrzydle.

Najbardziej wszechstronna i wygodna jest metoda montażu na specjalnych uchwytach do bezinwazyjnego montażu, najmniej wygodna metoda, z wykorzystaniem zacisków lub taśmy. Rolety kasetowe można zamocować na dowolnym rodzaju okien PCV bez wiercenia. Takie rolety montowane są na ramie okna zarówno na skrzydle otwieranym jak i nieotwieranym za pomocą taśmy dwustronnej. Trzeba będzie zamontować także prowadnice żaluzji, które utrzymają płótno w płaszczyźnie skrzydła okiennego. Te rolety są lekkie, ich waga może wytrzymać każdą dobrą taśmę, a demontaż można wykonać bez konsekwencji dla ramy okna oprócz konieczności jej doczyszczenia z pozostałości po taśmie i kleju.

Jak zamontować rolety Mini do okien PCV?

Aby zamontować rolety MINI na plastikowym oknie bez wiercenia, potrzebna będzie dwustronna taśma oraz haczyki będące częścią zestawu z każda taka roletką. Taśma dwustronna jest niezbędna do podklejenia haczyków, a to z kolei bardzo przydaje się w jej prawidłowym wypoziomowaniu.

Jak zainstalować poziome żaluzje aluminiowe do okien PCV?

Poziome żaluzje aluminiowe są najbardziej tradycyjną formą tego systemu ochrony przed światłem. Takie modele najlepiej przymocować do okna za pomocą specjalnych klipsów, które są zainstalowane w górnej części skrzydła. To montaż inwazyjny. Dla osób szukających alternatywy jest również możliwość domówienia specjalnych, bardzo wygodnych uchwytów do bezinwazyjnego montażu żaluzji aluminiowych ale tylko tych w mniejszej wersji z lamelami o szerokości 25mm.

Jak zainstalować rolety dzień noc bez wiercenia?

Tutaj można użyć dowolnej z metod mocowania. Można zawiesić te żaluzje na oknach PCV bez wiercenia za pomocą haczyków lub taśmy dwustronnej w zależności od własnych upodobań oraz od wybranego modelu rolety.


Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Moskitiera – bardzo skuteczna ochrona przed komarami

Zobacz

Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza. Pogoda jest bardzo zmienna: raz jest ciepło i świeci słońce, by za chwilę padał ulewny deszcz...

Rolety na karnisz - warto o nich pomyśleć

Zobacz

Przełom wiosny i lata to już odpowiedni czas na właściwe zatroszczenie się o nasze okna. Osoby, które nie chcą rezygnować z karniszy…